tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 4 grudnia 2016r, godz. 03:00
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Lodołamacze czekają w pogotowiu

Opublikowano: czwartek, 30.12.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 10

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Mróz i częste opady śniegu spowodowały, że służby z dużą uwagą przyglądają się stanowi Wisły. Na razie jej wody spokojnie spływają do morza, ale na wypadek powstania zatorów w ujściowym odcinku rzeki w pogotowiu czeka 8 lodołamaczy.

Wisła jeszcze nie zamarzła, ale niskie temperatury sprawiają, że woda płynie coraz leniwiej. Pojawił się śryż, który tworzy się, gdy płynące w nurcie rzeki kryształki lodu zaczynają się ze sobą łączyć. W pogotowiu postawiono lodołamacze, bowiem zatrzymanie nurtu rzeki może spowodować powódź zatorową:

- To najgorszy typ powodzi - znacznie groźniejszy od powodzi opadowej, sztormowej, czy roztopowej - żywioł trudny do opanowania. - wyjaśnia Włodzimierz Mroczkowski, Naczelnik Wydziału Administracji i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Tczewie.

Do użycia gotowe są lodołamacze - 2 stacjonują w Sobieszewie, 4 w Przegalinie oraz po jednym w Tczewie i Korzeniewie (dwa ostatnie do dyspozycji firmy budującej most w Kwidzynie).

- Na razie nie ma potrzeby ich użycia - ujściowy odcinek Wisły jest drożny. Mamy ten plus, że poziom rzeki jest wysoki, co sprawia, że lód się nie piętrzy przy dnie. W razie potrzeby jesteśmy przygotowani do akcji lodołamania - zapewnia Stanisław Otręba z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.
drukuj
Artykuł przeczytano 3429 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - OSP z Tczewa ma 120 lat
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (10)   Zmień kolejność
 
user_ico_mieczyslaw
+11
Do roboty się zabrać Panowie! ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 30.12.2010, 00:19
Pora udrożnić rzekę, sprawić by była żeglowna, a wtedy ryzyko "że lód będzie piętrzył się przy dnie" zmaleje a dodatkowo umożliwi najtańszy i najbardziej ekologiczny (co dziś takie modne) środek transportu - transport wodny, śródlądowy. Może i poziom wody w Wiśle jest wysoki, ale nie zapominajmy że rzeka jest dużo płytsza niż była np. 20 lat temu, kiedy regularnie ją pogłębiano. W tej chwili ryzyko zatkania jej jest wysokie - wystarczy tydzień mrozu poniżej 15 stopni C.
user_ico_Philips
0
Philips
Uż. zarejestrowany
Data: 30.12.2010, 18:12
Twój pomysł jest jak najbardziej słuszny, łącznie z ekologicznym transportem, ale jest pewien problem dla tzw. ekologów - trzeba przeorać dno Wisły, żeby je pogłębić, a to jest takie nieekologiczne... Z innego podwórka - można poszerzyć ul. Spacerową (obwodnica - Gdańsk) żeby samochody nie stały w korku tylko raz dwa przejechały przez las i w nim nie smrodziły (wydaje się, że jest to rozwiązanie jak najbardziej proekologiczne), ale najpierw trzeba wyciąć tyle drzew..., a to nieekologiczne... Zastanawiam się czasami ile jest ekologicznego podejścia w tzw. ekologu. Niektórzy zwą się ekologami, a wolą pasek z plastiku niż ze skóry - dla mnie to miłośnicy zwierząt, a nie ekolodzy.
 
user_ico_mieczyslaw
+1
Philips, ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 30.12.2010, 21:39
Twój przyklad ze Spacerową jest jak najbardziej złym przykładem - Spacerowa miała byc dwupasmowa w obu kierunkach - takie byly zalozenia przed remontem - wiesz czemu nie jest? UM w Gdyni wydal zgodę na to, by częśc drogi została poprowadzona na terenie Gdyni (w tamtym rejonie Gdynia i Gdańsk ze sobą graniczą), jednak gdańscy urzędnicy zapodziali gdzieś dokumenty, potem tłumacząc się brakiem zgody ze strony Gdyni - sam prezydent Gdyni interweniował w tej sprawie, po czym gdańscy urzędnicy ją sprostowali - także to nie jest nieekologiczne. Ale masz rację, ci pseudoekolodzy robią naprawdę nam wszystkim wiele szkody - bo ich bezmyślnośc i krótkowzrocznośc sa dla nas duzo bardziej zle w perspektywie czasu.
 
user_ico_Philips
0
Mieczyslaw ~ Philips
Uż. zarejestrowany
Data: 02.01.2011, 20:50
Bardzo możliwe, że Ty opisałeś prawdziwy powód tego, że Spacerowa jest taka, jaka jest. Napisałem, niestety, to co obiło mi się o uszy :-( Ciesz mnie, że również dostrzegasz istnienie pseudoekologów i ich szkodliwość :-)
 
Brak zdjęcia
-15
Nesta_gość
IP: 89.200.xx3.xx8
Data: 30.12.2010, 00:21
Tu czekają lodołamacze, zamiast płynąć na południe bo ludzi znów zalewa. Tu przy takch temperaturach napewno wisła nie stanie.
Brak zdjęcia
+3
lodołamacze ~ kierowca opela_gość
IP: 89.200.xx6.xx8
Data: 30.12.2010, 11:14
tak niech płyną na południe a tamę we Włocławku sobie przeskoczą hehe
 
user_ico_mieczyslaw
+2
Nesta, ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 30.12.2010, 13:02
lód się zawsze kruszy płynąc z dołu rzeki w górę, nie odwrotnie - bo inaczej zrobisz jeszcze większy zator. We Włocławku też czekają, a poza tym w górnym biegu Wisła jest nieżeglowna.
 
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 109.207.xx5.xx0
Data: 30.12.2010, 12:35
I dobrze niech są w pogotowiu lodołamacze różnie to bywa....
Brak zdjęcia
-1
lody ~ re_gość
IP: 109.207.xx3.xx1
Data: 30.12.2010, 22:39
no to potop
Brak zdjęcia
+1
... ~ leo_gość
IP: 84.38.xx7.xx2
Data: 30.12.2010, 22:50
Z całym szacunkiem dla Ekologów,ale nie można(mimo wszystko)przedstawiać dobra zwierząt,czy roślin nad dobro ludzi-patrz Dolina Rospudy.Zdecydowanie jestem za pogłębianiem Wisły,które ma m.in.zbawienny wpływ na rozwój i egzystencję ryb nie wspominając o działaniu przeciwpowodziowym.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew