tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 24 października 2016r, godz. 09:16
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Ćwiczą, by sprawnie ratować podczas wypadków

Opublikowano: czwartek, 23.02.2012, 18:11. Ilość komentarzy: 1

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Tczew -
Wczoraj (22.02) Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego, utworzona na bazie Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Tczewie, rozpoczęła ćwiczenia doskonalące, których tematyką są działania ratownicze podczas katastrofy drogowej. Ćwiczenia potrwają do jutra.

Ćwiczenia, dzięki uprzejmości kierownictwa, zorganizowane zostały na terenie zakładu zajmującego się recyklingiem pojazdów - firmy Pirostal, mieszczącej się w Tczewie przy ul. Malinowskiej.

- Ponieważ istotną rolę w ćwiczeniach odgrywa pozoracja i pomoce dydaktyczne, dzięki współpracy z Pirostalem, mamy idealne możliwości zorganizowania ćwiczeń na wrakach samochodów, w tym również powypadkowych. Podczas ćwiczeń realizowane są zagadnienia związane z metodami uwalniania osób uwięzionych w pojazdach i kwalifikowana pierwsza pomoc oraz doskonalenie obsługi sprzętu do cięcia pojazdów. W ćwiczeniach doskonalone są metody stabilizacji pojazdów, znajdujących się w nietypowych pozycjach, na dachu, na boku i nałożenie się na siebie kilku pojazdów, w których zostały uwięzione osoby o różnych obrażeniach ciała. Obecnie przez trzy dni ćwiczą strażacy trzech zmian służbowych, ale warto również dodać, że dzięki współpracy z zakładem, do tej pory były przeprowadzane również praktyczne szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków OSP. Z uwagi na to, że jest to największy tego typu zakład na terenie naszego powiatu, z dużą ilością wraków różnego rodzaju samochodów, ze zwiększoną intensywnością możemy przeprowadzić ćwiczenia praktyczne. Jednocześnie podczas ćwiczeń staramy się nie zakłócać normalnej pracy zakładu i dostosować się do reżimów technologicznych - tłumaczy mł. kpt. Zbigniew Rzepka z Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego KP PSP Tczew.

Działania z zakresu ratownictwa technicznego obejmującego min. usuwanie skutków wypadków i katastrof drogowych, realizowane są na terenie powiatu tczewskiego przez Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą PSP w Tczewie oraz przez wybrane jednostki OSP, głównie włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Na bazie JRG Tczew została utworzona specjalistyczna grupa włączona do Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, która poza akcjami na terenie powiatu może być dysponowana do działań ratowniczych na terenie województwa pomorskiego. Grupę stanowią strażacy dysponujący: ciężkim samochodem ratownictwa technicznego SCRt Volvo, ciężkim samochodem ratownictwa typu Mega City, a w niedalekiej przyszłości planowane jest doposażenie jednostki w samojezdny żuraw ratowniczy - 30 tonowy dźwig ratowniczy. Potrzeba specjalizacji naszej jednostki i jej specjalistycznego wyposażenia wynika min. z zagrożeń wiążących się z przebiegiem przez powiat autostrady i dróg krajowych oraz głównych szlaków kolejowych.

- Nie bez znaczenia jest również potencjał ludzki (JRG Tczew posiada najliczniejsze zmiany służbowe w województwie pomorskim), gwarantujący właściwą obsadę specjalistycznego sprzętu ratowniczego, a posiadanie specjalistycznego sprzętu wiąże się z koniecznością organizacji szkoleń i ćwiczeń. Przy tej okazji serdecznie dziękujemy Kierownictwu Pirostal, za możliwość zorganizowania na terenie zakładu ćwiczeń, a tym samym przyczynienie się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu tczewskiego, dzięki stworzeniu możliwości doskonalenia umiejętności strażaków. - dodaje Zbigniew Rzepka.

Więcej na temat ćwiczeń jutro (24.02) w naszym dziale Telewizja Internetowa .

Galeria zdjęć

Tczew -
Tczew -
Tczew -
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 2003 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Wiatr połamał kilka drzew w Gniewie i okolicach
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (1)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
-7
_gość
IP: 109.207.xx6.xx0
Data: 23.02.2012, 22:37
straż pożarna
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew