galeria zdjęć: 3
Tczew - Ćwiczą, by sprawnie ratować podczas wypadków

Ćwiczą, by sprawnie ratować podczas wypadków

Wczoraj (22.02) Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego, utworzona na bazie Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Tczewie, rozpoczęła ćwiczenia doskonalące, których tematyką są działania ratownicze podczas katastrofy drogowej. Ćwiczenia potrwają do jutra.

Ćwiczenia, dzięki uprzejmości kierownictwa, zorganizowane zostały na terenie zakładu zajmującego się recyklingiem pojazdów - firmy Pirostal, mieszczącej się w Tczewie przy ul. Malinowskiej.

- Ponieważ istotną rolę w ćwiczeniach odgrywa pozoracja i pomoce dydaktyczne, dzięki współpracy z Pirostalem, mamy idealne możliwości zorganizowania ćwiczeń na wrakach samochodów, w tym również powypadkowych. Podczas ćwiczeń realizowane są zagadnienia związane z metodami uwalniania osób uwięzionych w pojazdach i kwalifikowana pierwsza pomoc oraz doskonalenie obsługi sprzętu do cięcia pojazdów. W ćwiczeniach doskonalone są metody stabilizacji pojazdów, znajdujących się w nietypowych pozycjach, na dachu, na boku i nałożenie się na siebie kilku pojazdów, w których zostały uwięzione osoby o różnych obrażeniach ciała. Obecnie przez trzy dni ćwiczą strażacy trzech zmian służbowych, ale warto również dodać, że dzięki współpracy z zakładem, do tej pory były przeprowadzane również praktyczne szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków OSP. Z uwagi na to, że jest to największy tego typu zakład na terenie naszego powiatu, z dużą ilością wraków różnego rodzaju samochodów, ze zwiększoną intensywnością możemy przeprowadzić ćwiczenia praktyczne. Jednocześnie podczas ćwiczeń staramy się nie zakłócać normalnej pracy zakładu i dostosować się do reżimów technologicznych - tłumaczy mł. kpt. Zbigniew Rzepka z Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego KP PSP Tczew.

Działania z zakresu ratownictwa technicznego obejmującego min. usuwanie skutków wypadków i katastrof drogowych, realizowane są na terenie powiatu tczewskiego przez Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą PSP w Tczewie oraz przez wybrane jednostki OSP, głównie włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Na bazie JRG Tczew została utworzona specjalistyczna grupa włączona do Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, która poza akcjami na terenie powiatu może być dysponowana do działań ratowniczych na terenie województwa pomorskiego. Grupę stanowią strażacy dysponujący: ciężkim samochodem ratownictwa technicznego SCRt Volvo, ciężkim samochodem ratownictwa typu Mega City, a w niedalekiej przyszłości planowane jest doposażenie jednostki w samojezdny żuraw ratowniczy - 30 tonowy dźwig ratowniczy. Potrzeba specjalizacji naszej jednostki i jej specjalistycznego wyposażenia wynika min. z zagrożeń wiążących się z przebiegiem przez powiat autostrady i dróg krajowych oraz głównych szlaków kolejowych.

- Nie bez znaczenia jest również potencjał ludzki (JRG Tczew posiada najliczniejsze zmiany służbowe w województwie pomorskim), gwarantujący właściwą obsadę specjalistycznego sprzętu ratowniczego, a posiadanie specjalistycznego sprzętu wiąże się z koniecznością organizacji szkoleń i ćwiczeń. Przy tej okazji serdecznie dziękujemy Kierownictwu Pirostal, za możliwość zorganizowania na terenie zakładu ćwiczeń, a tym samym przyczynienie się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu tczewskiego, dzięki stworzeniu możliwości doskonalenia umiejętności strażaków. - dodaje Zbigniew Rzepka.

Więcej na temat ćwiczeń jutro (24.02) w naszym dziale Telewizja Internetowa .
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
Dodaj komentarz

 • -7

  _gość

  23.02.2012, 22:37

  straż pożarna

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.