tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 4 grudnia 2016r, godz. 23:21
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

"Jan Paweł II. Piaseczno - Pelplin - Watykan". Kolejna ekspozycja poświęcona papieżowi

Opublikowano: Środa, 04.04.2012, 00:05. Ilość komentarzy: 1

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Już szóstą wystawę poświęconą pamięci Jana Pawła II można oglądać w tczewskiej Fabryce Sztuk. Ekspozycję otwarto już tradycyjnie w rocznicę śmierci papieża Polaka. Wystawę "Jan Paweł II. Piaseczno - Pelplin - Watykan" będzie można oglądać do 3. maja.

Ekspozycja obejmuje kilkadziesiąt wielkoformatowych fotografii, przedstawiających m.in. koronację figury Matki Bożej w Piasecznie w 1968 roku z udziałem Karola Wojtyły, wizytę Ojca Świętego w Pelplinie w trakcie pielgrzymki do Polski w 1999 roku, a także udział przedstawicieli powiatu tczewskiego podczas uroczystej beatyfikacji Papieża-Polaka w Watykanie 1 maja 2011 roku. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Archiwum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach, Archiwum Parafialnego ks. prałata Kazimierza Myszkowskiego i Ewy Kamińskiej w Piasecznie oraz ze zbiorów prywatnych Senatora RP Andrzeja Grzyba, ks. Ariela Januszewskiego, Gabrieli Zielińskiej, Wojciecha Ziemniaka oraz Józefa M. Ziółkowskiego.

- Tradycją stało się już, że w rocznicę śmierci Jana Pawła II otwieramy naszą wystawę. To już nasze szóste przedsięwzięcie - wyjaśniła dyrektor Fabryki Sztuk, Alicja Gajewska. - Zeszłoroczna ekspozycja "Jan Paweł II. Drogi do świętości" została wystawiona również w tczewskich parafiach, a także w Pelplinie i muzeum misyjnym w Pieniężnie. Obejrzało ją 31 tysięcy osób. Mamy nadzieję, że nowa wystawa będzie się cieszyć równie dużym zainteresowaniem.

W trakcie wernisażu, który odbył się w ostatni poniedziałek (02.04), na wystawie zaprezentowano także relikwiarz z fragmentem szaty papieża, na co dzień stojący w farze.

- Dzisiaj w kościele spotkałem grupę młodych ludzi, którzy przygotowywali pieśni na wieczór. Spytałem, na to przygotowują. Odparli, że na godzinę 21.37. Ta godzina na trwałe została zakodowana w naszych umysłach - podkreślał ks. prałat Piotr Wysga, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. - Nie ma chyba innej daty, przy której podajemy tak dokładny czas. Wielu z nas było podczas wizyty Ojca Świętego w Pelplinie, na audiencjach, jego pogrzebie, czy podczas beatyfikacji.

Podczas poniedziałkowego wernisażu można było również obejrzeć film dokumentalny autorstwa Józefa M. Ziółkowskiego, opowiadający o wizycie Ojca Świętego w Pelplinie w 1999 roku, zawierający wspomnienia osób związanych z organizacją tego niecodziennego wydarzenia, o jego okolicznościach oraz nieznanych szerzej szczegółach. Otwarcie wystawy uświetnił występ chóru młodzieżowego "Juventus".
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 1608 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Dziecko
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (1)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+2
do radnego Żyndy i radnej Kamińskiej ~ ...._gość
IP: 83.7.xx6.xx6
Data: 04.04.2012, 07:55
Szanowni Państwo, proszę o komentarz tego zdarzenia w aspekcie równości dostępu wszelkich opcji politycznych i religijnych do mieszkańców Tczewa za pośrednictwem instytucji miejskich.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew