tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 23 października 2016r, godz. 22:21
Imieniny:
Wiadomości: Archiwum wydarzeń
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

"Zbieramy krew dla Polski" - akcja także w Tczewie

Data wydarzenia: sobota, 21.05.2011
Opublikowano: czwartek, 19.05.2011, 14:51. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W sobotę, 21 maja, mieszkańcy Tczewa będą mogli oddać krew w specjalnym ambulansie, który stanie na przysklepowym parkingu przy ul. Jagiellońskiej 51.

Akcja krwiodawstwa, w której będą mogli wziąć udział 21 maja mieszkańcy Tczewa organizowana jest w ramach kampanii "Zbieramy krew dla Polski", która od czterech lat prowadzona jest przez Polski Czerwony Krzyż i Grupę Muszkieterów. Chętni będą mogli oddać krew w godzinach od 9.00 do 13.00 w ambulansie RCKiK, który stanie przed supermarketem Intermarché przy ul. Jagiellońskiej 51. Aby oddać krew należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Krwiodawca musi być osobą pełnoletnią, nie przekraczającą jednak 65 roku życia, ważącą 50 kg lub więcej oraz której samopoczucie nie budzi niepokoju.

Tegoroczna kampania odbywa się w obrębie 14 województw i będzie prowadzona od 5 maja do 8 października. W tym okresie przy sklepach sieci Intermarché i Bricomarché będą pojawiać się ambulanse Polskiego Czerwonego Krzyża, w których będzie można oddać krew. W sumie organizatorzy przewidzieli przeprowadzenie 138 zbiórek krwi oraz 14 akcji mających na celu edukację w dziedzinie krwiodawstwa połączonych z pokazami pierwszej pomocy, festynami oraz konkursami dla dzieci i rodziców. Jeden z poborów odbędzie się w Centrali Grupy Muszkieterów w Poznaniu, gdzie sami pracownicy będą oddawać krew. W samym województwie pomorskim organizatorzy przeprowadzą akcje w 9 miastach.

W tym roku po raz pierwszy Grupa Muszkieterów postanowiła podarować honorowym krwiodawcom i uczestnikom akcji edukacyjnych profesjonalne apteczki samochodowe. Będzie je można wygrać na dwa sposoby. Osoby, które oddadzą krew w miastach, gdzie zostaną zorganizowane zbiórki krwi, będą mogły wziąć udział w losowaniu po zakończeniu akcji. W pozostałych 14 miastach, apteczka będzie nagrodą za udział w rodzinnym konkursie rysunkowym na plakat promujący kampanię "Zbieramy krew dla Polski".

Przez najbliższe pół roku na parkingach przy sklepach sieci Intermarché i Bricomarché pojawią się ambulanse, w których będzie można oddać krew. Na krwiodawców będą czekać pracownicy publicznej i wojskowej służby krwi oraz wolontariusze PCK, którzy będą zachęcać do wzięcia udziału w akcji oraz odpowiedzą na pytania związane z honorowym krwiodawstwem. Terminy zbiórek w poszczególnych miejscowościach będą dostępne na stronie internetowej: www.muszkieterowie.pl , a także na bieżąco przekazywane mediom działającym na terenie poszczególnych miast i województw.

Kampania "Zbieramy krew dla Polski" jest odpowiedzią na stały deficyt krwi w polskich szpitalach. W naszym kraju krew oddaje obecnie 31 osób na 1000 mieszkańców, podczas gdy w Europie Zachodniej współczynnik ten jest dwukrotnie wyższy. W dotychczasowych edycjach kampanii organizatorom udało się zebrać 4392 litry krwi od 9846 osób. Każdego roku do kampanii dołączają kolejne miasta, a liczba nowych dawców stale się zwiększa. Grupa Muszkieterów wraz z PCK zachęca dawców nie tylko do oddawania krwi w czasie trwania kampanii, ale także przekonuje ich do regularnego, całorocznego krwiodawstwa.

- Co minutę w Polsce potrzebny jest litr krwi. W większości polskich szpitali brakuje krwi, a każda kropla jest na wagę złota. Dlatego postanowiliśmy kontynuować nasze zaangażowanie w tę akcję dobroczynną. Oddanie krwi to tylko kilkanaście minut, a dla kogoś, kto otrzyma ją w darze, może oznaczać to całe życie. - powiedziała Eliza Orepiuk, kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

Już po raz czwarty zachęcamy mieszkańców miejscowości, w których będziemy wspólnie z Muszkieterami prowadzić kampanię Zbieramy krew dla Polski do wzięcia udziału w naszej inicjatywie.. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, nie boli, a krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych. Pamiętajmy, że podarowana krew może uratować życie innych osób, członków rodziny, a kiedyś także nam samym. - podkreśla Elżbieta Śmietanka, Dyrektor Generalny Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

W dowód uznania za zasługi w dziedzinie krzewienia ruchu honorowego krwiodawstwa Polski Czerwony Krzyż przyznał Grupie Muszkieterów medal 50-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Więcej o akcji będzie można dowiedzieć się z plakatów, ulotek, Radia Muszkieterów działającego na terenie sklepów, newsletterów PCK "Troszczmy się" i "Przegląd Czerwonokrzyski" oraz stron internetowych: www.muszkieterowie.pl , www.intermarche.pl , www.bricomarche.pl , www.pck.pl oraz www.oddajkrew.pl .
drukuj
Artykuł przeczytano 1184 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Archiwum wydarzeń
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Archiwum wydarzeń":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
najpopularniejsze
najpopularniejsze
Tczew - Dni Ziemi Tczewskiej - sztandarowa miejska impreza Dni Ziemi Tczewskiej 2013 [aktualizacja] (49)
Data wydarzenia: 22.06.2013
Tczew - Tczewska Aleja Stóp powstanie na bulwarze w sąsiedztwie placu zabawDzień Komunalnika i Pracownika Samorządowego (35)
Data wydarzenia: 11.05.2013
Tczew - Sylwia GrzeszczakDni Ziemi Tczewskiej (15)
Data wydarzenia: 21.06.2014
 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew