tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 5 grudnia 2016r, godz. 17:35
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Jeszcze tylko dwa miesiące na bezpłatne badania

Opublikowano: czwartek, 27.10.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 3

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W powiecie tczewskim trwa kolejna edycja programu profilaktycznego, którego celem jest wczesne wykrycie cukrzycy oraz prowadzenie szerokiej akcji edukacyjnej na ten temat. Mieszkańcy powiatu mają ostatnie dwa miesiące na przeprowadzenie darmowych badań, które uchronić mogą przed powikłaniami cukrzycowymi.

Cukrzyca to skomplikowane zaburzenie przemiany materii. Objawy cukrzycy są niejednorodne. Niekiedy pojawiają się nagle, ale częściej są słabo wyrażone i przez długi czas niezauważalne. Uważa się, że nawet połowa osób cierpiących na to zaburzenie nie jest tego świadoma. Ponieważ nie przyjmują leków, już w chwili rozpoznania cukrzycy mogą być obciążeni groźnymi powikłaniami. Kluczem do zrozumienia cukrzycy i rozwijających się w jej przebiegu objawów jest świadomość konieczności badań profilaktycznych, przede wszystkim jednak posiadanie informacji jak się przed nią ustrzec. Do czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy zalicza się nadwagę i otyłość, małą aktywność fizyczną, występowanie cukrzycy w rodzinie, kiedyś rozpoznany nieprawidłowy poziom glukozy na czczo lub po posiłku, wystąpienie cukrzycy w ciąży,urodzenie dziecka o wadze poniżej 4 kg i nadciśnienie tętnicze. Profilaktycznie powinno się też oznaczać stężenie glukozy na czczo raz na 3 lata u wszystkich osób powyżej 40. roku życia.

Już jakiś czas temu władze powiatu tczewskiego wspólnie z władzami miasta i gminy Pelplin podjęły decyzję o przystąpieniu do realizacji Powiatowego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Cukrzycy. Już tylko do 15 grudnia br. mieszkańcy naszego Powiatu mogą skorzystać z akcji badań profilaktycznych i wczesnego wykrywania cukrzycy, które uchronić mogą przed tą przewlekłą chorobą. Leczenie powikłań cukrzycowych jest bardzo kosztowne. Problem stanowią również wysokie koszty samego leczenia pacjentów tj. dializy, przeszczepy, laseroterapie oczu, amputacje, a także koszty społeczne oraz renty. Darmowa szansa na sprawdzenie stanu swojego zdrowia jest więc okazją, z której warto skorzystać.

- W ramach programu mieszkańcy Powiatu, w wieku od 40 roku życia, mogą skorzystać z bezpłatnego badania poziomu glukozy we krwi na czczo w wyznaczonych punktach na terenie Powiatu Tczewskiego. - zachęca Kamila Wiśniewska, rzeczniczka tczewskiego starostwa.

Punkty pobrań krwi, które będą obsługiwały pacjentów w ramach programu znajdują się:

- w Tczewie przy ulicy 1 Maja 18 (gabinet zabiegowy) we wtorki, środy od 7:30 do 9:00 (tel. 58 531 06 93)
- w Pelplinie przy ulicy Wybickiego 14 (budynek laboratorium) codziennie od 7:30 do 9:00 (tel. 58 536 12 14 ww. 4) .
- w Morzeszczynie przy ulicy 22 Lipca 19 (gabinet zabiegowy) poniedziałek, środa od 8:00 do 9:00 tel. 58 536 27 57
- w Rudnie przy ulicy Pocztowej 4 (gabinet zabiegowy) środa od 8:00 do 9:30 (tel. 58 536 11 25).

Na badanie należy zabrać dokument potwierdzający tożsamość i adres zamieszkania.
 


W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości osoba będzie kierowana na konsultację u diabetologa w ramach programu. Do jego zadań będzie należało właściwe pokierowanie pacjentów wymagających dalszego postępowania diagnostycznego, leczniczego, edukacyjnego, którego realizacja będzie następowała już poza programem (diabetolog powinien ocenić, czy danego pacjenta należy objąć stałą opieką poradni diabetologicznej, czy raz na rok lub co dwa lata zgłosić się na konsultację, a w tym czasie być pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej).

- Badania epidemiologiczne prowadzone w wielu krajach świata wskazują na postępujący od ponad 50 lat wzrost zapadalności na cukrzycę na wszystkich kontynentach. Szacuje się, że jej rozpowszechnienie wzrośnie 2-krotnie w ciągu najbliższych 30 lat. Bardzo ważne jest aby osoby zagrożone stanem przedcukrzycowym były szybko zdiagnozowane. Możliwe to jest tylko dzięki badaniom przesiewowym. Bez wdrożenia programów prewencyjnych i zorganizowania odpowiednich warunków do leczenia chorych na cukrzycę, epidemia cukrzycy będzie narastać do takich rozmiarów, iż według prognoz WHO, stanie się jednym z głównych światowych czynników inwalidztwa i śmiertelności w ciągu następnych 25 lat. - dodaje rzeczniczka starostwa.

Powiatowy Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Cukrzycy finansowany z budżetu Powiatu Tczewskiego i Gminy Pelplin ( w części dotyczącej badań na rzecz jej mieszkańców).
drukuj
Artykuł przeczytano 2573 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Odpowiedzą za kradzież przenośnej toalety
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (3)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+4
od 40!!!!!!!!!!!!!!! ~ aferek_gość
IP: 84.38.xx1.xx1
Data: 27.10.2011, 12:57
To jest zapobieganie to moze by tak młodszych ludzi zaprosic co!!!!!!!!!!!!!!!
Brak zdjęcia
+2
od 40? ~ A.._gość
IP: 109.207.xx9.xx3
Data: 27.10.2011, 21:08
No przecież młodsi nie chorują ;-)
 
Brak zdjęcia
0
...od 40 ~ ekhm_gość
IP: 84.38.xx8.xx9
Data: 28.10.2011, 16:04
Szkoda, że od 40, tak jakby młodsi nie chorowali...a chyba im wcześniej tym lepiej?
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew