tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 20:01
Imieniny:
Wiadomości: Archiwum wydarzeń
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Zdarzenia "na bogato"

Data wydarzenia: czwartek, 03.09.2009
Opublikowano: niedziela, 30.08.2009, 11:28. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Jubileuszowa, 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych "Zdarzenia" zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Jak podkreślają organizatorzy, kryzys na szczęście ich nie dotknął i na początku września dużo się będzie działo. 4 festiwalowe dni, 40 propozycji i 400 uczestników - w bogatym programie każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Jubileuszowa edycja "Zdarzeń" potrwa od 3 do 6 września, ale przegotowania do festiwalu już dawno ruszyły.

- "Zdarzenia" odbędą się z rozmachem godnym 10. edycji. Najważniejsza tegoroczna zmiana, to fakt, że po raz pierwszy możemy mówić o Międzynarodowym Festiwalu "Zdarzenia" im. Józefa Szajny". - wyjaśnia Halina Kasjaniuk, dyrektor przedsięwzięcia. - Oficjalne nadanie festiwalowi imienia nastąpi 5 września. Odbędzie się wtedy wielki happening autorstwa Łukasza Szajny (syna patrona - przyp. red.). Uroczystość, rozpocznie się na pl. Hallera, a skończy w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły. Myślę, że będziecie zadowoleni, my już jesteśmy.
 Organizatorzy "Zdarzeń" zapowiadają, że w tegorocznej edycji znajdzie się też i coś dla miłośników plenerowych spektakli - zaplanowano 3-4 przedstawienia, m. in. w wykonaniu gości z Czech i Słowacji. Z okazji jubileuszu do Tczewa zjadą również wszyscy laureaci dotychczasowych edycji. Jak co roku, nie zabraknie także prezentacji konkursowych - do festiwalowego biura wpłynęło aż 70 zgłoszeń, m.in. z Odessy, Amsterdamu czy Paryża. Tradycyjnie wstęp na wszystkie spektakle będzie darmowy. W bogatym programie festiwalu zaprezentowane zostaną także liczne imprezy towarzyszące, wśród których ważne miejsce zajmują projekty laureatów poprzednich edycji - będą to m.in. Suka OFF, Rh+, a także Nicola Boccini z Deruty (Włochy) i Adela Stodolowa z Grupy Skutr z Pragi (Czechy). Przewodniczącym jury będzie Piotr Tomaszuk, reżyser, dramaturg i założyciel Towarzystwa Teatralnego Wierszalin. Natomiast specjalnie dla młodych adeptów sztuki, na kilka dni przed festiwalem, odbędą się międzynarodowe warsztaty Know How.

- Zaprosiliśmy 14 mistrzów, którzy "przetrenują" około 100 osób. Jest wśród nich m.in. Teresa Nawrot, założycielka Szkoły Teatralno-Filmowej w Berlinie, przez długie lata współpracująca z Grotowskim. Mowa również o dwójce wspaniałych choreografów ze szwajcarskiej szkoły teatralnej, a także dwóch szalonych, całkowicie nienormalnych Francuzów z Paryża, którzy poprowadzą ćwiczenia z muzyki eksperymentalne - zdradza dyrektor artystyczna.
 
Dodajmy, że w dobie kryzysu, "Zdarzenia" nie muszą ciąć swojej listy wydatków. Budżet jubileuszowej edycji jest prawie dwa razy wyższy niż ubiegłoroczny i wynosi ok. 600 tys. zł. Jak przyznają organizatorzy, jednym z najniższych grantów, był ten przyznany przez miasto (65 tys. zł.). Festiwal otrzymał też wsparcie od Banku Spółdzielczego oraz firmy Eaton.

Ze "Zdarzeń" do Rzymu

Zdobywczyni Grand Prix IX Festiwalu ZDARZENIA - Ewa Woźniak z Akademii Teatralnej w Warszawie - Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku - zaprezentowała podczas VII edycji RomaTeatroFestival w Rzymie (5-13 czerwca br.) spektakl "Wyspy", za który otrzymała nominacje w kategorii najlepsza aktorka, reżyseria oraz choreografia.

Druga grupa - WITKACE (Martyna Rozwadowska i Paweł Siwiak - absolwenci PWST w Krakowie - Wydz. Lalkarski we Wrocławiu), zaproszeni do Rzymu podczas ubiegłorocznej edycji Zdarzeń, zaprezentowali swój debiutancki spektakl "Matka". Artyści otrzymali nagrodę w kategorii najlepszy spektakl i choreografia.
 
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 1738 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Archiwum wydarzeń
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Archiwum wydarzeń":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
najpopularniejsze
najpopularniejsze
Tczew - Dni Ziemi Tczewskiej - sztandarowa miejska impreza Dni Ziemi Tczewskiej 2013 [aktualizacja] (49)
Data wydarzenia: 22.06.2013
Tczew - Tczewska Aleja Stóp powstanie na bulwarze w sąsiedztwie placu zabawDzień Komunalnika i Pracownika Samorządowego (35)
Data wydarzenia: 11.05.2013
Tczew - Sylwia GrzeszczakDni Ziemi Tczewskiej (15)
Data wydarzenia: 21.06.2014
 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew