Pradzieje Tczewa (fot. nadesłane do redakcji)

odbyło się
30
01.2010
Sobota
Tczew - Rusza wehikuł czasu "Fabryki Sztuk"

Rusza wehikuł czasu "Fabryki Sztuk"

Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły "Fabryka Sztuk" w Tczewie zaprasza na wystawę "Pradzieje Tczewa". To kolejna historyczna ekspozycja przygotowywana przez "Fabrykę Sztuk". Wystawa obrazuje dzieje naszego miasta i okolicznych terenów od czasów najdawniejszych aż po wczesne średniowiecze. Niczym wehikuł czasu, przenosi nas w zamierzchłą przeszłość w niezwykłą podróż przez tysiące lat prehistorii i historii tych ziem.

Na wystawie możemy zapoznać się ze sposobem życia naszych przodków. Zobaczyć jak polowali, m.in. na występujące wówczas na tych terenach renifery, jak uprawiali ziemię, wyrabiali narzędzia, w co się ubierali. Zaglądamy do neolitycznej chaty, żeby zobaczyć jak ówcześni ludzie przygotowywali posiłki i szyli odzież. Możemy podejrzeć odlewników z epoki brązu podczas ich pracy przy wytapianiu stopu w specjalnym piecu - dymarce. Towarzyszymy rybakom z epoki żelaza poławiającym - obficie niegdyś występujące w Wiśle - jesiotry i szczupaki. Razem z rzymskimi kupcami podążamy Bursztynowym Szlakiem. Zaglądamy również za palisadę średniowiecznego Tczewa. Dzięki nowoczesnym technikom multimedialnym - wzbogacającym wystawę - możemy usłyszeć odgłosy codziennego życia. Na wystawie odwzorowano również stanowiska archeologiczne z terenów Tczewa. Pozyskane podczas wykopalisk zbiory są prezentowane na wystawie. Kopie niektórych eksponatów można nie tylko zobaczyć, ale także dotknąć i nauczyć się nimi posługiwać.

Wystawę uzupełniają wielkoformatowe plansze opisowe, wyjątkowe zdjęcia i filmy oraz mapa plastyczna Tczewa z okresu wczesnego średniowiecza. Zwiedzający mają możliwość wybicia pamiątkowego samborowego denara oraz zrobienia fotografii na tle dioramy w stroju człowieka z epoki kamienia. Dla najmłodszych przygotowano specjalne stanowisko łączące zabawę z nauką – dostępne na nim puzzle, kolorowani i zakładki to doskonała okazja do zainteresowania ich prehistorią, historią i archeologią. Wystawie towarzyszy publikacja „Tajemnice tczewskiej ziemi. Rozmowy z archeologami” autorstwa Józefa M. Ziółkowskiego – komisarza wystawy. Ekspozycja wyposażona jest w system automatycznego przewodnictwa.

Wystawa została zorganizowana dla uczczenia Jubileuszu 750-lecia Miasta Tczewa. Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Ekspozycja czynna będzie od 30.01.2010 do końca 2011r.
Drukuj
Prześlij dalej
 

Więcej: Archiwum wydarzeń

Tczew - III Memoriał Damiana Grzmila

III Memoriał Damiana Grzmila

III Memoriał Damiana Grzmila 29 stycznia 2017 Arkadia Tczew Regulamin Klub Sportowy Arkadia Tczew oraz Pomorski Okręgowy Związek Bilardowy zapraszają na III Memoriał Damiana Grzmila. Data: 29 stycznia 2017 ( niedziela) start g. 10. 00 wpisowe 30...