tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest środa, 26 października 2016r, godz. 21:15
Imieniny:
Wiadomości: Archiwum wydarzeń
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Koncert nadzwyczajny pod batutą Jerzego Maksymiuka

Data wydarzenia: sobota, 15.05.2010
Opublikowano: niedziela, 02.05.2010, 21:09. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Zakład Energetyki Cieplnej Tczew Sp. z o.o. Grupa Kapitałowa Standwerke Leipzig oraz Centrum Kultury i Sztuki zapraszają na KONCERT NADZWYCZAJNY z udziałem wybitnego polskiego dyrygenta JERZEGO MAKSYMIUKA. Maestro wystąpi razem z Elbląską Orkiestrą Kameralną.


W programie koncertu:

W.A. Mozart, E. Grieg, T. Sikorski, P. Czajkowski, W. Kilar.

Koncert odbędzie się 15 maja 2010r o godz. 17.00 w Kościele NMP Matki Kościoła w Tczewie, ul. Rokicka 1.

Również 15 maja o godz. 20.00 w Centrum Kultury i Sztuki (Tczew, ul. Wyszyńskiego 10) odbędzie się spotkanie z mistrzem, JERZYM MAKSYMIUKIEM organizator - Tczewskie Towarzystwo Kulturalne BRAMA.

Na obie propozycje - wstęp wolny

JERZY MAKSYMIUK - Urodził się w 1936 roku w Grodnie. W Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie ukończył edukację na trzech wydziałach: fortepianu w klasie prof. Jerzego Lefelda, kompozycji w klasie prof. Piotra Perkowskiego i dyrygentury u prof. Bogusława Madeya. W latach 1970-72 był dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie. W roku 1972 r. stanął na czele Polskiej Orkiestry Kameralnej, działającej początkowo przy Warszawskiej Operze Kameralnej, uznanej przez wielu krytyków za jedną z najlepszych orkiestr. Pod jego batutą Polska Orkiestra Kameralna koncertowała w takich salach jak: Carnegie Hall, London Proms, Wiener Ferein. Angielski debiut orkiestry zaowocował kontraktem z wytwórnią płytową EMI oraz licznymi koncertami na renomowanych festiwalach europejskich. W 1975 rozpoczął pracę z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z którą odbył liczne tournée po całej Europie i dwukrotnie po USA, a także wiele nagrywał (płyta z Koncertami skrzypcowymi K. Szymanowskiego z udziałem K. A .Kulki uzyskała nagrodę Diapason d'Or). Lata 1983-91 to okres owocnego szefowania BBC Scottisch Symphony Orchestra i licznych tournée po Europie z tym zespołem.

W 1990 r. podjął współpracę z English National Opera, gdzie prowadził przedstawienie opery W.A.Mozarta "Don Giovani", a trzy lata później przygotował "Zemstę nietoperza" J. Straussa (1993).
Artysta na swym koncie ma koncerty z tak znanymi orkiestrami jak: London Symphony Orchestra, London Philharmonic, Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Israel Chamber Orchestra, Los Angeles Chamber Orchestra. Jednocześnie stale współpracuje z polskimi zespołami, głównie z Sinfonią Varsovią, której trzon stanowią członkowie Polskiej Orkiestry Kameralnej. W roku 1990 otrzymał honorowy tytuł doktora honoris causa w Strathclyde University w Glasgow. Nagrał ponad 100 płyt, m.in. dla EMI, Hyperior, Nanos. Maksymiuk jest też kompozytorem (muzyka symfoniczna, kompozycje kameralne, balet, pieśni, muzyka filmowa).

Elbląska Orkiestra Kameralna została powołana przez Prezydenta Miasta Elbląg w 2007 roku. Muzycy orkiestry to młodzi i utalentowani głównie absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku - laureaci wielu konkursów solowych oraz kameralnych. Orkiestra, pomimo krótkiego okresu swojej działalności wystąpiła z wieloma osobowościami muzycznymi i dała poznać się jako zespół kreatywny i wszechstronny. Mimo krótkiego czasu swej działalności profesjonalizm zespołu jest rozpoznawalny i ceniony również poza granicami Elbląga.
Soliści występujący wraz z orkiestrą to artyści uznani na estradach świata. Są to między innymi: Jan Stanienda, Paul Esswood, Michał Nestrowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Piotr Kusiewicz, Krzysztof Jakowicz, Łukasz Długosz, Beata Bilińska, Zbigniew Pilch, Alicja Rumianowska, Adam Klocek, Jan Jakub Bokun, Marzena Diakun, Bogusław Furtok, Zygmunt Rychert, Robert Kabara, Sławomir Grenda, Zygmunt Rychert, Tytus Wojnowicz. Wszechstronność Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pozwala także realizować koncerty z poza obszaru muzyki klasycznej. Wykonawcami, którzy w ostatnim czasie wystąpili z orkiestrą to między innymi: Marian Opania, Janusz Radek, Grzegorz Turnau, Zespół Raz Dwa Trzy, Justyna Steczkowska, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz, Zespół Kameleon, Art Color Balet, a także wykonawcy festiwalu TOPtrendy.
drukuj
Artykuł przeczytano 1351 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Archiwum wydarzeń
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Wieś
Więcej w dziale "Archiwum wydarzeń":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
najpopularniejsze
najpopularniejsze
Tczew - Dni Ziemi Tczewskiej - sztandarowa miejska impreza Dni Ziemi Tczewskiej 2013 [aktualizacja] (49)
Data wydarzenia: 22.06.2013
Tczew - Tczewska Aleja Stóp powstanie na bulwarze w sąsiedztwie placu zabawDzień Komunalnika i Pracownika Samorządowego (35)
Data wydarzenia: 11.05.2013
Tczew - Sylwia GrzeszczakDni Ziemi Tczewskiej (15)
Data wydarzenia: 21.06.2014
 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew