Dziś Święto Powiatu Tczewskiego. Jest nagroda dla Harcerskiej Orkiestry Dętej

Święto powiatu tczewskiego (fot. Tcz.pl)
Tczew - Dziś Święto Powiatu Tczewskiego. Jest nagroda dla Harcerskiej Orkiestry Dętej

zobacz galerię zdjęć: 10
24 sierpnia w Pelplinie odbyły się obchody Święta Powiatu Tczewskiego. Uroczystość stała się okazją do wręczenia nagrody Filar Powiatu Tczewskiego, która powędrowała do Harcerskiej Orkiestry Dętej, która w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia powstania.

W programie: była m. in. msza św. w intencji Samorządu Powiatu Tczewskiego oraz uroczysta Sesja Rady Powiatu Tczewskiego w auli Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie. Zaplanowana zostałą również prezentacja publikacji pt. "Samorząd Powiatowy w Powiecie Tczewskim w latach 1945 - 1989" - dr. Krzysztofa Halickiego.

Jednym z głównym punktów było wręczenie Nagrody Starosty Tczewskiego "Filar Powiatu Tczewskiego", która powędrowała do Harcerskiej Orkiestry Dętej.


- Chciałbym podziękować wszystkim i każdemu z osobna. Gdyby zebrać tu wszystkich związanych z orkiestrą, to byłoby to kilkaset osób - mówił starosta tczewski, Tadeusz Dzwonkowski.


Nagrodę odebrała w imieniu zespołu Magdalena Kubicka - Netka:

- Tego nie robi się w pojedynkę, nasza muzyka powstaje dzięki zaangażowaniu wielu osób. Taka nagroda motywuje, by służyć dalej na rzecz naszej ziemi - mówiła. - Do tej pory przez naszą orkiestrę przewinęło się około 900 osób.


Orkiestra od lat wpisuje się w życie kulturalne powiatu. W 1946 roku grupa pracowników Ubezpieczalni Społecznej w Tczewie, wspierana przez działaczy Rady Przyjaciół Harcerstwa, zgłosiła inicjatywę utworzenia orkiestry dętej. Zespół miał powstać przy Komendzie Hufca ZHP. Tworzenie orkiestry młodzieżowej było przedsięwzięciem niezwykle trudnym. Do zespołu zgłaszała się młodzież, która najczęściej - prócz dobrych chęci - nie posiadała ani instrumentów, ani umiejętności posługiwania się nimi. Próby zespołu polegały zatem nie na doskonaleniu już posiadanych umiejętności i muzycznym opracowaniu utworów, ale przede wszystkim na szkoleniu od podstaw młodych adeptów muzyki. Po kilku latach nauki i gry w zespole, młodzież dorastała i opuszczała jego szeregi. Miejsce tych, którzy odchodzili, zajmowali następni i ponownie przechodzili ten sam cykl od początku. Jan Kubicki wziął na swoje barki ciężar prowadzenia orkiestry - szkolenia jej członków, przygotowywania i opracowania repertuaru. Sam wykonywał pracę, którą można by obarczyć kilka osób. Po trzech miesiącach intensywnych prób, dzięki zdyscyplinowaniu młodzieży i pedagogicznym umiejętnościom kapelmistrza w grudniu 1947 roku zespół dał swój pierwszy koncert.


Dzisiejsza sesja stała się również okazją do nagrodzenia partnerów powiatu - podziękowania otrzymał starosta wodzisławski Ireneusz Serwotka, prezydent Wodzisławia - Mieczysław Kieca oraz duński partner - Alfred M Date.Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +9

  666_gość

  24.08.2017, 16:36

  takie tam

  święto powiatu tczewskiego.... święto kółka wzajemnej adoracji

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx8.xx3 
 • -2

  gość_gość

  24.08.2017, 19:48

  W przyszłym roku wybory, możesz dołączyć. Niech świętują jak mają co. To dzięki nim mamy drogi, szkoły średnie itd. Tylko najpierw trzeba zrozumieć czym powiat się zajmuje:) Miłej lektury:)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx7.xx8 
  +3

  Ja_gość

  24.08.2017, 22:07

  Ja

  Gościu, brzmisz jak jakiś licealista, max 1 rok administracji ;-) poczytaj jeszcze trochę to może się dowiesz ze kiedyś nie było powiatów (zupełnie inna struktura) i tez wszyscy żyli. Ba, w takim Pelplinie czy gniewie odebrać można było prawo jazdy.

  Cytuj
  IP: 94.254.xx7.xx4 
 • +2

  Wafel_gość

  24.08.2017, 20:34

  Powiat zajmuje się wzmacnianiem i opanowywaniem stanowisk instytucji ,które będą lądowiskiem po przegranych wyborach.PIS,PIS,PIS Szczęść Wam Boże!!!!!A reszta do.............do?????????do piekła!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx9.xx8 
 • Alex_gość_gość

  06.10.2017, 07:05

  do Wafelka

  Jak padną te komusze sądy to już nic wam nie POmoże, jeszcze chwila :-)

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx2.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.