tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest wtorek, 25 października 2016r, godz. 23:03
Imieniny:
Wiadomości: Archiwum wydarzeń
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

W "Fabryce sztuk" czeka... trup

Data wydarzenia: niedziela, 08.11.2009
Opublikowano: Środa, 28.10.2009, 08:30. Ilość komentarzy: 1

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie i Teatr Barba Luna zapraszają na premierę próby czytanej sztuki "Trup" Barbary Świąder 8 listopada (niedziela) o godzinie 18.00.

Trzy kobiety i jeden nieboszczyk... I to mężczyzna… Żeński Teatr Barba Luna zaprasza na premierę próby czytanej "Trupa" Barbary Świąder! "Trup" to debiut dramaturgiczny Barbary Świąder. Akcja sztuki rozgrywa się w ciągu dwóch dni, poprzedzających pogrzeb tytułowego truposza. Trzy kobiety i jeden nieboszczyk... I to mężczyzna. On nie mówi już ani słowa, one wręcz przeciwnie - gadają bez przerwy. Jedna mało, druga więcej, a trzecia najwięcej. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że te trzy niewiasty są siostrami. Kochają się i nienawidzą. Nie mogą bez siebie żyć, ale też nie mogą na siebie patrzeć. Śmierć, miłość, nienawiść, drobne złośliwości, krzątanie się przy garach, zrzędzenie, mydło i ogórki kiszone – czegóż tu nie ma! „Trup” pokazuje życie ludzkie w pełni – od narodzin aż po zgon i z powrotem. Pogrzeb staje się pretekstem do swoistego sabatu rodzinnego i rozrachunku z życiem. Trzy kobiety wyciągają z zakurzonych zakamarków rodzinne traumy, ale i śmiesznostki - kłócą się o drobiazgi i próbują przemilczeć to, co najważniejsze. Jest i straszno, i śmieszno. Samo życie!

Teatr Barba Luna to grupa żeńska, która postała w Tczewie przed trzema miesiącami. Tworzą ją połączone koneksjami rodzinno-towarzyskimi kobiety pod przewodnictwem teatrologa Barbary Świąder, która sztukę napisała, a jej próbę czytaną wyreżyserowała. Każda z aktorek zespołu zawodowo zajmuje się inną dziedziną: Wiesława Dolina-Niżyńska (Adela) jest graficzką, Sławomira Dąbrowska-Kopecka (Irmina) - nauczycielką, a Joanna Świąder (Pola) - iberystką i tłumaczką. Teatr jest związany z tczewskim Centrum, gdzie odbywa próby. Premiera „Trupa” jest pierwszą realizacją Barba Luny i chyba pierwszym w Tczewie wieczorem teatralnym, prezentującym próbę czytaną.

Barbara Świąder -Teatrolog, organizator życia kulturalnego, dziennikarka, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, autorka sesji zdjęciowych i klipu dla zespołu Von Zeit. Była redaktorem i szefem działu kultury „Gazety Wyborczej Trójmiasto” oraz kierownikiem Sceny Teatralnej Klubu Żak w Gdańsku, gdzie zrealizowała kilkadziesiąt autorskich projektów teatralnych. Jest pomysłodawcą Alternatywnej Szkoły Teatralnej Żak. Autorka m.in. książki "W metafizycznej dziurze. Teatr Witkacego w Zakopanem". Laureatka Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury za rok 2003 oraz nagrody Yach za debiutancki filmik "Halucynacje Hrabiego von Zeit" na XVI Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2007.

Wieczór teatralny odbędzie się w Sali Konferencyjnej
Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły, ul. 30-go Stycznia 4
wstęp wolny

Obsada:

Adela - Wiesława Dolina-Niżyńska
Irmina - Sławomira Dąbrowska-Kopecka
Pola - Joanna Świąder
Reżyseria: Barbara Świąder

Kontakt: Barbara Świąder 0605434821, basia@vonzeit.pl
drukuj
Artykuł przeczytano 987 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Archiwum wydarzeń
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Archiwum wydarzeń":
 
Opinie i komentarze (1)   Zmień kolejność
 
user_ico_aga_piet
0
aga_piet Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 08.11.2009, 20:50
Dobry pomysł na zaprezentowanie swojej sztuki szerszej publice. "Trup" jest świetny. Gratulacje i powodzenia! (Autorce i dziełu) :)
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
najpopularniejsze
najpopularniejsze
Tczew - Dni Ziemi Tczewskiej - sztandarowa miejska impreza Dni Ziemi Tczewskiej 2013 [aktualizacja] (49)
Data wydarzenia: 22.06.2013
Tczew - Tczewska Aleja Stóp powstanie na bulwarze w sąsiedztwie placu zabawDzień Komunalnika i Pracownika Samorządowego (35)
Data wydarzenia: 11.05.2013
Tczew - Sylwia GrzeszczakDni Ziemi Tczewskiej (15)
Data wydarzenia: 21.06.2014
 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew