tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest wtorek, 25 października 2016r, godz. 03:40
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Masz głos, masz wybór 2010 - rusza nabór do akcji

Opublikowano: poniedziałek, 08.02.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Fundacja im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów rozpoczynają kolejną edycję społecznej akcji "Masz głos, masz wybór". Organizatorzy chcą zachęcić mieszkańców polskich gmin do świadomego udziału w wyborach samorządowych, które odbędą się jesienią tego roku. Zadecydujemy w nich o kierunku rozwoju naszych gmin, powiatów i województw w następnych czterech latach, o tym jakie problemy zostaną rozwiązane. Wybierzmy świadomie. Zastanówmy się, co i jak nowe władze powinny zrobić, by ułatwić nam życie. Zachęćmy do kandydowania osoby, które będą dobrymi radnymi. Wybierzmy kandydatów i kandydatki, którzy chcą rozwiązać lokalne problemy.

Inicjowane przez nas działania stworzyć mają warunki do rzeczowej i rozsądnej rozmowy, w której jest miejsce na przedstawienie i zrozumienie argumentów osób o odmiennych poglądach i poszukiwanie porozumienia dla dobra wspólnego. Organizatorzy akcji stawiają przed jej uczestnikami kilka zadań. Na początek zdiagnozują oni najważniejsze problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy ich miejscowości. Ta diagnoza będzie podstawą do debaty na temat przyszłości gminy. Dobrą okazją do takiej dyskusji będzie przypadająca w maju 20. rocznica wyborów samorządowych. Ważnym celem akcji jest też zadbanie o jakość kandydatów - jej uczestnicy będą więc zachęcać lokalnych liderów do udziału w wyborczym wyścigu. Gdy wybory będą już blisko, zadaniem uczestników akcji będzie zorganizowanie debaty z udziałem kandydatów z różnych opcji, a także przeprowadzenie lokalnej kampanii zachęcającej do głosowania. W akcji uczestniczyć mogą organizacje pozarządowe - stowarzyszenia i fundacje, ale także izby gospodarcze i rzemieślnicze, parafie, spółdzielnie, biblioteki, szkoły, studenckie i szkolne samorządy, koła i kluby, biblioteki, domy kultury, media oraz grupy nieformalne.

Zarejestrowanym uczestnikom pomożemy przygotować się do prowadzenia działań lokalnych. Szczegółową informację o tym, jak zostać uczestnikiem akcji, co i jak można zrobić w jej ramach, o harmonogramie działań i szkoleń zamieszczamy na stronie internetowej akcji www.maszglos.pl. Znajdują się tam również materiały informacyjne nt. kompetencji samorządów lokalnych oraz instruktażowe podpowiadające jak np. krok po kroku zorganizować debatę.
Nabór do akcji trwa na www.maszglos.pl .

- Akcję rozpoczęliśmy w 2006 roku od zachęcania do udziału w wyborach lokalnych. Współpracujące z nami organizacje pozarządowe z terenu całej Polski aranżowały debaty mieszkańców z kandydatami na wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. - wyjaśnia Marek Solon-Lipiński z Fundacji im. Stefana Batorego - W latach 2007-2009 kontynuowaliśmy prace. Skupiliśmy się wówczas na promowaniu działań służących poprawie komunikacji między obywatelami a wybranymi już władzami samorządowymi. W sumie, w latach 2006-2009 w akcję zaangażowało się 750 organizacji i grup nieformalnych.

Informacji o akcji udzielają Marek Solon-Lipiński z Fundacji im. Stefana Batorego (tel.: 022 536 02 49, e-mail: msolon@batory.org.pl) oraz Rafał Krzemiński ze Stowarzyszenia Szkoła Liderów (tel.: 022 556 82 66, e-mail: rkrzeminski@szkola-liderow.pl). Akcja społeczna "Masz głos, masz wybór" jest współfinansowana ze środków Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe.
drukuj
Artykuł przeczytano 2041 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Rower
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew