Zmiany w programie "Owoce i warzywa w szkole"- we wrześniu pierwsze dostawy

Owoce i warzywa w szkole (fot. mat. prasowe)
Zmiany w programie "Owoce i warzywa w szkole"- we wrześniu pierwsze dostawy
W czerwcu br. ukazało się rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wdrożenia nowej strategii i wprowadzające kilka zasadniczych zmian w programie „Owoce i warzywa w szkole”. Przede wszystkim nowe rozporządzenie umożliwiło dyrektorom szkół składanie jeszcze w starym roku szkolnym do Agencji Rynku Rolnego zgłoszeń uczestnictwa w programie na następny okres. Poprzednio szkoły miały taką możliwość tylko pod koniec sierpnia i przez kilka dni na początku września.

Przy okazji przesunięto pozostałe graniczne terminy, dzięki czemu już we wrześniu, a nie jak poprzednio w październiku, dzieci otrzymają pierwsze wartościowe i zdrowe porcje owocowo-warzywne. Takie porcje, złożone z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego, dzieci otrzymywać będą przez wybranych 10 tygodni każdego semestru. Ostateczna liczba porcji w danym tygodniu (co najmniej 2) będzie znana po tym jak dostawcy realizujący program dostarczą do Agencji podpisane ze szkołami umowy. Nowy termin dostarczenia umów do Oddziałów Terenowych ARR został wyznaczony do 10 września br. na pierwszy semestr i do 15 stycznia 2016 r. na drugi semestr.

Ideą programu Wspólnej Polityki Rolnej „Owoce i warzywa w szkole” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym. W roku szkolnym 2015/2016 w Polsce program skierowany jest do 1 617 856 dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, tj. realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego oraz dzieci klas I-III. Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (88%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (12%), a całkowity budżet programu w roku szkolnym 2015/2016 wynosi ok. 20,5 mln EUR (87,8 mln PLN). Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe) oraz soki. Dzieci otrzymują jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchewkę, słodką paprykę, rzodkiewki, pomidorki i kalarepę oraz soki owocowe i warzywne. Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialni są zatwierdzeni dostawcy.



Aby skutecznie i trwale ukształtować nawyki żywieniowe - dzieci nie tylko otrzymują porcje owoców i warzyw, ale również uczestniczą w działaniach edukacyjnych informujących o zaletach spożywania owoców i warzyw. Każda szkoła uczestnicząca w programie, zgodnie z wytycznymi MEN realizuje różnego rodzaju działania poświęcone zdrowemu odżywianiu oraz poznawaniu zalet spożywania i pochodzenia owoców i warzyw.
Lekcja poświęcona edukacji żywieniowej

W województwie pomorskim w poprzednim roku szkolnym z programu skorzystało blisko 100 tys. dzieci. W przyszłym roku szkolnym liczba ta może wynieść nawet 107 tys. gdyż tyle dzieci uczęszczać będzie we wrześniu do klas 0-III w 648 pomorskich szkołach, które zgłosiły się do ARR.
Przygotowując się do wdrożenia programu „Owoce i warzywa w szkole” w nowym roku szkolnym Dyrektor OT ARR w Gdyni Eugeniusz Dańczak już w lipcu spotkał się z dostawcami działającymi na terenie województwa pomorskiego. Przewodnim tematem spotkania było omówienie nowej strategii i przypomnienie najwyższych standardów obowiązujących uczestników programów prozdrowotnych. Na spotkaniu obecni byli również dostawcy mleka i przetworów mlecznych do szkół w ramach programu „Mleko w szkole”. Kolejne posiedzenie w tym gronie planowane jest po rozpoczęciu roku szkolnego.

Więcej informacji o programach „Mleko w szkole” i „Owoce i warzywa w szkole” można znaleźć na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego www.arr.gov.pl .

Drukuj
Prześlij dalej