tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 3 grudnia 2016r, godz. 14:46
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Ćwierć wieku minęło - jubileusz "Piaseckich Kociewiaków"

Opublikowano: czwartek, 10.12.2009, 00:00. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

"Piaseckim Kociewiakom" - najstarszemu zespołowi ludowemu w regionie - właśnie "stuknęło" 25 lat. Z tej okazji w ostatnią sobotę (5. grudnia) w sali Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbył się uroczysty występ grupy. Nie zabrakło gromkiego "Sto lat" dla Jan Ejankowskiego - pomysłodawcy i opiekuna zespołu.

Zespołowi przygrywała kapela rodzinna Mielke - była okazja do podwójnego świętowania, bowiem Jadwiga Mielke, która zastąpiła zmarłego, zasłużonego harmonistę Teofila Watkowskiego, obchodziła 10-lecie pracy w Piaseckich Kociewiakach. Podczas jubileuszowych uroczystości Jan Ejankowski, pomysłodawca i opiekun grupy, wspomniał m. in. o jubileuszu, jaki miał miejsce 5 lat temu w sali CKiS i opowiedział o kapelach, które działały przed powstaniem Piaseckich Kociewiaków m. in. o zespole Pieśni i Tańca "Kociewie", który był pierwszym zespołem folklorystycznym w powiecie tczewskim. Na jubileuszowy występ kapeli przyjechały delegacje wszystkich ludowych grup z całego Kociewia - m. in. Modraki, Burczybas, Kapela Kociewska, Lubichowskie Kociewiaki, Wiecznie Młodzi, a także z Kaszub - zespół KASZEBE z Chojnic.

Choreografem zespołu jest Mirka Móller ze Starogardu Gdańskiego. Podczas koncertu Jan Ejankowski zdradził zgromadzonej publiczności, że zespół w swoim repertuarze ma opanowane 25 kociewskich tańców - 8 walczyków, 15 polek, 1 oberka i 1 chodzonego. W ciągu swojej 25 letniej działalność zespół opanował ponad 40 tańców.
 
Z okazji Jubileuszu wydano pamiątkową publikację "25-lecie Piaseckich Kociewiaków" (1984-2009) autorstwa Jana Ejankowskiego, którą można było nabyć podczas koncertu. Krótką recenzję tej książki przedstawił senator RP Andrzej Grzyb. Dochód z publikacji będzie przeznaczony na działalność Piaseckich Kociewiaków.

Podczas koncertu złożono również podziękowania darczyńcom, bez których zespół nie mógłby działać - Krzysztofowi Luchowskiemu (Eurotrans), Kazimierz Poznańskiemu (Fama), Mariusz Lewińskiemu (Rolls Roys), Krystynie Kręcisz (Bank Spółdzielczy W Gniewie), Olgierdowi Krauze(Wega) Iglotex w Skórczu, Starostwu Powiatowemu w Tczewie i Senatorowi Andrzej Grzybowi - to dzięki nim została sfinansowana m .in. jubileuszowa publikacja 25-lecie Piaseckich Kociewiaków.

O zespole

Piaseckie Kociewiaki powstały w jesienią 1984 roku z inicjatywy Jana Ejankowskiego . Twórcami zespołu byli także Hidegarda Makowska, Teresa Klimecka i ks. Zdzisław Osiński Na swoim koncie mają bardzo wiele występów w kraju i zagranicą. Swój premierowy występ mieli 18 maja 1985 roku podczas wilki manifestacji patriotycznej, z okazji 40-lecia zakończenia II wojny światowej. Do tych najważniejszych osiągnięć należy zaliczyć udział w 1987 roku w przeglądzie teatrów, chórów i zespołów pieśni i tańca organizowany przez Krajowy Związek Kółek Rolniczych i Koła Gospodyń Wiejskich w Kielcach, gdzie zespół zajął pierwsze miejsce. W 1993 zespół pojechał do Weilburga, gdzie Niemiecka publiczność entuzjastycznie przyjęła występy Piaseckich Kociewiaków. Czego dowodem jest że 3 zaplanowanych koncertów dał 6 . W tym roku Zespół zajął I miejsce w XVI przeglądzie Kociewskich Zespołów Folklorystycznych w Piasecznie w kategorii pieśni i tańca.
 
drukuj
Artykuł przeczytano 2252 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Majówka na Górkach
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew