Połowa uprawnionych wciąż nie głosuje

Połowa uprawnionych wciąż nie głosuje
Alarm Fundacji Batorego - zwrócenie wyborcom i wyborczyniom uwagi na pułapki kart, pozwoliły uniknąć powtórki z poprzednich wyborów. Odsetek głosów nieważnych znacznie zmalał w porównaniu z wyborami z 2011 roku, wciąż jednak pozostaje wysoki. Problemem jest także nadal bardzo niska frekwencja.

Gdy podczas wyborów cztery lata temu zastosowano karty w formie książeczek kampania informacyjna była ewidentnie za mało intensywna. Oddano wówczas aż 4,52% głosów nieważnych. Choć nie wiadomo, jaką część stanowiły głosy „przeciwko wszystkim powyższym”, liczba pomyłek z pewnością także była wysoka. Podczas pierwszej i drugiej tury tegorocznych wyborów prezydenckich (karta jednokartkowa) odsetek głosów nieważnych wyniósł tylko odpowiednio 0,83% i 1,47%.



Frekwencja podczas niedzielnych wyborów wyniosła niecałe 51%, co oznacza że nieco wzrosła w porównaniu z wyborami sprzed czterech lat (48,92%), a także w porównaniu z pierwszą turą tegorocznych wyborów prezydenckich (48,96%), spadła natomiast w porównaniu z II turą wyborów prezydenckich (55,34%). Zawiedli zwłaszcza wyborcy młodzi, w wieku 18-29 lat, których zagłosowało znacznie mniej niż w I i II turze wyborów prezydenckich. Zmobilizowali się natomiast wyborcy i wyborczynie z dużych miast, którzy poszli do urn nawet częściej niż podczas II tury wyborów prezydenckich.




Choć zagłosowano powszechniej niż cztery lata temu - wzrost o 2% oznacza w liczbach bezwzględnych ponad pół miliona więcej głosujących, frekwencja wciąż pozostaje na bardzo niskim poziomie. Ponad 15 milionów osób uprawnionych do głosowania nie poparło żadnej partii! Pomimo wyższej frekwencji spadła w stosunku do 2011 liczba głosów nieważnych, co jest sukcesem kampanii informacyjnej. Ponieważ jednak takich głosów wciąż oddano prawie 3%, konieczne jest dalsze ulepszanie sposobu informowania o procedurach głosowania oraz ulepszanie samych kart.

Wyborcy i wyborczynie przekonują się do stosowania ułatwień - w porównaniu z I turą wyborów prezydenckich sporządzono o 4 264 więcej aktów pełnomocnictwa i wydano o 38 291 więcej zaświadczeń o prawie do głosowania. Wysłano także łącznie o 3 407 więcej pakietów do głosowania korespondencyjnego w kraju i za granicą. Niestety wciąż problematyczna pozostaje kwestia dostosowania lokali do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Choć utworzono ich o 246 więcej, niż podczas I tury wyborów prezydenckich, potwierdzają się doniesienia Biura Rzecznika Praw Obywatelskich z kontroli przeprowadzonej przed wyborami samorządowymi. Według raportu BRPO 84% lokali dostosowanych nie spełnia wszystkich wymaganych kryteriów. Jak pisze wyborca z Łomży w artykule na portalu niepełnosprawni.pl: „O oddaniu głosu mogłem sobie tylko pomarzyć, gdyż dostęp do podjazdu w tym lokalu wyborczym był niemożliwy z powodu zamkniętej bramy”. Wyborca zrezygnował z głosowania po trzech godzinach oczekiwania na klucz.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

  • Tczewianin_gość

    03.11.2015, 07:12

    ...

    ale po 500 zł będą łapy wyciągać, powinni sprawdzić kto głosował kto nie i weryfikować . Nie głosowałeś - nie ma kasy od Państwa.

    Odpowiedz
    IP: 91.224.xx9.xx2 
  • nietczewianin_gość

    03.11.2015, 16:05

    ...

    Tych 500zł to i tak pewnie nikt nie zobaczy..

    Cytuj
    IP: 164.126.xx8.xx3 
  • Robike_gość

    03.11.2015, 07:14

    Głosowanie w wyborach powinno być obowiązkowe, podejrzewam że by to dało zupełnie inny wynik w wyborach. Jest obowiązek odprowadzania podatków i innych danin do państwa więc chciejmy mieć wpływ na co wydawane są nasze prywatne powtarzam prywatne pieniądze. To my utrzymujemy Państwo, Posłowie i Prezydent jest dla nas, powtarzam: DLA NAS!!!

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx5.xx4 
  • ._gość

    03.11.2015, 18:19

    .

    Faktycznie wynik byłby zupełnie inny. bo byłyby tylko 2 partie w sejmie: Po i PiS. Wg mnie frekwencja i tak jest zbyt wysoka zważając na to, że pojęcie o funkcjonowaniu państwa przy dobrych wiatrach ma może 5% społeczeństwa, albo jeszcze mniej. Dlaczego, aby kierować samochodem trzeba zdać 2 egzaminy(praktyczny i teoretyczny), a kierować państwem może każdy pełnoletni obywatel, który pójdzie oddać głos w wyborach? Po prostu im mniej demokracji tym lepiej.

    Cytuj
    IP: 159.205.xx3.xx0 
  • gościulo_gość

    03.11.2015, 07:24

    Ha ha bo młodzi uciekli za pracą na zachód -to takie trudne do zrozumienia?Poza tym jaką nadzieję daje rząd -żadnej .Nawet PIS już miał swoje 5 minut i co zrobił -też nic.Ludzkie rządy są nieudolne, nie dbają o społeczeństwo tylko o siebie.Nie chodzę na wybory i nie będę chodzic.Mam nadzieję ,że nikt za mnie nie podpisał listy.

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx9.xx4 
  • Niezadowolny_gość

    03.11.2015, 08:22

    A co dają nam wybory? Jak zawsze do koryta dopcha się kilka nowych prosiaków aby pokazać że jest ruch w interesie a partie resztę zapełnią starymi świniami, które rękoma i nogami trzymają się koryta. Nie rozumiem po co głosować na ludzi skoro partie i tak swoje naczelne świnie wepchną. @Tczewianin_gość - a skąd Twój kochany PiS weźmie pieniądze aby dać Ci te 500 pln? - opodatkuje markety powodując wzrost cen sprzedawanych w nich towarów a co za tym idzie nawet nie odczujesz że te 500 pln dostałeś, bo kupisz tyle samo produktów co teraz. @Robike_gość - nie wiem w jakim świecie żyjesz ale napewno nie jest realny. Nigdy nie będziesz kontrolować na co wydawane są Twoje pieniądze z "danin" dla państwa. Nawet jeśli zagłosuje 100% społeczeństwa świnie przy korycie będą wydawać nasze pieniądze na prawo i lewo i nic z tym nie zrobimy. Demokracja w Polsce to fikcja aby stworzyć pozory, że ludzie mają na coś wpływ.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx6.xx6 
  • _gość

    03.11.2015, 08:27

    Wg mnie jeśli ktoś ma głosować na chybił trafił albo na podstawie spotów wyborczych bez wiedzy na temat programu partii to może lepiej żeby nie głosował..

    Odpowiedz
    IP: 195.191.xx0.xx2 
  • _gość

    03.11.2015, 10:19

    Nie głosowało dużo bo i tak mają przekonanie że czy pójdą czy nie pójdą to i tak nic się nie zmieni. Tylko twarze się tam w rządzie zmienią a reszta to samo.

    Odpowiedz
    IP: 31.2.xx0.xx8 
  • er_gość

    03.11.2015, 13:11

    polska jest kolonia

    zachodniej finansjery , obecnie mieszkam na zachodzie i mam porownanie jak dzialaja zachodnie systemy prawne , banki ,policja itp, patrzac na polske to tak jakby patrzyl na teatr , to jakas fikcja cos jak panstwo stalinowskie bez stalina , zbiera sie ogromne podatki i zusy a w zamian to panstwo nic nie daje , cala korzyuc czerpia ludzie ktorzy sa przy jakiejkolwiek wladzy , zachodni przemyslowcy i banki , dla normalnych ludzi nie widze przyszlosci

    Odpowiedz
    IP: 82.21.xx6.xx5 
  • seniorka_gość

    03.11.2015, 15:03

    wyborcy

    Ale dobrze się obwinia wszystkich jak samemu nic się nie robi tylko żąda i ręce wyciąga.  Są to osoby roszczeniowe krzykacze niczym się nie interesują a udawają jacy są mądrzy.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx3.xx9 
  • Imię, login, pseudonim, nick

    03.11.2015, 17:32

    Za duzo ludzi głosuje!

    http://www.youtube.com/watch?v=IfrvD1m7d28

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.