tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 4 grudnia 2016r, godz. 13:19
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Archiwum wydarzeń
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Teatr Józefa Szajny w Fabryce Sztuk

Data wydarzenia: sobota, 05.09.2009
Opublikowano: sobota, 05.09.2009, 07:41. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Stowarzyszenie Integracji Humanistycznej PO-MOST, Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie oraz Teatr Studio im. ST. I. Witkiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy TEATR Józefa Szajny. Wernisaż odbędzie się 5 września 2009 r. w siedzibie Centrum, ul. 30 Stycznia 4.

Tytuł wystawy TEART Józefa Szajny odnosi się do całości twórczości teatralnej i plastycznej Artysty, do stworzonego przez Niego pojęcia "teart", czyli po prostu łączenia dyscyplin artystycznych.
W ramach ekspozycji przedstawiamy environment Replika prezentowany po raz pierwszy podczas Festiwalu w Edynburgu z 1971 roku. Tam, w Galerii Demarco ta kompozycja przestrzenna przerodziła się w słynny spektakl Replika. Na wystawie znajduje się także pięćdziesiąt unikalnych fotogramów teatralnych 
z awangardowych przedstawień Józefa Szajny, począwszy od lat pięćdziesiątych po Deballage z 1997 roku. Dokumentacja fotograficzna pokazuje również fragmenty environmentu Reminiscencje, którym Artysta odniósł wielki sukces na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji w 1970 roku oraz eksponuje między innymi prace pokazywane na Festiwalu w Sao Paolo 1989 r i na Biennale Sztuki w Wenecji w 1990. Prezentowana jest również instalacja składająca się z 12 kolorowych, ogromnych slajdów z najgłośniejszych spektakli Replika (1972), Dante (1974) czy Cervantes (1976). Kolejny element wystawy stanowi kilkadziesiąt plansz prezentujących recenzje międzynarodowej krytyki, odnoszące się do całej twórczości prof. Józefa Szajny.
Miejsce wystawy to bezpośrednio sąsiadująca z dziedzińcem, sala na parterze Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły w Tczewie. Jeszcze przed otwarciem, w tym właśnie miejscu, rozpocznie się projekcja filmu o twórczości Józefa Szajny Człowiek zaniedbuje siebie reżyserii Henryka Jantosa. Pod koniec projekcji, papierowy ekran zostanie przeze mnie podpalony, a scenie tej towarzyszyć będzie utwór Alleluja J.F Haendla, co jest bezpośrednim nawiązaniem do finału Deballage - ostatniego spektaklu Józefa Szajny. Znikający w płomieniach ekran, jak odsłaniająca się kurtyna, otworzy drogę na teren wystawy. Wówczas też nastąpi uroczyste nadanie X jubileuszowemu Festiwalowi ZDARZENIA imienia Profesora.
Cykl wydarzeń dopełni spotkanie z aktorami Józefa Szajny z Teatru Studio w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie a także projekcja fragmentów Deballage.
Autor: Łukasz Szajna
drukuj
Artykuł przeczytano 1577 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Archiwum wydarzeń
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Orszak Trzech Króli
Więcej w dziale "Archiwum wydarzeń":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
najpopularniejsze
najpopularniejsze
Tczew - Dni Ziemi Tczewskiej - sztandarowa miejska impreza Dni Ziemi Tczewskiej 2013 [aktualizacja] (49)
Data wydarzenia: 22.06.2013
Tczew - Tczewska Aleja Stóp powstanie na bulwarze w sąsiedztwie placu zabawDzień Komunalnika i Pracownika Samorządowego (35)
Data wydarzenia: 11.05.2013
Tczew - Sylwia GrzeszczakDni Ziemi Tczewskiej (15)
Data wydarzenia: 21.06.2014
 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew