tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 24 października 2016r, godz. 00:24
Imieniny:
Wiadomości: Archiwum wydarzeń
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Teatr przyjeżdża do Tczewa - zobacz "Kamień"

Data wydarzenia: wtorek, 11.10.2011
Opublikowano: poniedziałek, 03.10.2011, 18:28. Ilość komentarzy: 1

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Tczew -
Spektakl Teatru Wybrzeże - KAMIEŃ Mariusa von Mayenburga w reżyserii Adama Nalepy - zostanie zaprezentowany w aż pięciu ośrodkach kultury w naszym regionie - m. in. W tczewskim Centrum Kultury i Sztuki. Prezentacja spektaklu odbędzie się w ramach projektu Teatr Polska realizowanego przez Instytut Teatralny ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PREZENTACJA SPEKTAKLU W RAMACH PROJEKTU TEATR POLSKA

wtorek, 11 października, godzina 19.00, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
czwartek, 13 października, godzina 18.00, Starogardzkie Centrum Kultury w Starogardzie Gdańskim
wtorek, 18 października, godzina 18.00, Centrum Kultury "Kaszubski Dwór", Sala Cechu Rzemiosł Różnych w Kartuzach
czwartek, 20 października, godzina 19.00, Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim
sobota, 22 października, godzina 18.00, Kwidzyńskie Centrum Kultury w Kwidzynie

Bilety w cenie 10 zł dostępne w przedsprzedaży i przed spektaklem w miejscach jego prezentacji. Po każdym spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami w ramach Dyskusyjnego Klubu Teatralnego.

O SPEKTAKLU

Pięć kobiet. Cztery czasy akcji. Trzy rodziny. Jeden dom. Spojrzenie na losy tego przedwojennego budynku z różnych perspektyw, tak narodowościowych, jak i pokoleniowych buduje interesujący i niejednoznaczny obraz permanentnie fałszowanej i manipulowanej historii. Tytułowy kamień staje się jednym z pionków w wieloletniej, pełnej niedomówień i białych plam grze w odkrywanie rodzinnych tajemnic. W potrójnej roli - nagrodzona - Justyna Bartoszewicz.

„Świetny tekst, doskonała gra aktorska, ciekawa, oszczędna reżyseria i poważne pytania o historię, prawdę i winę - "Kamień" współczesnego niemieckiego dramatopisarza Mariusa von Mayenburga w reżyserii Adama Nalepy to najlepsza premiera Wybrzeża od wielu miesięcy. [...] "Kamień" jest subtelną, pełną niuansów opowieścią psychologiczną. To spektakl kameralny, daleki od efekciarstwa, oszczędny, precyzyjnie stopniujący mocne chwyty, który pozostaje w pamięci długo po wyjściu z teatru."

Mirosław Baran, Gazeta Wyborcza

Adam Nalepa o spektaklu: „KAMIEŃ Mayenburga to kryminał, który składa się dopiero w ostatnim momencie i pokazuje, że sprawcy są tak naprawdę ofiarami. To historia, której nie uda się niczego nas nauczyć, to powrót do WIŚNIOWEGO SADU już po jego wyrąbaniu. To NIEMCY reloaded Kruczkowskiego, PULP FICTION do góry nogami. To historia o kłamstwach życia i iluzjach marzeń, o samotności i obcości we własnym domu, o kamiennych drogach i skamieniałych emocjach, o wojnach ludów i walkach generacji."

Marius von Mayenburg
KAMIEŃ
Przekład: Jacek Kaduczak
Reżyseria i scenografia: Adam Nalepa
Muzyka: Marcin Mirowski
Kostiumy: Magdalena Gajewska
Dramaturg: Jakub Roszkowski

Występują: Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Alina Lipnicka, Marzena Nieczuja-Urbańska, Wanda Skorny

Polska prapremiera: 4 września 2009 roku
Czas: 1 godzina 30 minut (bez przerw)

O PROJEKCIE TEATR POLSKA

Teatr Polska jest atrakcyjną ofertą teatralną skierowaną do środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Założeniem projektu jest zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Projekt ma także rozwijać współpracę między teatrami a ośrodkami kultury i ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić przedstawienie teatralne. W ramach tegorocznej edycji programu Teatr Polska teatry będą miały możliwość zaprezentowania swoich spektakli w objazdach pomiędzy czerwcem a grudniem 2011.

Do tegorocznej, trzeciej już edycji programu Teatr Polska, zgłosiło się 60 spektakli. Spośród nich Komisja Artystyczna wyłoniła 13 przedstawień, które tym samym zakwalifikowały się do drugiego etapu. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 16 teatrom, do wybranych przez Komisję Artystyczną przedstawień dołączając również trzy spektakle z edycji poprzedniej. Objazdy potrwają od 18 czerwca do 14 grudnia. Teatry odwiedzą 99 miejscowości w Polsce, odbędą się w sumie 174 prezentacje.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego z Koszalina, Białostocki Teatr Lalek, Grupa Coincidentia z Wasilkowa, Fundacja Działań Twórczych w Kulturze i Edukacji Paideia - Teatr Figur z Krakowa, Fundacja Kresy 2000 - Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu z Nadrzecza, Państwowy Teatr Wybrzeże z Gdańska, Stowarzyszenie Artystów „Bliski Wschód" z Lublina, Stowarzyszenie Ogrody Teatru - Teatr Gry i Ludzie z Katowic, Stowarzyszenie Teatr Nowy z Krakowa, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło z Warszawy, Teatr im. Juliusza Osterwy z Gorzowa Wielkopolskiego, Teatr im. Stefana Żeromskiego z Kielc, Teatr Lalki i Aktora „Pinokio" z Łodzi, Teatr „Maska" z Rzeszowa, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki z Bydgoszczy, Teatr Wierszalin z Supraśla.
drukuj
Artykuł przeczytano 1958 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Archiwum wydarzeń
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Archiwum wydarzeń":
 
Opinie i komentarze (1)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+5
obywatel_gość
IP: 83.25.xx6.xx0
Data: 10.10.2011, 23:39
"Teatr Polska jest atrakcyjną ofertą teatralną skierowaną do środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną." Po tym jak w Tczewie upadną Zdarzenia to zdanie będzie niestety prawdziwe. Będziemy skazani na wędrowne teatry i biletowane spektakle. Szkoda...
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
najpopularniejsze
najpopularniejsze
Tczew - Dni Ziemi Tczewskiej - sztandarowa miejska impreza Dni Ziemi Tczewskiej 2013 [aktualizacja] (49)
Data wydarzenia: 22.06.2013
Tczew - Tczewska Aleja Stóp powstanie na bulwarze w sąsiedztwie placu zabawDzień Komunalnika i Pracownika Samorządowego (35)
Data wydarzenia: 11.05.2013
Tczew - Sylwia GrzeszczakDni Ziemi Tczewskiej (15)
Data wydarzenia: 21.06.2014
 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew