Po Gimnazjum idę na stolarza! Nowy Kierunek w zespole szkół w Swarożynie

Szkolenie w fabryce okien i drzwi Dovista Polska
Po Gimnazjum idę na stolarza! Nowy Kierunek w zespole szkół w Swarożynie
Rozmowa z Dyrektorem Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie, mgr Jarosławem Bartoszewskim.

- Panie Dyrektorze, od września nowego roku otwieracie Państwo nowy kierunek w szkole - stolarstwo - skąd pomysł na taki profil?

- Nowy kierunek jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Naszym zadaniem jako szkoły przygotowującej do zawodu, jest rola pomostu pomiędzy liderami rynku pracy i potencjalnymi pracownikami. Priorytetem szkoły jest możliwość podnoszenia poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz zapobiegania przedwczesnemu kończeniu nauki. Dzisiaj uczniowie coraz częściej wybierają konkretny zawód w zasadniczej szkole zawodowej. Wraca popularność szkół zawodowych, co znalazło też wyraz w ogłoszeniu obecnego roku szkolnego przez Panią Minister Edukacji, Rokiem Szkoły Zawodowców. W ubiegłym roku otworzyliśmy jedyną w okolicy klasę o kierunku operator maszyn leśnych. Pomysł na kierunek stolarza narodził się, ponieważ w regionie jest jeden z największych pracodawców branży stolarskiej, producent okien i drzwi, firma Dovista Polska, która jest partnerem projektu i gwarantuje praktyki i profesjonalne przygotowanie do zawodu. Dzisiaj gimnazjalista wybiera kierunek, po którym znajdzie zatrudnienie. Takie zresztą są priorytety przy otwieraniu nowych kierunków w szkołach zawodowych. Z badań rynku wynika, że stolarz jest zawodem bardzo przyszłościowym, gdyż branża stolarsko-meblarska w Polsce i na świecie rozwija się bardzo dynamicznie i stąd też pomysł na ten kierunek. Jako szkoła zawodowa uważamy, że to rynek powinien ukazywać kierunki, które należy otwierać w szkołach, aby nie kształcić bezrobotnych.

- Jak długo trwa nauka? Kiedy rozpoczynają się praktyczne zajęcia? Ile jest teorii, a ile praktyki?


- Nauka trwa trzy lata. Kształcenie zawodowe teoretyczne obejmuje 630 godzin, natomiast praktyczne realizowane jest przez 970 godzin zajęciowych. Jeśli chodzi o plan zajęć, to np. w pierwszej klasie uczniowie będą mieli zajęcia praktyczne w ilości 10 godzin tygodniowo. Nasi absolwenci podkreślają, że to właśnie na tych zajęciach zdobywają umiejętności i doświadczenie. Absolwent takiej klasy będzie przygotowany do wykonywania wyrobów z drewna i tworzyw drzewnych, do wykonywania prac związanych z obsługą oraz konserwacją maszyn i urządzeń stosowanych w stolarstwie oraz do wykonywania napraw, renowacji i konserwacji wyrobów stolarskich. Nasz absolwent będzie mógł po ukończeniu szkoły wziąć udział w kwalifikacyjnym kursie zawodowym i po zdaniu egzaminów i zdobyciu średniego wykształcenia, uzyskać tytuł technika technologii drewna.

- Czy szkoła jest wyposażona w odpowiedni sprzęt, aby uczyć młodych adeptów stolarstwa?

- Uczniowie będą się uczyli na miejscu w warsztatach szkolnych. Sprzęt do zajęć praktycznych będzie najnowszej generacji, będzie on zakupiony i ufundowany przez partnera projektu - firmę Dovista Polska, która poprzez profil swojej działalności wspiera edukację młodych w regionie w tym zawodzie.

- Czy Pana zdaniem jest praca w Polsce dla stolarzy?

- Praca dla stolarzy jest tak w Polsce, jak i na świecie. Dziś tak naprawdę powraca stolarka oraz trend mebli na zamówienie i specjaliści stolarze mają ręce pełne roboty. Wspomniana już wcześniej firma Dovista Polska, również poszukuje fachowców w tej specjalizacji, a u nas w szkole będzie dzielić się tajnikami swojej wiedzy. Fakt, że szkoła pozyskała takiego partnera do projektu, jest bardzo cenny, bo pozwoli nam to na kształcenie praktyczne na najlepszym sprzęcie i tym samym bardzo rzetelne przygotowanie do zawodu, co uczyni naszych absolwentów bardzo konkurencyjnymi na rynku pracy.

- Jakie warunki proponuje Pan swoim uczniom?

- Proponujemy uczniom spoza Swarożyna zamieszkanie w tanim internacie. Zapraszamy do szkoły, która jest malowniczo położona w otoczeniu wspaniałych terenów zielonych, jest też doskonale skomunikowana. Szkoła posiada w pełni przygotowaną i wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, która jest otwarta na nowe działania. Posiadamy trzy pracownie komputerowe, tablice interaktywne oraz komputery i rzutniki multimedialne w każdej sali. Umożliwiamy też uczniom uzyskanie prawa jazdy kat. B i T, ponieważ zlokalizowany jest u nas Ośrodek Szkolenia Kierowców. W czasie wolnym
można skorzystać z kortu tenisowego i boisk sportowych. Od września będziemy też dysponowali strzelnicą sportową. Ciągle się rozwijamy, tworzymy nowe kierunki i upiększamy otoczenie szkoły, aby można tu było nie tylko się uczyć, ale także miło spędzić czas na łonie natury.

- Jak wygląda rekrutacja, jak można się zapisać i do kiedy jest czas?

- Co prawda, pierwszy termin decyzji o wyborze szkoły mija z dniem 22 czerwca, ale tak naprawdę uczniowie decydują się, gdy otrzymają świadectwo, a także już po zakończeniu roku szkolnego. Ostatecznym terminem potwierdzenia decyzji o wyborze szkoły jest 6 lipca, gdyż 7 lipca ogłaszam ostateczną listę przyjętych. Warunki rekrutacji podane są na naszej stronie internetowej www.zsaio.pl . Zapraszamy też do kontaktu osobistego lub telefonicznego, chętnie porozmawiamy o naszej szkole i przedstawimy warunki
przyjęcia. U nas poczujesz się jak w domu.


- Dziękuję za rozmowę.

Wszelkie dodatkowe informacje: Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie 83-113 Swarożyn, ul. Szkolna 2, Tel. 58/536 93 93 www.zsaio.pl , zsaio@zsaio.pl




Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (0)

  • Uwaga! Funkcja komentowania została wyłączona przez Moderatora serwisu...