tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest wtorek, 25 października 2016r, godz. 07:13
Imieniny:
Wiadomości: Archiwum wydarzeń
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Rusza wehikuł czasu "Fabryki Sztuk"

Data wydarzenia: sobota, 30.01.2010
Opublikowano: poniedziałek, 25.01.2010, 14:56. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły "Fabryka Sztuk" w Tczewie zaprasza na wystawę "Pradzieje Tczewa". To kolejna historyczna ekspozycja przygotowywana przez "Fabrykę Sztuk". Wystawa obrazuje dzieje naszego miasta i okolicznych terenów od czasów najdawniejszych aż po wczesne średniowiecze. Niczym wehikuł czasu, przenosi nas w zamierzchłą przeszłość w niezwykłą podróż przez tysiące lat prehistorii i historii tych ziem.

Na wystawie możemy zapoznać się ze sposobem życia naszych przodków. Zobaczyć jak polowali, m.in. na występujące wówczas na tych terenach renifery, jak uprawiali ziemię, wyrabiali narzędzia, w co się ubierali. Zaglądamy do neolitycznej chaty, żeby zobaczyć jak ówcześni ludzie przygotowywali posiłki i szyli odzież. Możemy podejrzeć odlewników z epoki brązu podczas ich pracy przy wytapianiu stopu w specjalnym piecu - dymarce. Towarzyszymy rybakom z epoki żelaza poławiającym - obficie niegdyś występujące w Wiśle - jesiotry i szczupaki. Razem z rzymskimi kupcami podążamy Bursztynowym Szlakiem. Zaglądamy również za palisadę średniowiecznego Tczewa. Dzięki nowoczesnym technikom multimedialnym - wzbogacającym wystawę - możemy usłyszeć odgłosy codziennego życia. Na wystawie odwzorowano również stanowiska archeologiczne z terenów Tczewa. Pozyskane podczas wykopalisk zbiory są prezentowane na wystawie. Kopie niektórych eksponatów można nie tylko zobaczyć, ale także dotknąć i nauczyć się nimi posługiwać.

Wystawę uzupełniają wielkoformatowe plansze opisowe, wyjątkowe zdjęcia i filmy oraz mapa plastyczna Tczewa z okresu wczesnego średniowiecza. Zwiedzający mają możliwość wybicia pamiątkowego samborowego denara oraz zrobienia fotografii na tle dioramy w stroju człowieka z epoki kamienia. Dla najmłodszych przygotowano specjalne stanowisko łączące zabawę z nauką – dostępne na nim puzzle, kolorowani i zakładki to doskonała okazja do zainteresowania ich prehistorią, historią i archeologią. Wystawie towarzyszy publikacja „Tajemnice tczewskiej ziemi. Rozmowy z archeologami” autorstwa Józefa M. Ziółkowskiego – komisarza wystawy. Ekspozycja wyposażona jest w system automatycznego przewodnictwa.

Wystawa została zorganizowana dla uczczenia Jubileuszu 750-lecia Miasta Tczewa. Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Ekspozycja czynna będzie od 30.01.2010 do końca 2011r.
drukuj
Artykuł przeczytano 1238 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Archiwum wydarzeń
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Policja
Więcej w dziale "Archiwum wydarzeń":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
najpopularniejsze
najpopularniejsze
Tczew - Dni Ziemi Tczewskiej - sztandarowa miejska impreza Dni Ziemi Tczewskiej 2013 [aktualizacja] (49)
Data wydarzenia: 22.06.2013
Tczew - Tczewska Aleja Stóp powstanie na bulwarze w sąsiedztwie placu zabawDzień Komunalnika i Pracownika Samorządowego (35)
Data wydarzenia: 11.05.2013
Tczew - Sylwia GrzeszczakDni Ziemi Tczewskiej (15)
Data wydarzenia: 21.06.2014
 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew