tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 4 grudnia 2016r, godz. 17:19
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Archelodzy odkryli zbiorowe mogiły przy gniewskim kościele

Opublikowano: wtorek, 17.08.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 1

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Drugi sezon wykopalisk przy kościele św. Mikołaja w Gniewie przyniósł kolejne niespodzianki. Tym razem studenci pod okiem dr Małgorzaty Grupy pracują aż na trzech stoiskach archeologicznych. Dziennie odnajdują około 30 szkieletów.

Praca na wykopaliskach rozpoczęła się 2 sierpnia, od tego czasu praktycznie codziennie wykopywane jest około 30 szkieletów.

- Gniew po raz kolejny nas zaskoczył. Nie spodziewałam się, że tutejszy kościół i jego okolice kryją aż tyle tajemnic - mówiła już po trzech dniach wykopalisk dr Małgorzata Grupa.

Na pierwszym stanowisku archeologicznym przy murach kościoła znaleziono do tej pory dwie mogiły zbiorowe pochodzące z czyszczenia cmentarza, który kiedyś znajdował się wokół kościoła. Szkielety pochodzą z XVII-XIX wieku. Pod ta warstwą jest ziemia, a pod nią badacze znaleźli szkielety w układzie anatomicznym, czyli w takim, jakim zostały pochowane. Pochodzą one z XVI-XVII wieku. Wśród nich była między innymi młoda kobieta z niemowlęciem, która zmarła najprawdopodobniej przy porodzie. Pod nimi powinny być jeszcze, co najmniej dwie, trzy kolejne warstwy pochówków. Na kolejnym stanowisku archeologicznym na ulicy Dolny Podmur, przy salce katechetycznej udało się dokopać do śladów późno średniowiecznego budownictwa, znaleziono ceramikę od
współczesnej po XV-wiecznej.

- Tutaj jest o tyle ciekawa sytuacja, że znajdujemy rzeczy związane z życiem codziennym mieszkańców dawnego Gniewu. W tym miejscu żyli zwykli ludzie i to, co znajdziemy będzie nam mogło pokazać jak mieszkali i czym ci ludzie się zajmowali - opowiada proboszcz gniewskiej parafii Zbigniew Rutkowski.

W samym kościele archeolodzy dokończyli badania w krypcie Radziwiłłów, łącznie znaleziono tam około 100 pochówków, oraz na przykład czepki, fragmenty strojów, żupan, stułę, fragment ornatu, czy też różańce. Badaniami archeologicznymi w kościele św. Mikołaja w Gniewie zajmują się studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod opieką dr hab. Anny Drążkowskiej, antropolog Magdaleny Krajewskiej i dr Małgorzaty Grupy.
Autor: A. Ś-H
drukuj
Artykuł przeczytano 3961 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Remont Jedności Narodu
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (1)   Zmień kolejność
 
user_ico_TCZEWIAK5
-3
Wiele jeszcze będzie takich odkryć. ~ TCZEWIAK5 Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 17.08.2010, 11:10
Archeolodzy jeszcze nie raz będą zaskoczeni bo ślady historii można znaleźć praktycznie wszędzie-sztuką jest je dobrze poszukać ale fascynacja ich do tego typu rzeczy z pewnością doda im zapału.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew