Kolejne Doktowykłady - 21.04 - feminizm katolicki!

Doktowykłady (fot. mat. promocyjne)

odbyło się
21
04.2015
Wtorek
Kolejne Doktowykłady - 21.04 - feminizm katolicki!
Fundacja Pokolenia zaprasza na kolejne otwarte i bezpłatne Doktowykłady! To cykl fakultatywnych spotkań, który został zainicjowany przez uczestników Filologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego.

21.04. Wiedźma na różańcu, czyli rzecz o feminizmie katolickim.

Wykład będzie poświęcony feminizmowi katolickiemu, czyli ruchowi pytającemu o miejsce i rolę kobiet w społeczeństwie i kościele. Na wstępie wyjaśnimy, jakie miejsce zajmuje feminizm katolicki w całym nurcie feministycznym. Następnie prześledzimy zmiany, jakie zachodziły w podejściu do kobiet na przestrzeni lat, skupiając się nna ewolucji tego myślenia w XX i XXI wieku. W kolejnej części krótko przeanalizujemy najważniejsze teksty teologiczne dotyczące kwestii kobiecej i przedstawimy czołowe badaczki i aktywistki feminizmu katolickiego. W kolejnej części przyjrzymy się Pismu Świętemu Starego i Nowego Testamentu szukając odpowiedzi na pytanie o źródła dyskryminacji kobiet w katolicyzmie. Wykład pragniemy zakończyć otwartą dyskusją o przyszłości kobiet w kościele - czy doczekamy się kobiet księży?

Prelegentki:


Magdalena Bulińska.
Anglistka i iberystka po Uniwersytecie Warszawskim. Literaturoznawczyni, tłumaczka
i nauczycielka rozdarta między hiszpańskim i angielskim obszarem językowym, próbująca połączyć je w swojej pracy doktorskiej o amerykańskiej literaturze pogranicza. Zainteresowania naukowe obejmują onomastykę literacką, antropologię, krytykę feministyczną i realizm magiczny. Naukowe zainteresowanie nurtem feministycznym i prywatne zaangażowanie w życie Kościoła zaowocowały chęcią przyjrzenia się i działania w ramach feminizmu katolickiego.

Sandra Wodzyńska-Goc
Absolwentka historii sztuki na UG, doktorantka wydz. historycznego UG, przewodniczka po Trójmieście, wizażystka. Prywatnie katolicka żona, matka i feministka. Jako historyk sztuki zajmuję się głównie kobiecym wizerunkiem w kulturze wizualnej, jego przemianami i tłem kulturowym. Moje zainteresowania naukowe i praktyka życia rodzinnego okazały się trudne do pogodzenia z obiegowym i schematycznym umiejscawianiem kobiet w Kościele, stąd moje poszukiwania własnej ścieżki w nurcie feminizmu katolickiego.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • żal_gość

    22.04.2015, 12:39

    FEMI ŻAL

    ŻAL..

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx4.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.