tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 24 października 2016r, godz. 02:09
Imieniny:
Wiadomości: Muzyka, kultura, sztuka
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Tylko u nas! Angielska piosenkarka i tczewski harcerz, który uciekł z Auschwitz. Powstał niezwykły film i piosenka

Opublikowano: czwartek, 26.01.2012, 00:07. Ilość komentarzy: 14

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Wyświetlany na tegorocznym London Short Film Festival dokument pt. "Kazik And The Kommander’s Car", w reżyserii Hannah Lovell, wyprodukowany przez Katy Carr i Galen Wainwright jest unikatowy. To historia spektakularnej ucieczki z obozu zagłady Auschwitz. Brał w niej udział związany z Tczewem - Kazimierz Piechowski. Producentka dokumentu ma nadzieję, że w 70. rocznicę brawurowej akcji uda się tę historię przybliżyć także mieszkańcom naszego miasta.

To historia jak z filmu - brawurowa ucieczka z Auschwitz udała się niewielu. Z tej "fabryki śmierci" próbowało uciec 802 więźniów - udało się 144 - związany z naszym miastem Kazimierz Piechowski był jednym z nich. Wraz z kolegami-współwięźniami wykradli mundury SS i samochód komendanta. Niesamowita historia zainspirowała angielską piosenkarkę polskiego pochodzenia, Katy Carr (dodajmy, że Katy jest pilotem, oficerem RAF - Royal Air Force, czyli Królewskich Sił Powietrznych):

- Moja mama jest Polką, pochodzi z Bielska Białej. Kiedyś podczas wizyty w Polsce przypadkowo poznałam historię tej brawurowej ucieczki i postanowiłam coś z nią dalej zrobić. Stąd pomysł na piosenkę "Kommander’s Car". W 2009 roku postanowiłam też odwiedzić Gdańsk i nakręcić dokument o panu Kaziku. Byliśmy także w waszym mieście. Chcę, by wiedzieli o nim także mieszkańcy Tczewa, bo pan Kazimierz był mocno związany z tym miastem. W naszym dokumencie też o tym jest - wiem m. in. o rozstrzeliwaniach harcerzy w Tczewie. Chcę, by mieszkańcy tego miasta też o tym wiedzieli. W Anglii o tej historii jest już głośno. - tłumaczy nam artystka.

Niebawem na rynku dostępne będzie oficjalne wydanie DVD, które zawiera teledysk i piosenki dedykowane Kazimierzowi Piechowskiemu oraz jego heroicznej ucieczce z Auschwitz. Dodatkiem specjalnym jest krótki film dokumentalny, który dzięki bezpośrednim wspomnieniom Kazimierza przytacza raz jeszcze historię sprzed 70-ciu lat. 20 czerwca 1942 roku, Kazimierz Piechowski po ponad dwuletnim pobycie w obozie zaplanował ucieczkę. W tym celu wraz z trzema innymi więźniami dostał się do magazynu mundurów i zorganizował przebranie. Dzięki nerwom ze stali oraz dużemu sprytowi wyjechał z obozu przez główną bramę. Nie posiadał żadnych dokumentów, a ucieczkę ułatwiła mu biegła znajomość języka niemieckiego wyniesiona z domu rodzinnego. Tak sprawna realizacja planu była możliwa dzięki pojazdowi, który zorganizowali więźniowie, był to Steyr 220 należący do SS-mana, Rudolfa Höss’a. Jest to jedna z najbardziej brawurowych i spektakularnych ucieczek z Auschwitz w dziejach tego obozu.

- W tym roku mija 70 lat od tej spektakularnej ucieczki. Nasz film pokazywaliśmy już w wielu miejscach. Mam nadzieję, że uda się tę historię pokazać również w Tczewie. - powiedziała nam Katy Carr.

TrailerKazik And The Kommander’s Car


Katy jest nominowana do tegorocznej London Music Award. "KAZIK AND THE KOMMANDER’S CAR" to inspirująca historia, która łączy pokolenia. Reżyserka świetnie zaprezentowała zmagania i dylematy Kazimierza, a dzięki muzycznym zdolnościom Katy historia ta jest możliwa do opowiedzenia współczesnej publiczności (PHILIP ILSON, Director of London Short Film Festival). W filmie "Kazik And The Kommander’s Car" przedstawione są pierwsze momenty spotkania piosenkarki z wówczas 90-cio letnim Piechowskim. Szczególnym momentem jest scena, w której Katy śpiewa dla Kazimierza utwór "Kommander’s Car". Dzięki żywej i emocjonalnej reakcji mamy bezpośredni dostęp do jego wspomnień. Utwór podkreśla jak ważne i trudne podczas tej ucieczki było pokonanie tych ostatnich, decydujących 80-ciu metrów. Zamieszczony na płycie DVD teledysk jest wierną wizualną interpretacja uczuć, jakie towarzyszyły uciekinierom w tym momencie.

Wielu ludzi próbowało udokumentować Auschwitz, ale film i piosenka są znacząco inne. Grają na symbolach Auschwitz oraz emocjach, jakie towarzyszyły podczas eskapady. To jest coś zupełnie innego w dzisiejszym świecie.O projekcie artystki o polskich korzeniach pisały już angielskie media - m. in. "The Times". Film był również pokazywany na wielu festiwalach - m. in. 'Untold Stories' Rich Mix Cinema London (2011), Kinoteka 9th Polish Film Festival (2011), The East End Film Festival (2011) Branchage Film Festival (2011), Open City London Documentary Film Festival (2011), Baden Powell House London (2011), Katy Carr's Escapologist Tour (2011), Portobello Film Festival (2010), Holocaust Memorial Day at The History Meeting House Warsaw (2010) oraz Imperial War Museum Short Film Festival (2009). Więcej o projekcie na www.kazikfilm.com , www.youtube.com/KatyCarrEscapologist oraz www.katycarr.com oraz www.facebook.com/KazikandtheKommandersCar .

Kazimierz Piechowski

Urodził się 3 października 1919 w Rajkowach. Harcerz w II RP, więzień obozu Auschwitz-Birkenau, żołnierz AK, Honorowy Obywatel Miasta Tczewa.

Pochodzi z rodu szlacheckiego Piechowskich herbu Leliwa z Piechowic pod Kościerzyną, szeroko rozgałęzionego na całym Pomorzu, w Polsce, Niemczech, USA i innych krajach.

Od najmłodszych lat związany z Tczewem, gdzie przed wojną był działaczem Związku Harcerstwa Polskiego. Po wybuchu II wojny światowej w 1939 r. wraz z kolegą z drużyny harcerskiej Alfonsem "Alkiem" Kiprowskim próbował przedostać się na Węgry, aby stamtąd przedostać się do Francji gdzie tworzone było wojsko polskie. Obaj zostali schwytani przez patrol niemiecki w pobliżu granicy, aresztowani i torturowani. Z aresztu trafili do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Piechowski otrzymał numer obozowy 918.

Ponieważ Piechowski dotarł do obozu w drugim transporcie od czasu jego utworzenia i był świadkiem wszystkich zbrodni dokonywanych przez Niemców, zdawał sobie sprawę, że stał się niewygodnym świadkiem. Był m.in. uczestnikiem apelu, podczas którego padły słowa: "Ja chcę iść na śmierć za tego więźnia" wypowiedziane przez człowieka "w okularach z drucianymi oprawami" - o. Maksymiliana Kolbe.

Obawiając się fizycznej eksterminacji po dwóch latach zdecydował się na ucieczkę z obozu. W tym celu wraz z trzema innymi więźniami włamał się do magazynu mundurów, wykradł samochód esesmański i wyjechał nim wraz z kolegami przez obozową bramę. Nie posiadał żadnych dokumentów, a ucieczkę ułatwiło mu niezwykłe opanowanie i biegła znajomość języka niemieckiego wyniesiona z domu rodzinnego. Jest to jedna z najbardziej brawurowych i spektakularnych ucieczek z KL Auschwitz w dziejach tego obozu. Została przedstawiona w fabularyzowanym dokumencie nakręconym przez BBC, w którym wystąpił także sam Piechowski.

Po ucieczce wstąpił do Armii Krajowej, w szeregach której walczył do końca wojny. Po powrocie na Pomorze podjął pracę, ale ktoś doniósł UB o jego akowskiej przeszłości. Został skazany na 10 lat więzienia, z czego odsiedział 7.

Swoje losy w Auschwitz opisał w książce "Byłem numerem". Z inspiracji dr Adama Cyry, starszego kustosza z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, reżyser Marek Pawłowski zrealizował o Piechowskim film dokumentalny, zatytułowany "Uciekinier" (2006).

W styczniu 2006 r. na wniosek senatora RP Macieja Płażyńskiego Rada Miasta Tczewa nadała mu tytuł Honorowego Obywatela.

Obecnie mieszka w Gdańsku.

Źródło - wikipedia
 
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 5463 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Muzyka, kultura, sztuka
dodaj do ulubionych   
 
Opinie i komentarze (14)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+9
_gość
IP: 176.31.xx2.xx2
Data: 26.01.2012, 06:14
Mina ludzi z tzw. Biura Promocji w Urzędzie Miejskim w Tczewie (czy tam byłego biura) BEZCENNA. Nikt o niczym nie wiedział, a okazuje się że mamy piękny utwór doceniany w wielkim świecie.
Brak zdjęcia
+3
Hist_gość
IP: 109.207.xx3.xx0
Data: 26.01.2012, 09:29
No bo to jest (było) biuro zajmujące się promocją urzędu miasta, a promocją miasta. Stąd to niedopatrzenie.
 
Brak zdjęcia
+5
ja22_gość
IP: 89.200.xx2.xx4
Data: 26.01.2012, 07:58
super historia - dzieje pana Kazika powinny być bardziej rozpowszechnione w naszym mieście. co do kobitki - fajnie śpiewa, a sama piosenka klimatyczna. mam nadzieję, że pokaz filmu w tczewie będzie
user_ico_hejaho
+6
hejaho Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 26.01.2012, 08:00
aż miło patrzeć, że są jeszcze młodzi ludzie, dla których patriotyzm coś znaczy. fajnie, że katy pamięta o korzeniach. Brawo Katy!
Brak zdjęcia
+6
szacunek ~ kibol_gość
IP: 78.88.xx7.xx3
Data: 26.01.2012, 08:26
Cześc i chwała bohaterom!
Brak zdjęcia
+3
dokument ~ gosc_gość
IP: 109.197.xx9.xx8
Data: 26.01.2012, 10:06
Witam, Na youtube jest świetny dokument o tej ucieczce. Poniżej pierwszy link http://www.youtube.com/watch?v=BTRJvW3tPT0&feature=related link
Brak zdjęcia
+2
szacunek ~ WIT_gość
IP: 91.208.xx3.xx0
Data: 26.01.2012, 13:51
Na prawdę fascynująca historia. Postawa Pana Kazimierza godna podziwu i naśladowania. osobiści jestem dumny że taki człowiek jest mieszkańcem naszego miasta. Z ogromną przyjemnością wysłuchałbym tej historii i wielu innych podczas jakiegoś spotkania z Panem Kazimierzem. Piosenka zaś....bardzo udana.
Brak zdjęcia
-7
a dlaczego nikt nie powie tego ~ internauta_gość
IP: 83.25.xxx.xx3
Data: 26.01.2012, 14:19
akcja tej ucieczki byla kontrolowana przez niemcow bo gosciu ktory uciekal z tym piechowskim byl potrzebny w warszawie aby rozpracowac AK ale postawil warunek niemcom ze bedzie z nimi wspolpracowal pod warunkiem ze cala akcja ucieczki bedzie ze niby to sami polacy zorganizowali i jak zlapia ktoregos z nich nie beda odpowiadac za te ucieczke-czy ktos powazny wierzy ze ktos mogl uciec z oswiecimia w przebraniu w niemieckim mundurze?poczytajcie co mowia na ten temat akta sil bezpieczenstwa III rzeszy-sa dostepne ksiazki na ten temat-a te papiery raczej nie klamia bo kto mialby interes aby to robic
Brak zdjęcia
+4
obywatel_gość
IP: 83.25.xx9.xx0
Data: 26.01.2012, 16:43
podaj tytuły książek i numery akt
 
Brak zdjęcia
-1
wrzuc w googla jaster stanislaw ~ internauta_gość
IP: 83.25.xx6.xx5
Data: 27.01.2012, 09:35
gosciu dostal wyrok za zdrade i wyrok wykonano-tylko poczytaj cos powaznego np. dyskusje na historycy.org.-tam bardzo szeroko i ciekawie jest to opisane
 
Brak zdjęcia
0
w necie jest wszystko ale czy to prawda? ~ sprawiedliwy_gość
IP: 99.101.xx6.xx7
Data: 16.07.2012, 21:24
w zeszytach oswiecimskich znajdziesz wiele relacji wiezniow ktorzy mieli bezposredni kontakt ze St Jasterem w Auschwitz czy w podziemiu,wspominali go jako przykladnego czlowieka dobrego i uczynnego kolege ,uciekl z Auschwitz pozniej w W-wie wyskoczyl z auta gestapo niestety nie uciekl przed sadem podziemnym ktory wydal wyrok i wykonanie go bylo tragiczna pomylka,ktore nieczesto sie zdarzaly ...poszukaj w relacjach wiezniow Auschwitz .na forum historycznym postow nie wpisuja swiadkowie tylko ludzie ktorzy okupacjii nie przezyli najczesciej pasjonaci polecam sprawdzic wszystkie zrodla...
 
Brak zdjęcia
0
mropenvitamine_gość
IP: 78.88.xx7.xx0
Data: 26.01.2012, 14:55
Wiadomo szlachcic rodowy to nie byle chlop w konopnej koszuli i slomkowym kapeluszu Czlowiek z honorem i zasadami a takich bylo w II RP mniej niż 10 %. Polowe wybili Niemcy i Rosjanie, reszta wyjechała, zostalil nieliczni.
Brak zdjęcia
-1
oj ~ gość_gość
IP: 78.131.xx9.xx1
Data: 26.01.2012, 16:55
a czy ten Pan wie ,ze Tczew nazwano grodem Sambora tu się raczej nie szuka polskości......zresztą Niemcy całkiem niedawno wysiedlali stąd Polaków i dlatego w podzięce rewitalizuje się ślady po nich.........
Brak zdjęcia
0
warto dodać... ~ _gość
IP: 79.162.xx2.xx3
Data: 27.01.2012, 15:48
Warto dodać że trzy utwory na tym nowym albumie Katy Carr zostały nagrane z tczewskim artystą Wojtkiem Wenturą w Londynie.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew