tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest środa, 26 października 2016r, godz. 21:15
Imieniny:
Wiadomości: Archiwum wydarzeń
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Zostań obrońcą praw człowieka. Maraton pisania listów w Tczewie

Data wydarzenia: sobota, 11.12.2010
Opublikowano: Środa, 08.12.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 1

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Lokalna Grupa Amnesty International w Tczewie zaprasza do udziału w kolejnym, jedenastym już, Maratonie Pisania Listów, który odbędzie się jak co roku w Alternatywnym Centrum Kultury "Zebra". Jej celem jest napisanie jak największej liczby listów w obronie ofiar udokumentowanych przypadków naruszeń praw człowieka. Te zostaną przesłane do decydentów politycznych, od których zależy los tych ludzi. W tym roku organizatorzy zapraszają do wspólnego pisania przez całą dobę - od południa w sobotę do południa w niedzielę. Już 11 i 12 grudnia.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz jedenasty. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Tak o udziale w Maratonie mówią osoby z Tczewa, które już uczestniczyły w akcji:

- Maraton jest czasem, w którym czuję, że robię coś dla innych. Coś ważnego. Daje mi możliwość sprzeciwienia się łamaniu praw człowieka. Maraton pisania listów jest formą protestu przeciwko łamaniu fundamentalnych praw, jakie przysługują nam wszystkim. Praw uniwersalnych bez względu na kraj, w którym mieszkamy, tradycje, kolor skóry, płeć, orientację seksualną, poglądy czy religie.


Alejandro Solalinde - Adam Ferency / Mao Hengfeng - Katarzyna Figura


Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 120 miejscach w całej Polsce i w wielu krajach na całym świecie. W Tczewie będziemy pisać w Alternatywnym Centrum Kultury "Zebra" przy ul. Kościelnej 6/7.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W zeszłym roku, w wyniku akcji organizatorzy dostali dobre wiadomości od dziewięciu nikaraguańskich obrończyń praw człowieka, Birtukan Mideksy z Etiopii, Glogera z Egiptu, od Rity Mahato z Nepalu i Aminatou Haidar z Sahary Zachodniej.

- Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych - mówi Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska.

W ubiegłym roku, w ponad 170 miejscach w całej Polsce napisano 108 026 listów, najwięcej - 10 930, w Zabrzu. Jest to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak wielką liczbę osób w obronę praw człowieka. W tym roku będziemy pisać listy w obronie kilkunastu osób, w tym:

• Katolickiego księdza ojca Alejandro Solalinde Guerra z Meksyku, który zajmuje się tworzeniem bezpiecznych miejsc dla migrantów, z dala od gangów, które ich wykorzystują. Jego życie jest zagrożone.
• 100 Romów, którzy zostali siłą eksmitowanych ze swoich domów w Rumunii w 2004 roku. Od tamtej pory żyją w nieludzkich warunkach w metalowych budach umieszczonych przy oczyszczalni ścieków.
• Su Su Nway, członkini opozycyjnej partii w Birmie, walczącej o prawa pracowników. Została skazana na osiem lat za udział w antyrządowych protestach. Uznano ją za więźnia sumienia.
• Normy Cruz z Gwatemali, która żyje w ciągłym strachu. Od lat walczy o sprawiedliwość dla kobiet, które wielokrotnie doświadczyły przemocy.

Jak napisać taki list?

To jest bardzo proste. Przede wszystkim należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się - tzn. warto napisać kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana - można pisać po polsku. Wówczas jednak warto podkreślić w treści nazwisko bohatera / bohaterki, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy. Następnie warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać i skorzystać z przygotowanych przez nas wskazówek.

Jak jeszcze możesz pomóc?

Przynieś znaczek na list. W prezencie od organizatorów otrzymasz przypinkę z logo Organizatora Maratonu. Koszt listowej przesyłki zagranicznej to 2,50 zł.
Przynieś gotową lub zaprojektuj własną kartę pocztową (materiały u Organizatora). Do działania szczególnie zapraszamy rodziców z dziećmi!

Więcej informacji na www.amnesty.org.pl i www.ackzebra.org

Program Maratonu

Start: 11 grudnia 2010 roku (sobota), godz. 12.00

godz. 13.00 prezentacja: Co to jest Maraton Pisania Listów?
godz. 15.00 prezentacja: Przedstawienie idei działalności Amnesty International
godz. 17.00 projekcja: film "Checkpoint" reż. Yoav Shamir
godz. 19.00 projekcja: film "Yes meni naprawiają świat" reż Andy Bichlbaum, Mike Bonanno
godz. 21.00 projekcja: film "Gitmo - nowe prawa wojny" reż. Erik Gandini i Tarik Saleh

Zakończenie: 12 grudnia 2010 roku (niedziela), godz. 12.00

Dodatkowo w programie: wystawy, dyskusje, poczęstunek dla osób piszących i wyjątkowa atmosfera.
 
drukuj
Artykuł przeczytano 3184 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Archiwum wydarzeń
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Archiwum wydarzeń":
 
Opinie i komentarze (1)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
zero komentarzy ~ Harmuza_gość
IP: 77.254.xx7.xx8
Data: 09.12.2010, 02:26
Świadczy, o świadomości mieszkańców Tczewa ? A jest to rzecz nad którą warto się pochylić. Przyjść i choćby zobaczyć o co chodzi... przestać myśleć wyłącznie o swoich 4 literach. Zapraszamy Władze i wszystkich mieszkańców.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
najpopularniejsze
najpopularniejsze
Tczew - Dni Ziemi Tczewskiej - sztandarowa miejska impreza Dni Ziemi Tczewskiej 2013 [aktualizacja] (49)
Data wydarzenia: 22.06.2013
Tczew - Tczewska Aleja Stóp powstanie na bulwarze w sąsiedztwie placu zabawDzień Komunalnika i Pracownika Samorządowego (35)
Data wydarzenia: 11.05.2013
Tczew - Sylwia GrzeszczakDni Ziemi Tczewskiej (15)
Data wydarzenia: 21.06.2014
 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew