Z Wojciechem Jurojciem o Azji

Spotkanie w MBP (fot. Jacek Cherek)
Z Wojciechem Jurojciem o Azji

zobacz galerię zdjęć: 3
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie odbyła się promocja książki "Gdzie raki zimują. Spotkania w Azji" autorstwa Wojciecha Jurojcia, zapalonego podróżnika, miłośnika kultury azjatyckiej oraz jednego z pomysłodawców inicjatywy podróżniczej rakizimuja.pl.

Było to spotkanie inauguracyjne, zorganizowane w ramach akcji "Czytelniczy Ekspres", wpisujące się w jedno z zagadnień bibliotecznego projektu, a mianowicie w szeroko rozumianą tematykę przygodową.

Autor książki, rodowity tczewianin, opowiedział uczestnikom spotkania o krajach, które miał okazję odwiedzać podczas swoich zagranicznych wojaży, o Chinach, Wietnamie, Tajlandii, Kambodży, o ich blaskach i cieniach, o tym, co intrygujące, wyjątkowe, godne uwagi, ale też o tym, co przerażające i nie do końca właściwe w rozumieniu przeciętnego Europejczyka. Wojciech Jurojć udzielił zebranym merytorycznych porad oraz wskazówek dotyczących przygotowania do podróży oraz samego podróżowania, mając na uwadze w szczególności kraje azjatyckie. Opowiedział
o własnych doświadczeniach oraz spostrzeżeniach, o stosunku Azjatów do turystów, o strojach obowiązujących w określonych sytuacjach, potrawach regionalnych, w których warto się rozsmakować, a także o popularnych środkach transportu i problemach, które nierzadko wynikają z korzystania z nich. Autor odpowiedział na pytania dotyczące lokalnych społeczności
i typowych dla nich zachowań,wymienił cechy jakimi powinien charakteryzować się turysta idealny, wyjaśnił na czym polega dystans do pojmowania czasu, opowiadał o barierach kulturowych, jak również o konieczności przestrzegania tak zwanej etykiety podróżującego. Mówił także o wątpliwościach, które siłą rzeczy towarzyszą mu przed wyruszeniem w podróż i w trakcie jej odbywania, ale które jednocześnie nie są w stanie powstrzymać go przed podjęciem decyzji o udaniu się w nieznane. Autor książki "Gdzie raki zimują. Spotkania w Azji" zachęcał zebranych do świadomego, pozbawionego lęku podróżowania, przełamywania własnych barier i otwierania się na to, co odmienne.


Wojciech Jurojć, będący zwolennikiem idei slow life przedstawił zebranym obraz Azji, która z jednej strony mami przyjezdnych zapachami, smakami, lokalnym kolorytem oraz pocztówkowymi krajobrazami, z drugiej zaś strony bywa zmienna, niekiedy zdradliwa, momentami niebezpieczna, daleka od przyjętych stereotypów.

Książka Wojciecha Jurojcia jest pozycją po którą sięgnąć może każdy i która zainteresować może każdego, niezależnie od czytelniczych upodobań. Jest ona bowiem zapisem doświadczeń, spostrzeżeń oraz refleksji wynikających ze świadomego obcowania z kulturowym zróżnicowaniem. To opowieść o ludziach nieskażonych cywilizacyjnym pędem, kultywujących lokalne tradycje, cieszących się chwilą i bliskością drugiego człowieka. Jest to wreszcie pozycja stanowiąca doskonałą lekcję tolerancji, pokory oraz szacunku dla tego, co nieznane, tajemnicze, dalekie
od europejskich wyobrażeń.

Czytelniczy Ekspres to projekt nawiązujący do bogatej historii Tczewa, miasta kolejarzy. Jego głównym celem jest promowanie czytelnictwa, a biblioteka stanowi lokomotywę, ciągnącą 4 wagony: przygodę, porady, kryminał oraz fantastykę. Przez cały 2017 rok odbywać się będą spotkania z pisarzami, wpisującymi się w tematykę poszczególnych wagonów. Projekt uzyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • dfhg_gość

    29.04.2017, 15:37

    Serio że tym ludziom sie chce łazic na takie spotkania . Wystarczy odpalic youtuba i kazdy kraj mozna "zwiedzić"

    Odpowiedz
    IP: 83.21.xx4.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.