tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest środa, 26 października 2016r, godz. 15:25
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Szpital bez inwestora - spółka TCZ i starostwo szukają nowego rozwiązania

Opublikowano: Środa, 29.09.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 24

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Konsorcjum Bank Zachodni WBK SA i Pantenon Holdings wycofało się z rozmów z Tczewskim Centrum Zdrowia na temat sprzedaży udziałów spółki. Oznacza to, że na razie nie szpital nie ma inwestora, którego środki pozwoliłby na rozbudowę kompleksu szpitalnego przy ulicy 30 Stycznia. Teraz starostwo musi znaleźć nowe rozwiązanie i nie wyklucza wejścia spółki na giełdę papierów wartościowych NewConnect.

Funkcjonowanie szpitala powiatowego w formie SP ZOZ-u powodowało od lat utrudnienia w ustalaniu jasnej odpowiedzialności za podejmowane decyzje, które w poprzednich latach spowodowały ogromne zadłużenie sięgające ponad 24 mln zł. Sytuacja wymagała natychmiastowego działania, aby nie doprowadzić do upadku tej placówki. Dlatego Zarząd Powiatu podjął decyzję o utworzeniu w sierpniu 2008 roku spółki Tczewskie Centrum Zdrowia, gdzie jednoznacznie określono kompetencje i zakres odpowiedzialności organów spółki: zarządu, rady nadzorczej i zgromadzenia wspólników. Dzięki temu udało się się wyprowadzić szpital na prostą, jednak wciąż potrzeba ok. 20 mln zł., przede wszystkim na budowę Oddziału Wewnętrznego i rozbudowę Oddziału Chirurgii i Ginekologii. Przedstawiciel właściciela szpitala z zarządem spółki ustalili trzy drogi pozyskania niezbędnych środków na inwestycje. Pierwsza to przystąpienie do spółki gmin powiatu tczewskiego, druga - sprzedaż udziałów i podwyższenie kapitału przez inwestora, trzecia - wejście na giełdę. Propozycję przystąpienia przez gminy powiatu tczewskiego do TCZ Sp z o.o., Zarząd Powiatu skierował w październiku 2009 r. Przedstawiono wówczas propozycję podwyższenia kapitału poprzez wyemitowanie udziałów i ich sprzedaż (Gmina Miejska Tczew - 10 mln zł, Gmina Wiejska Tczew, Gmina Gniew i Pelplin- po 2 mln zł, Gmina Subkowy i Morzeszczyn- po 1 mln zł). Swoje zainteresowanie zakupem udziału wyraziła tylko Gmina Miejska Tczew. Jednak ze względu na realizowane inwestycje ze środków unijnych, nie posiadała w tym momencie środków finansowych. W 2008 roku Zarząd Powiatu po akceptacji Rady Powiatu i podjęciu przez nią stosownej uchwały, podjął pierwszą próbę sprzedaży udziałów. Zainteresowanie wykazał jeden podmiot: PKO BP Biuro Maklerskie. Złożono ofertę, jednak nie wpłacono wadium. W związku z tym nie doszło do transakcji. W oparciu o uchwałę Rady Powiatu z dnia 28 października 2008 r., w sprawie określenia zasad wnoszenia wkładów oraz obejmowania, nabywania i zbywania udziałów i akcji w spółkach z udziałem Powiatu Tczewskiego, w kwietniu tego roku zaproszono podmioty do negocjacji w sprawie zakupu udziałów w TCZ Sp z o.o. Termin składania ofert upłynął 1 czerwca br - do negocjacji stanęło konsorcjum Bank Zachodni WBK SA i Panteon Holdings, które jednak ostatecznie nie złożyło oferty wiążącej:

- Ofert wycofał się, zatem na razie sprzedaż udział TCZ nie dojdzie do skutku -
wyjaśnia nam Waldemar Pawlusek przewodniczący Rady Powiatu Tczewskiego i szef komisji negocjacyjnej - W uzasadnieniu usłyszeliśmy, że WBK sam jest teraz w trakcie przekształceń (bank kupił niedawno hiszpański Santander - przyp. red.), stąd nie podejmuje teraz podobnych inwestycji. Przedstawiciele inwestora sugerowali również niepewność finansowania służby zdrowia przez Narodowy Fundusz Zdrowia, skąd ryzykowność podobnych inwestycji, z czym się nie zgadzam. Dlatego teraz musimy szukać innego rozwiązania dla szpitala, by znaleźć środki na niezbędne inwestycje. Jestem zwolennikiem wejścia na giełdę New Connect. Musimy zainwestować w szpital, który leży w ważnym miejscu województwa, na skrzyżowaniu szlaków. Jednostka dysponuje przecież dobrym personelem, otwartym na przekształcenia.

Starostwo zainteresowane jest wejściem na Giełdę Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. Zarząd Spółki, Radni Powiatu Tczewskiego, przedstawiciele załogi szpitala 22 grudnia 2009 r. uczestniczyli w spotkaniu z dyrektorem Działu Rozwoju na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. "New Connect". Na spotkaniu omówiono procedurę, terminy i koszty związane z przygotowaniem stosowanej dokumentacji. Jeśli starostwo zdecyduje się na wejście na giełdę New Connect, cały proces może nastąpić w ciągu roku. O przekształceniach będziemy informować na bieżąco.
drukuj
Artykuł przeczytano 2746 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Wypadek drogowy w Bałdowie
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (24)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+3
Hajważniejsze jest aby szpital się rozwijał ~ adi_gość
IP: 109.207.xx7.xx4
Data: 29.09.2010, 00:05
Tylko jak szpital będzie się rozwija to jest szansa, że będzie pozyskiwał kontrakty z NFZ. Jasne i logiczne jest, że aby tak się stało potrzebne są inwestycje. Dobrze prubuje starostwo.
Brak zdjęcia
+1
oby szpital znalazł inwestora ~ andrzej_gość
IP: 91.94.xx9.xx3
Data: 29.09.2010, 00:23
Zobaczcie, że odsprzedanie części udziałów szpitala to jedyna szansa na wyjście na prostą. Jak jest spółka to są możliwości inwestycyjne można kupować sprzęt. Pamiętam, że jak szpital działał jako całkowicie "państowy" to dług rósł i nikt się tym nie przejmował.
 
Brak zdjęcia
-3
popieram pomoc szpitalowi ~ ela_gość
IP: 91.94.xx2.xx0
Data: 29.09.2010, 00:51
Jestem za działaniami, które mogą pomóc naszemu szpitalowi. Szkoda, że tym razem sie inwestor nie znalażł, ale tylko aktywne szukanie jak wykazał Sosnowski doprowadzi do tego ze w końcu znajdzie się odpowiedni chętny chcący "zainwestować" w nasze zdrowie.
 
Brak zdjęcia
+1
szkoda ~ anka_gość
IP: 89.200.xx3.xx8
Data: 29.09.2010, 00:10
szkoda, że nie doszło do sprzedaży- inwestor i środki finansowe przydałyby się dla dobra szpitala. Prywatyzacja nie udała się- szkoda, bo wydawało się, że wszystko idzie dobrą drogą. Zobaczymy jak teraz pójdzie na giełdzie. Oby się udało
Brak zdjęcia
-3
michu_gość
IP: 84.38.xx1.xx9
Data: 29.09.2010, 07:53
Ty to piszesz bez sensu. Powtarzasz oczywiste fakty, nie wnosząc nic nowego. Po co zatem pisać? Twój żal z tego powodu nikogo nie interesuje...
 
Brak zdjęcia
-2
do michu ~ max_gość
IP: 84.38.xx9.xx9
Data: 29.09.2010, 10:44
ale za to Twoja wypowiedź wniosła bardzo dużo ......
 
Brak zdjęcia
0
michu_gość
IP: 84.38.xx1.xx9
Data: 30.09.2010, 08:47
To nie wypowiedz. To uwaga. Problemy z zakwalifikowaniem tekstu??? Może powtórka podstawówki?
 
Brak zdjęcia
+1
jestem za ~ wuefista pawlusek _gość
IP: 109.207.xx7.xx0
Data: 29.09.2010, 00:11
ja tam na szpitalach sie nie znam ja ino w nich przebywam jak mi sie goleń lewa źle zrośnie i wtedy mam pomroczność jasną, że cholera mnie bierze i zara do krzyża lecem, mam nadzieja, że mnie na wójta subków co najmij wybierzeta, a może i na staroste wielkiego, co zastąpi kniazia sosnowskiego ?
Brak zdjęcia
+1
Turbo negocjator z Subków ~ subkoviak_gość
IP: 91.94.xx9.xx3
Data: 29.09.2010, 00:26
Pan nauczyciel i niegdyś pierwszy playboy naszej gminy co księdzu się nie kłania teraz jest negocjatorem. Długa droga od wuefisty do negocjatora. Chyba się można pogubić.
 
user_ico_Maxx
-1
Szpital nie szpital, ale jednak firma ~ Maxx
Uż. zarejestrowany
Data: 29.09.2010, 01:24
I nikt normalny nie zainwestuje kasy bez szans na zwrot z procentem w przewidywalnym czasie, zapewnienie paru ciepłych posadek dla kolegów to za mało. A jakie perspektywy zysku rysują władze szpitala ? Co w tej materii ma do powiedzenia starosta ? Nawet gmina wcześniej czy później będzie się musiała tłumaczyć/rozliczyć z pieniędzy włożonych w szpital który z punktu widzenia prawa jest prywatną firmą, a nie jak sie radnemu Kaffce wydaje zakładem budżetowym w którym 'obieg' pieniędzy jest tylko w jednym kierunku.
Brak zdjęcia
+2
...._gość
IP: 83.25.xx9.xx8
Data: 29.09.2010, 06:36
Szkoda, że się nie udało wprowadzenie inwestora do spółki. To bardzo trudna sztuka wymagająca ogromnego doświadczenia biznesowego. Niestety w naszym przypadku mamy więcej polityki niz działań biznesowych. Po pierwsze nie trąbi sie wszem i wobec o takich działaniach. Pieniądze nie lubią rozgłosu. Po drugie, jeżeli robi to się tak jak inwestycje drogowe i wiadukty, to długo przyjdzie nam czekać na efekty. Po trzecie p. Sosnowski zagrał brzydko wystawiając p. Pawluska do tej roboty, teraz może powiedzieć to nie ja, to on nie dał rady, zwłaszcza, że jeszcze póki co są z przeciwnych opcji politycznych.
Brak zdjęcia
-2
Pan Pawlusek zgodził się zostać negocjatorem ~ gosc_gość
IP: 88.199.xx0.xx4
Data: 29.09.2010, 08:36
Jakby sie pan Pawlusek bał zostac negocjatorem to by się tego zadania nie podjął, a jako przewodniczący Rady Powiatu miał do tego prawo - niech się włącza w działania jak kase bierze.
 
Brak zdjęcia
+2
xxx_gość
IP: 83.15.xx3.xx0
Data: 29.09.2010, 09:23
Elciu coś ci się pofifrało nie Sosnowski tylko Boniecki walczy o szpital i inwestorów
Brak zdjęcia
+1
Panie Pobłocki RATUNKU! ~ Beata Sawicka_gość
IP: 79.188.xx7.xx0
Data: 29.09.2010, 10:09
Panie Prezydencie, błagam, zrób pan coś dla ratowania starostwa! Lody ze szpitalem nie wyszły! Teraz Wituś i jego podwórkowa drużyna są w rozsypce. Pewnie jeszcze pogonią ich z PiS-u, a do PO-tworków nie przygarną i bedzie DUżePA!
Brak zdjęcia
+6
``` ~ ```_gość
IP: 81.190.xx9.xx6
Data: 29.09.2010, 10:21
sosna podwinie ogon i zostawi szpital na pastwę losu - bo tylko UM mu w głowie - współczuję następcy oberwie baty za spierniczone rozwiązania starosty
Brak zdjęcia
-4
Do goscia wyzej ~ Mieskaniec Tczewa_gość
IP: 188.33.xx8.xx4
Data: 29.09.2010, 11:13
Ty chlopie masz pojecie... Nie masz zielonego pojecia. Dzięki starostwu jest ladny szpital, az przyjemnie. To dzięki wielkiej odwadze starostwu w koncu ktos sie za to wzial. Jak sie nie udalo z jednym inwestorem, to przeciez nic straconego. Jest jeszcze tyle wyjsc z sytuacji, ktora przeciez nie jest zla... No i dzięki temu mieszkancy, ktorzy musza isc do szpitala, chociaz w ludzkich warunkach sa tam przyjmowanie, a nie jak wczesniej bylo. Pogadaj z pracpwmikami i zapytaj sie jaka jest teraz roznica. Prosba do Ciebie, jak chcezz sobie pomarudzic to chyba powinienes nastepnym razem sie zastanowic czy dobrze obierasz droge....
user_ico_Maxx
+1
Bez Pana Witolda Sosnowskiego powiat się rozleci ~ Maxx
Uż. zarejestrowany
Data: 29.09.2010, 11:39
Aż strach pomyśleć co by się stało z powiatem gdyby Pan Witold Sosnowski przestał być starostą. Powiatowi groziłaby zagłada i my wyborcy pod żadnym pozorem nie możemy dopuścić do tego żeby Pan Witold Sosnowski przestał być starostą. Nie wolno nam głosować na Pana starostę w wyborach na prezydenta Tczewa, bo przecież nie można być jednocześnie prezydentem i starostą. My wyborcy musimy wymóc na kandydatach na radnych powiatowych deklarację, że napewno wybiorą Pana Witolda Sosnowskiego na starostę.
 
Brak zdjęcia
+2
oi ~ oj_gość
IP: 81.190.xx9.xx6
Data: 29.09.2010, 13:25
ludzie warunki- wolne żarty ...
 
Brak zdjęcia
+1
...._gość
IP: 83.25.xxx.xx9
Data: 29.09.2010, 14:14
Maxx masz rację, ratujmy powiat, miasto niech szlag trafi razem z Pobłockim i cała ta banda. Nasz powiat może ocaleć tylko dzięki p. Sosnowskiemu. Głosujmy w wyborach do powiatu na p.Sosnowskiego. Po co nam prezydent Sosnowski, skoro powiat zdechnie bez jego geniuszu. Witold Sosnowski Wielkim Starostą Jest i niech tak zostanie.
 
Brak zdjęcia
-4
stop lodziarzom ~ uczniak_gość
IP: 109.207.xx7.xx0
Data: 29.09.2010, 12:03
Sosna to sukces, ten chłop robi co do niego należy.
Brak zdjęcia
-3
"Ładny szpital" ~ Joe_gość
IP: 84.38.xx3.xx4
Data: 29.09.2010, 12:43
Nie wiem czy ładny szpital. Jak ktoś miał do czynienia z oddziałem wewn. albo chirurgią to wie, że uzyskanie jakiejkolwiek wykwalifikowanej pomocy i konkretnej diagnostyki jest niemożliwe z racji personelu, który tam pracuje. Ci sami ludzie na tych samych posadkach, którzy nie mają większego pojęcia o niczym. A wszystko co się tam odbywa jest na zasadzie "prób i błędów".
Brak zdjęcia
+5
Nie tym to następnym razem ~ Szczery_gość
IP: 83.15.xx3.xx0
Data: 29.09.2010, 12:48
Gdyby nie Boniecki to nie było by nawet tematu. Dzięki niemu Szpital ma chociaż jakieś perspektywy na rozwój - z tym się nie dało to z innym wyjdzie - głowa do góry i tak dalej...
user_ico_hehehe
+6
... ~ hehehe Zaufany użytkownik (1)
Uż. zarejestrowany
Data: 29.09.2010, 13:34
Szczery - racja, a nie sosna się podpina - niczym ja do Twojego komentarza :)))
 
Brak zdjęcia
+2
pro100_gość
IP: 84.38.xx1.xx0
Data: 29.09.2010, 22:47
nie sosnowski szuka inwestora, tylko prezes szpitala jezdzi i negocjuje. szkoda ,ze starostwo co chwile zmienia zdanie. raz chca inwestora raz nie. czyzby obawy przed wyborami?????????????????
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew