tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 5 grudnia 2016r, godz. 11:31
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Archiwum wydarzeń
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

"Ceramiczny Świat" - wystawa w CKiS

Data wydarzenia: piątek, 26.11.2010
Opublikowano: poniedziałek, 22.11.2010, 08:19. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Centrum Kultury i Sztuki serdecznie zaprasza na wystawę "Ceramiczny Świat" prezentującą ceramiczno - rzeźbiarskie prace Janiny Karczewskiej - Koniecznej i jej męża Stanisława Koniecznego. Artyści należą do czołówki polskich autorów specjalizujących się w rzeźbie ceramicznej. Z grupą artystów Wybrzeża - na czele z legendarną prof. Hanną Żuławską - stworzyli nowy kierunek gdańskiej sztuki ceramicznej. Są także autorami m.in. Kaplicy Ludzi Morza w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Wernisaż wystawy odbędzie się 26 listopada 2010r, o godz. 18.30 na Galerii CKIS, (Tczew, ul. Wyszyńskiego 10.)

Janina Karczewska-Konieczna studiowała w PWSSP w Gdańsku w pracowni malarstwa prof. Piotra Potworowskiego oraz w pracowni ceramiki prof. Hanny Żuławskiej. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1959 roku. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i zagranicą, prezentując malarstwo, grafikę, rzeźbę i ceramikę. Otrzymała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień m.in. I nagrodę za prace eksponowane we Francji, przyznaną przez międzynarodowe jury, któremu przewodniczył Pablo Picasso, czy też I nagrodę na III Biennale Ceramiki Artystycznej w Książu k/Wałbrzycha. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Słupsku, Toruniu, Zielonej Górze, Olsztynie, a także we Włoszech, Vallauris (Francja), Pradze (Czechy), Jonkoping (Szwecja). Ponadto w kolekcjach PAN, Zamku w Książu, Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku oraz urzędów miejskich w Koszalinie i Kwidzynie. Janina Karczewska - Konieczna uczestniczyła kilkakrotnie w Międzynarodowych Plenerach Ceramiczno Rzeźbiarskich w Bolesławcu oraz w tczewskich plenerach plastycznych - "Tczew - miasto nad Wisłą".

Stanisław Konieczny - urodził się w 1933 roku w Montceau-les-Mines we Francji, zmarł w 1981 w Gdańsku. Był absolwentem Wydziału Rzeźby i Ceramiki gdańskiej PWSSP, dzieła dyplomowe zrealizował w pracowni profesora Alfreda Wiśniewskiego w 1960 roku. Swój dorobek twórczy zaczynał od dekoracyjnych form użytkowych - wazonów i mis o antropomorficznych kształtach, w późniejszych latach zająć się rzeźbą abstrakcyjną i monumentalnymi realizacjami architektonicznymi. Własna baza warsztatowa (skonstruowany samodzielnie piec ceramiczny) i autorska technologia szkliwienia całkowicie go uniezależniły i pozwoliły na podjęcie szeregu niezwykle udanych eksperymentów artystycznych. Jego rzeźby to panneaux ceramiczne, monumentalne formy wolnostojące, o których mówił "moje chałupy". Artysta brał udział w wielu wystawach, na których zdobywał liczne i prestiżowe trofea. Między innymi: w Sopocie, w Gmunden – Austria, Warszawie, Francji, Wrocławiu, we Włoszech, Londynie, we Florencji, oraz w Berlinie.

Wystawa "Ceramiczny świat" będzie czynna do 12 grudnia 2010r! Zapraszamy! Wstęp wolny!
drukuj
Artykuł przeczytano 861 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Archiwum wydarzeń
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Kultura dostępna
Więcej w dziale "Archiwum wydarzeń":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
najpopularniejsze
najpopularniejsze
Tczew - Dni Ziemi Tczewskiej - sztandarowa miejska impreza Dni Ziemi Tczewskiej 2013 [aktualizacja] (49)
Data wydarzenia: 22.06.2013
Tczew - Tczewska Aleja Stóp powstanie na bulwarze w sąsiedztwie placu zabawDzień Komunalnika i Pracownika Samorządowego (35)
Data wydarzenia: 11.05.2013
Tczew - Sylwia GrzeszczakDni Ziemi Tczewskiej (15)
Data wydarzenia: 21.06.2014
 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew