tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 23 października 2016r, godz. 03:37
Imieniny:
Wiadomości: Muzyka, kultura, sztuka
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Takiej gratki nie można przegapić - Chagalle w Tczewie

Opublikowano: piątek, 02.10.2009, 20:38. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Tego jeszcze w Tczewie nie było - przekonują pracownicy Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły. Od dzisiaj (05.10) w "Fabryce sztuk" można oglądać wystawę prac Marca Chagalla. Miłośnicy sztuki muszą odwiedzić pofabryczne wystawiennicze wnętrza, bowiem taka gratka nie zdarza się w Tczewie często.

Tego jeszcze w Tczewie nie było - przekonują pracownicy Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły. Od dzisiaj (05.10) w "Fabryce sztuk" można oglądać wystawę prac Marca Chagalla. Miłośnicy sztuki muszą odwiedzić pofabryczne wystawiennicze wnętrza, bowiem taka gratka nie zdarza się w Tczewie często.

Któż z nas nie zna tych grających na skrzypcach osiołków, latających zakochanych par, aniołów, clownów i bujnych kolorowych bukietów? To jedynie kilka charakterystycznych i lubianych motywów z jakże bogatego zbioru dzieł Marca Chagalla. Część z nich można oglądać od dzisiaj w Tczewie:

- Tej wystawy nie można przegapić. Rzadko mamy możliwość w naszym mieście prezentowania prac autorów o tak znanych nazwiskach - przekonuje Alicja Gajewska, dyrektor Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły w Tczewie - Zapraszamy na dzisiejszy wernisaż wystawy o godz. 18.00 w siedzibie Centrum przy ul. 30 Stycznia 4.

Głównym trzonem tczewskiej wystawy są ilustracje do Biblii. Chagall był przekonany, że cierpienie, jakie podczas wojny zaznały jej ofiary, mogli zadać jedynie ludzie nieznający Biblii. Zapragnął stworzyć Biblię w obrazach, aby odkryli Biblię poprzez łatwiejsze w odbiorze wrażenia wizualne. Organizatorem ekspozycji jest Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie oraz Lep Art Consulting w Toruniu.

Marc Chagall to jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku. W swoich przedstawieniach nie starał się odzwierciedlać bliskiego nam realnego świata. O wiele bardziej zależało mu na przekazaniu emocjonalnego stanu ducha. Powiedział kiedyś: "W mojej sztuce dodaję regułom impresjonizmu i kubizmu wymiaru psychologicznego." Cytat ten pomaga zrozumieć często zaskakujące i budzące zdziwienie kompozycje. Nawet przyjaciele artyści byli nieraz zaskoczeni oglądając jego najnowsze prace. Picasso przyznał, ze "po śmierci Matiassa, Chagall będzie jedynym artystą, który wie co to kolor i że od czasu Renoira nie było nikogo innego, kto miałby taki wyczucie światła, jak Chagall".
 
Autor: J.Lep/red
drukuj
Artykuł przeczytano 1210 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Muzyka, kultura, sztuka
dodaj do ulubionych   
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew