IN MEMORIAM Festiwal Grzegorza Ciechowskiego - moc atrakcji


odbyło się
23
08.2014
Sobota
IN MEMORIAM Festiwal Grzegorza Ciechowskiego - moc atrakcji

zobacz galerię zdjęć: 3
23 sierpnia w amfiteatrze im. Grzegorza Ciechowskiego odbędzie się koncert finałowy IX Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego podczas którego wystąpią: Bruno Schulz, Moose the Tramp, Sjón, Straight Jack Cat, Torpeda i 3moonboys! Oprócz tego zagra także Puchowski Endemble i Ciechowski Special Project m.in.: Sara Brylewska, Romek Puchowski, Olo Walicki, Vienio i Mirosław Baka).

Informacje o IN MEMORIAM Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego

Nagrody w IX Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego:

1. Grand Prix (6000 zł) - Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego

2. I Miejsce (5000 zł) - Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa
3. Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska (3000 zł)
4. Nagroda Specjalna Starosty Tczewskiego (2000 zł)
5. Nagroda Specjalna Telewizji „Tetka” w Tczewie (2000 zł)
6. Nagroda Specjalna Tczewian (kolegów i miłośników twórczości Grzegorza Ciechowskiego) (2000 zł)
7. Nagroda Fanklubu "Republika Marzeń" (1000 zł)

Jurorzy IX Ogólmopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego 23 sierpnia 2014 r.

Barbara Jackiewicz - redaktorka naczelna Radia Fabryka, promotorka lokalnych zespołów, wielbicielka żywej muzyki - na koncertach spędza większość czasu wolnego. Miała okazję poznać Grzegorza Ciechowskiego na swojej studniówce.

Eurazja Srzednicka - członek jury z rekomendacji Sławomira Ciesielskiego. Współpracowała jako wokalistka, kompozytorka i aktorka z „Wielkim Teatrzykiem Świata” Adama Walnego. Występowała z Józefem Skrzekiem, Władysławem Komendarkiem, Jorgosem Skoliasem w ramach Teatru Tworzenia. Nagrała i wydała płytę „Kolory” z zespołem „Ritual”. Założyła wraz z Sławomirem Ciesielskim zespół „Eurazja”, który ma w swym repertuarze piosenki „Republiki”.
Małgorzata Stec - członek jury z ramienia fanklubu „Republika Marzeń”. Od 30 lat fanka „Republiki” i Grzegorza Ciechowskiego. Autorka wierszy dla dzieci i sztuk teatralnych dla Muzeum w Przemyślu. Od 18 lat współpracuje z Jerzym Owsiakiem, organizując finały WOŚP i koordynując ogólnopolski program „Ratujemy i uczymy ratować”, pracuje jako wolontariusz w pokojowym patrolu na „Przystanku Woodstock”.

Kamil Wicik - dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk, twórca programu „Młoda polska muzyka”, organizator wspólnie z Pawłem Lucińskim „Dnia z twórczością Grzegorza Ciechowskiego”, producent radiowego koncertu w dziesiątą rocznicę śmierci Obywatela GC, autor audycji dokumentalnych o życiu i twórczości Grzegorza Ciechowskiego.

Utwory wykonywane w IX Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego:

1. Bruno Schulz - Obcy astronom, Przeczekajmy noc
2. Moose The Tramp - My lunatycy, Reinkarnacje

3. Sjón - Śmierć na pięć, Śmierć w bikini
4. Straight Jack Cat- Fanatycy ognia, Halucynacje
5. Torpeda - Piejo kury, piejo; Mamona
6. 3moonboys- Ciało, Śmierć na pięć

Puchowski Ensamble & Ciechowski Special Project

Roman Puchowski autor pomysłu tak o nim napisał:
Muzyka Grzegorza Ciechowskiego inspiruje mnie od momentu, kiedy usłyszałem po raz pierwszy „Kombinat” na Liście Przebojów Trójki na początku lat 80-tych. Spotkanie z Grzegorzem przy produkcji debiutanckiej płyty mojego zespołu Von Zeit było jednym z kluczowych momentów na mojej muzycznej drodze. „Puchowski Ensamble & Ciechowski Special Project” to pole do realizacji twórczych koncepcji, które zawitały w moim umyśle w ciągu ostatniego roku. Płyta Vienia „Profil Pokoleń Vol 1”, z którą przemierzałem w aucie setki kilometrów, spotkanie z Olem Walickim na festiwalu Metropolia Jest Okey, aksamitny głos Sary Brylewskiej, którym urzeka na debiutanckiej płycie „Skąd przyszłaś”, wszystko to ułożyło się niepostrzeżenie w nową, twórczą kolaborację i wygląda na to, że „Będzie plan”!

Olo Walicki, kontrabasista, kompozytor, producent. Urodził się w 1974 w Gdańsku.
Twórca projektów OW Kaszebe, The Saintbox, Zespół Cieśni i Tańca.
Gra muzykę improwizowaną, komponuje do spektakli teatralnych i do filmu. Związany ze środowiskiem trójmiejskich i warszawskich artystów sceny offowej. Realizuje spektakle i projekty z teatrami tańca.

Debiutował jako szesnastolatek grając w awangardowym zespole Niebieski Lotnik, z Jerzym Mazzollem i Jackiem Olterem.
Uczestniczył w nurcie określanym jako scena yassowa i współpracował z jej twórcami, Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gwincińskim. Przez wiele lat grał w zespołach Leszka Możdżera.

W latach 1996-2004 Walicki występował i nagrywał z Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego.
Współtworzył free-jazzowy Łoskot, a także popowo-alternatywną Szwagierkolaskę, grupę Oczi Cziorne i późny skład zespołu Miłość. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu różnorodnych stylistycznie albumów. Kilka autorskich projektów Walicki opublikował we własnym wydawnictwie (m.in. Metalla Pretiosa", "Olo Walicki Kaszëbë").

W ostatnich latach współpracuje z Andrzejem Sewerynem, Ingmarem Villqistem, Gabą Kulką, Maciem Morettim, Piotrem Pawlakiem, Kubą Staruszkiewiczem, Wojtkiem Mazolewskim, Warszawską Orkiestrą Rozrywkową, Teatrem Dada von Bzdülöw, Programem Drugim i Trzecim Polskiego Radia.

Sara Brylewska - urodziła się w dniu wybuchu w Czarnobylu... Córka Roberta Brylewskiego - legendy polskiej sceny alternatywnej (założyciela m.in. Kryzysu, Brygady Kryzys, Izraela, Armii, Falarka i innych) oraz Vivian Quarcoo, wokalistki Izraela. Dorastająca w muzyce, nie było wyjścia, musiała zacząć śpiewać.
Piękna, charyzmatyczna i oryginalna pod każdym względem dziewczyna. Obdarzona ciepłym i charakterystycznym głosem wokalistka.

Producentem i kompozytorem jej debiutanckiej płyty jest Jacek Chrzanowski (Hey, Dezerter), a współproducentem Kuba Galiński. Teksty napisała w większości Sara, ale kilka napisali specjalnie dla niej także Kasia Nosowska, Krzysztof Grabowski (Dezerter) i Jacek 'Budyń' Szymkiewicz. Sara wydała już wcześniej płytę ze swoim zespołem z rejonów roots reggae dub Enchantia.

PIOTR „VIENIO” WIĘCŁAWSKI rozpoczął swoją karierę w 1996 roku tworząc wraz z Włodim jeden z pierwszych, warszawskich zespołów z nurtu hiphopu skład MISTIK MOLESTA. MOLESTA zadebiutowała na dużej scenie z kawałkiem „Osiedlowe akcje”, na festiwalu Rap Day, którego gwiazdą była grupa Run Dmc.

W 1997 roku Molesta podpisała kontrakt z firmą fonograficzną - Pomaton Emi. Rok później ukazał się pierwszy album zespołu Skandal. Płyta została przyjęta z ogromnym entuzjazmem i pokazała nowe oblicze stylistyczne tego gatunku. Szybko zyskała status Złotej Płyty, sprzedając się wówczas w nakładzie 35 tysięcy egzemplarzy, a fani uznali ją za kultowy album polskiego hip-hopu. Kolejny krążek z 1999 roku nosił tytuł MOLESTA EWENEMENT. Nazwa płyty oznaczała jednocześnie zmianę nazwy zespołu, gdyż do składu dołączyli Pele i Wilku. W tym samym roku otrzymują nagrodę VIVA COMET w kategorii NAJLEPSZY ZESPÓŁ.
Rok później nagrywają album pt. tytułem Taka płyta…, nagraną wspólnie z takimi zespołami i artystami jak WWO, Mor W.A., Pono, Fu czy Hemp Gru. W 2000 roku VIENIO i PELE tworzą duet, owocem ich współpracy jest trylogia płytowa VIENIO & PELE 1,2 i 3. Na tych albumach wystąpiło wielu artystów, m.in.: Novika, O.S.T.R., Smolik, Olga Stopińska, Sandkail, Tomek Lipiński, Michał Bryndal i Gutek z zespołu, Indios Bravos.

VIENIO i PELE odbyli kilka udanych tras koncertowych po Polsce, odwiedzili także dwukrotnie Stany Zjednoczone i zagrali dwa koncerty w Meksyku. Wraz z O.S.T.R., WWO, Fenomen, Group Home (USA) w latach 2001-2004 byli zaproszeni do 3 edycji trasy koncertowej organizowanej przez firmę Reebok, pojawiając się również na wydawnictwach, które towarzyszyły wydarzeniu. W 2006 roku po ukończeniu Trylogii, MOLESTA postanawia nagrać kolejną płytę. Już rok później ukazuje się Nigdy nie mów nigdy, a singiel i klip „Powrót” zapowiada to wydarzenie. Promująca trasa koncertowa po całym kraju odniosła sukces, a zespół otrzymuje NAGRODĘ EMPIK za najlepszą sprzedaż w kategorii muzyki hip-hop. Idąc z ciosem w 2009 roku ukazuje się album MOLESTA + KUMPLE, który już w nazwie zapowiada wielu gości: Gryzzliee, East West Rockers, Jamal, Kosi, Ero (JWP), O.S.T.R., Pablopavo (Vavamuffin), Pezet, Mess, Eldo i Wigor. Pierwszy singiel to "I nikt i nic" kawałek i klip, który również reklamuje niemiecki film fabularny „Graficiarze” w reżyserii Floriana Gaaga. Kolejne teledyski promujące płytę Molesta+Kumple to: „INSPIRACJE” Vienio feat. Kosi & Fisz, „Wszystko w porzo” Włodi & Pelson feat Gryzzliee i Jamal, „Martwię się” VIENIO feat Ero & Pablopavo, „Na wszelki wypadek” VIENIO feat.Way Said Crew.

W 2010 ukazał się jego pierwszy solowy album Etos 2010. Na początku 2013 roku pojawia się nowe wydawnictwo VIENIA Profil Pokoleń. Formuła realizacji utworów projektu Profil Pokoleń polegała na stworzeniu nowych wersji kultowych utworów lat 80/90 w formie muzyki hiphopowej przy aktywnym udziale wybranych Artystów. Wszyscy artyści za wyjątkiem Grzegorza Ciechowskiego zostali zaproszeni do studia aby wziąć gościnny udział w nagraniu płyty. Wyjątkiem od reguły jest także specjalny utwór z Jamalem nawiązujący w treści do Profilu Pokoleń. W projekcie uczestniczyli:

KAPITAN NEMO | utwór Cywilizacja
APTEKA | utwór Diabły
GRZEGORZ CIECHOWSKI |utwór Moja Krew
DEZERTER |utwór Złota Polska Młodzież
TOMEK LIPIŃSKI | utwór To co czujesz to co wiesz
BAKSHISH | utwór Cząstka
LECH JANERKA | utwór Strzeż się tych miejsc
JAMAL | utwór Wolnym Być
SZTYWNY PAL AZJI | utwór Nie gniewaj się na mnie Polsko
MALEO / MIOUSH | Rodzi się frustracja

VIENIO to nie tylko scena. To radio, film i sztuka. Wraz z Tomkiem Lipińskim prowadzi w Roxy Fm autorską audycję Wysypisko. Ma za sobą także produkcje filmowe: Chaos i Wojna Polsko Ruska.

Mirosław Baka - znakomity polski aktor, od 25 lat związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Występował w kilkudziesięciu filmach i spektaklach teatralnych, kreując fantastyczne, niezapomniane role. Wielkim sukcesem Mirosława Baki była już jego debiutancka rola młodego mordercy taksówkarza w dramacie Krzysztofa Kieślowskiego „Krótki film o zabijaniu” (1987 rok). Swoją wysoką pozycję w polskiej kinematografii aktor ugruntował na początku XXI wieku. Wielką popularność przyniosły mu kreacje w filmach „Reich” Władysława Pasikowskiego i „Wyrok na Franciszka Kłosa” Andrzeja Wajdy oraz w serialu „Fala zbrodni”. Mirosław Baka wykonuje również piosenkę aktorską, interpretując, między innymi, utwory Włodzimierza Wysockiego, Jacka Kaczmarskiego, Edwarda Stachury i Jana Wolka.



IN MEMORIAM Festiwal Grzegorza Ciechowskiego odbywa się w Tczewie od 2002 roku. Po nagłej, niespodziewanej śmierci Grzegorza Ciechowskiego (w grudniu 2001 roku) postanowiono organizować, w rodzinnym mieście artysty, imprezy upamiętniające tą wybitną postać polskiej kultury popularnej, popularyzujące jego twórczość i promujące młodych wokalistów oraz muzyków. Od 2006 roku w ramach Festiwalu odbywa się Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, w którym artyści proponują własne interpretacje, aranżacje utworów z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego. Z imprezą od początku związane jest środowisko muzyczne Tczewa i Torunia, a od kilku lat także ogólnopolski fanklub „Republika Marzeń”, skupiający miłośników talentu Grzegorza Ciechowskiego z terenu całej Polski. Pomimo skromnego budżetu Festiwal ma coraz większe grono zwolenników. Oprócz przyjaciół, kolegów artysty i mieszkańców Tczewa w imprezie uczestniczą fani twórczości Grzegorza Ciechowskiego z Polski, a nawet z zagranicy. Utwory Grzegorza opracowują, przygotowują, interpretują i potem wykonują twórcy, artyści z Warszawy, Łodzi, Poznania, Trójmiasta, Lublina, Wrocławia, Torunia, Zielonej Góry, Krakowa, Szczecina, Bydgoszczy i wielu mniejszych miast. Te piosenki potem na stale wchodzą do repertuaru uczestników Festiwalu.

Dzięki naszym działaniom z muzyką i poezją Grzegorza Ciechowskiego zmierzyło się wiele znanych zespołów i wokalistów: Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Maciej Maleńczuk, Jorgos Skolias, Ryszard „Tymon” Tymański, Krzysztof Kiljański, Paulina Przybysz, Tomek Makowiecki, Monika Brodka, Myslovitz, Cool Kids of Death, Muchy, Von Zeit, Bisquit, Freak of Nature, Shipyard, Manchester, Saluminesia, Adam Wendt, Depresjoniści i Harmidersi (zespoły mające w swych składach byłych członków „Republiki”), a także aktorzy scen trójmiejskich, krakowskich i warszawskich, młodzi jazzmani. W Festiwalu dotychczas wzięło udział kilkuset muzyków, dziesiątki zespołów i wokalistów. Nieodmiennie imprezę wspiera tczewskie środowisko muzyczne i inni twórcy kultury. Jurorami Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego są między innymi muzycy związani z Grzegorzem Ciechowskim: Sławomir Ciesielski, Adam Wendt.

Imprezę od początku wspiera Samorząd Miasta Tczewa. Festiwalowi patronuje i funduje nagrody: Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Tczewa, Prezydent Gdańska, Starosta Tczewski i fanklub „Republika Marzeń”.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (24)
dodaj komentarz

  • rabbit_gość

    20.08.2014, 15:41

    co rok bez zmian

    Przenieść ten cały cyrk do Torunia. Tam zaczął robić karierę. Zawsze kojarzony był z Toruniem. W Tczewie to się urodził, skończył podstawówkę, ogólniak i szkołę muzyczną. Tyle go tu widzieli. No może poza zjazdem absolwentów podstawówki w 1996 r.

    Odpowiedz
    IP: 83.21.xx1.xx9 
  • Ożi_gość

    20.08.2014, 17:30

    ...

    Nie rozumiem takich wypowiedzi. Może i mieszkał i zrobił karierę w toruniu, ale to  przecież nie o to chodzi. Ten festiwal to strzał w 10 co roku można sobie posłuchać  dobrej muzyki Ciechowskiego w ciekawych aranżacjach. In memoriam jest w tczewie i niech tak pozostanie. Jeżeli się nie podoba taki rodzaj spędzania wolnego czasu to proszę nie przychodzić. Pozdro :)

    Cytuj
    IP: 109.197.xx7.xx8 

    uczestnik_gość

    20.08.2014, 22:21

    do nik "co roku bez zmian"

    a pro po, nikt Ciebie nie zmusza ani nie zaprasza na takie imprezy abys uczestniczyl, wiec delikatnie odwal sie poza tym wloz nos swoje gary -:)

    Cytuj
    IP: 5.146.xx0.xx5 

    gc_gość

    23.08.2014, 09:26

    obywatel

    obywatel do gazu

    Cytuj
    IP: 81.219.xx6.xx9 

    _gość

    23.08.2014, 10:48

    cyrk z dopalaczami precz z tym stylem

    LICHE to jak nie dosuszone sianko

    Cytuj
    IP: 93.198.xx3.xx3 
  • adam p._gość

    20.08.2014, 17:35

    I znów zaczyna się jakaś durna dyskusja?

    Odpowiedz
    IP: 195.191.xx0.xxx 
  • _gość

    20.08.2014, 19:43

    Jako mieszkanieć tczewa nie chcę tego festiwalu!

    Ponadto używanie nazwiska zmarłego w celu lansowania i tak nadszarpniętego wizerunku miasta jest dalece nie na miejscu. Nie chcę, aby miasto wydawało m.in. moje pieniądze na bzdury. Te pieniądze powinny tracić do rąk ludzi ubogich, zwłaszcza że rok szkolny za pasem i wydatków co nie miara. Zdaje się, że tczewskim zwyczajem stały się igrzyska bez chleba,...

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx0.xx5 
  • _gość

    20.08.2014, 22:18

    nie dawac tylko za robote zabrac sie

    wiekszosc, juz przyzwyczaila sie do tego aby dawac, co znaczy "dawac" do roboty darmozjady bo wiekszosc nie ma ochoty, taki jeden z drugim do pracy pojsc tlumaczac sobie "nie oplaca sie" za niska placa

    Cytuj
    IP: 5.146.xx0.xx5 

    vv_gość

    24.08.2014, 06:50

    wole festiwal czyli cos fajnego niz rozdac pijakom

    Cytuj
    IP: 83.20.xx1.xx4 
  • tczewiak_gość

    20.08.2014, 23:11

    przeciwny festiwalu

    Tez nie chce tego festiwalu ale wladze miasta zamiast zapytac mieszkancow ktorzy to finansują sami robią ten cyrk, nie po raz pierwszy....

    Odpowiedz
    IP: 31.61.xx9.xx8 
  • _gość

    21.08.2014, 13:30

    a ja nie chce disco polo - wiejskiej zabawy "ze wsi jestescie na wies wrocicie"

    Cytuj
    IP: 5.146.xx0.xx5 

    _gość

    24.08.2014, 08:26

    Osobiście nie preferuje disco i nie byłam na koncercie - mimo, że na wsi mieszkałam przez okres dzieciństwa (sic!), jednak disco był to koncert biletowany, a więc to czy coś chcesz/nie chcesz wyraziłeś kupnem/lub nie biletu. Więc nie rozumiem skąd tyle jadu?

    Cytuj
    IP: 78.88.xx5.xx8 
  • Ojaa_gość

    21.08.2014, 12:00

    Przecież to nie miasto jest organizatorem festiwalu. No ludzie, ogarnijcie się. Chcecie zmian, to sami startujcie do samorządu, albo chociaż chodźcie na konsultacje. Tu każdy krzyczy, a gdy przychodzi do spotkań, gdzie najważniejszy jest głos mieszkańców, to przychodzi malutka grupa tych samych osób. Najłatwiej wyżywać się na wydarzeniu, do udziału w którym nikt nie jest zmuszony. Zwłaszcza ci, co nawet nie znają piosenek Ciechowskiego.

    Odpowiedz
    IP: 195.191.xx0.xxx 
  • _gość

    21.08.2014, 19:46

    włącz myślenie

    a te 5000 PLN od prezydenta Tczewa, to z jego prywatnej kieszeni? PS.jak widać zamiast uczyć się w szkole myślenia, ktoś wolał uczyć się piosenek Ciechowskiego!

    Cytuj
    IP: 193.200.xx0.xx5 
  • _gość

    21.08.2014, 16:27

    Wypad tczewskie wieśniaki...

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx6.xx3 
  • _gość

    22.08.2014, 09:36

    Wypad toruńskie pierniki...

    Cytuj
    IP: 84.38.xx0.xx5 
  • ooooooo_gość

    23.08.2014, 11:39

    Wypad-Wypadów.

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx7.xx3 
  • dd_gość

    23.08.2014, 14:15

    dd

    wstydzil sie przeciez tczewa i wy go tak swietujecie, zenada

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx8.xx8 
  • gość_gość

    23.08.2014, 16:09

    beznadzieja

    Jak zwykle tczewskim zwyczajem totalny brak kultury i dobrego wychowania. Ludzie ogarnijcie się. Krytykujecie wszystko i wszystkich tylko po to żeby coś napisać. Dla Was jest bez znaczenia czy piszecie o jakimś wydarzeniu kulturalnym, czy o ludzkiej tragedii. Ważne żeby napisać coś durnego. Żal mi takich ludzi.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx6.xx6 
  • _gość

    23.08.2014, 19:01

    żal mi Ciebie

    wracaj do Torunia miasta kultury i dobrego wychowania.

    Cytuj
    IP: 84.38.xx5.xx9 
  • _gość

    23.08.2014, 20:33

    Aha już rozumiem. To znaczy, że festiwalu twórczości Mozarta te byśmy nie mogli w Tczewie zorganizować, bo Mozart z Tczewem nie miał nic wspólnego. Zastanówmy się w takim razie, jaki patron muzyczny spełnia to kryterium, że ma coś wspólnego z Tczewem i można organizować tutaj wydarzenia muzyczne na jego cześć?

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx1.xx7 
  • _gość

    23.08.2014, 20:36

    nie znam typa czasy się zmieniają

    Odpowiedz
    IP: 85.164.xx2.xx5 
  • sedzia _gość

    24.08.2014, 13:25

    koncerty

    wszystkie koncerty powinny sie odbywac nad wisła a nie zepola w parku przez cały dzien nic nie mam do pana g.c. ale nie powinno byc tam imprez to mniejsce powinno byc zbuzone i powinna powstac tam jakas piekna rekreacja dla dzieci młodziezy i starszych ludzi pozdro.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx2.xx7 
  • _gość

    24.08.2014, 21:08

    a sędziowie, prokuratorzy powinni mieć zabrany immunitet, bo broją ponad prawem.

    Cytuj
    IP: 213.238.xx4.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.