tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 3 grudnia 2016r, godz. 16:34
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Jakie kierunki rozwoju tczewskiej oświaty do 2014 roku?

Opublikowano: Środa, 10.08.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 5

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Tczewscy radni, jeszcze przed wakacjami, zajęli się kwestią oświaty w grodzie Sambora. Rajcy przyjęli dokument wyznaczający kierunki prowadzenia polityki oświatowej miasta Tczewa na lata 2011 - 2014. Członkowie rady sami przyznali, że ustawili samorządowi wysoko poprzeczkę, ale uważają, że ambitny plan jest do zrealizowania.

Samorząd lokalny odpowiada za działalność szkół i placówek oświatowych. Jego rola polega m. in. na zapewnieniu odpowiednich warunków działania - głównie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. Władze odpowiadają także za wykonywanie remontów obiektów szkolnych, zapewnienie obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej szkoły lub placówki oraz wyposażenie szkoły lub placówki w pomoce dydaktyczne. Wszystko to odbywa się w oparciu o wytyczone kierunki lokalnej polityki oświatowej.

- Na realizację tych zadań Gmina Miejska Tczew otrzymuje każdego roku subwencję oświatową. Nie zaspokaja ona jednak podstawowych potrzeb finansowych gminnej oświaty i nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów związanych z działalnością placówek oświatowych. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie oświaty, samorząd miasta Tczewa przeznacza dodatkowe środki finansowe. I tak np. kwota subwencji na 2011 r. wznosi blisko 33 mln zł, a wydatki to ponad 55 mln zł. Ponad 20 mln zł musiał też dołożyć samorząd w roku 2010 i 2009. - wyjaśnia Małgorzata Mykowska, rzecznik tczewskiego magistratu.

Przy pracach nad ustaleniem nowych kierunków polityki oświatowej pracował zespól, w zasiedli przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miejskiej, który pracował pod kierunkiem Zenona Drewy, wiceprezydenta Tczewa ds. społecznych.

- Głównym celem polityki oświatowej samorządu terytorialnego jest określenie lokalnych priorytetów oświatowych. Kreowana i realizowana przez Gminę Miejską Tczew polityka oświatowa w ogólnych założeniach uwzględnia: finansowanie oświaty, stałą troskę o jakość pracy szkół i placówek, funkcjonowanie sieci szkolnej, system oddziaływań wychowawczych i opiekuńczych, działania na rzecz zdrowia fizycznego uczniów. - wylicza Tomasz Tobiański, przewodniczący Komisji Edukacji , Kultury i Kultury Fizycznej.

Kierunki prowadzenia polityki oświatowej miasta Tczewa na lata 2011 -2014:

1. Żłobki i kluby dziecięce stanowią podstawową formę opieki nad dziećmi w wieku 0 - 3 lat. Założeniem jest aby powstała sieć żłobków prowadzonych przez osoby prawne i fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Samorząd miasta będzie wspierał działania podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w tym zakresie poprzez dotację celową na każde objęte opieką dziecko. W przypadku braku miejsc w placówkach niepublicznych samorząd miasta rozważy możliwość utworzenia placówki publicznej.
2. Monitorowanie istniejącej sieci placówek wychowania przedszkolnego zapewniającą odpowiednią liczbę miejsc ze szczególnym uwzględnieniem dzieci pięcioletnich. Analizowanie działalności placówek niepublicznych w celu utrzymania właściwej jakości usług edukacyjno-opiekuńczych.
3. Utrzymanie aktualnej sieci szkół podstawowych i gimnazjów.
4. Utrzymanie liczebności uczniów w oddziałach klasowych na poziomie:
szkoła podstawowa 26 - 28
gimnazjum 28 - 30
5. Zapewnienie kształcenia integracyjnego na wszystkich poziomach kształcenia analizując na bieżąco potrzeby w tym zakresie.
6. Umożliwienie sprawowania właściwej opieki w świetlicach szkolnych ze szczególnym uwzględnieniem świetlic, w których przebywają uczniowie niepełnosprawni i najmłodsi.
7. Objęcie uczniów i rodziców racjonalną pomocą pedagogiczną i psychologiczną.
8. Zapewnienie niezbędnej pomocy uczniom ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi poprzez realizację:
-zajęć korekcyjno-kompensacyjnych,
- zajęć logopedycznych,
- gimnastyki korekcyjnej,
- zajęć rozwijających uzdolnienia indywidualne uczniów,
- wsparcia uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
9. Tworzenie warunków do nauki języków obcych na poziomie rozszerzonym w szkołach podstawowych i gimnazjach.
10. Wspieranie rozwoju fizycznego uzdolnionych dzieci i młodzieży poprzez prowadzenie klas sportowych i o poszerzonym programie wychowania fizycznego.
11. Monitorowanie na bieżąco wyników egzaminów zewnętrznych w szkołach podstawowych i gimnazjach i stosownie do uzyskanych efektów, o ile to konieczne podejmowanie działań naprawczych.
12. Umożliwienie młodzieży efektywnego dostępu do doradców zawodowych w celu przygotowania do dokonania wyboru właściwego kierunku kształcenia.
13. Wspieranie podległych placówek w zakresie poprawy stanu technicznego budynków oraz wyposażenia szkolnego i dydaktycznego.
14. We współpracy ze wszystkimi służbami systematyczne monitorowanie bezpieczeństwa uczniów na terenie szkoły oraz w najbliższym otoczeniu .
15. Udzielanie pomocy szkołom w celu tworzenia programów podnoszących jakość pracy szkoły, szczególnie finansowanych ze środków pozabudżetowych.
16. Podjęcie prac koncepcyjnych i projektowych związanych z utworzeniem nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 8 zaspakajającej potrzeby edukacyjne dla osiedli: Wincentego Witosa i Bajkowego.
drukuj
Artykuł przeczytano 2357 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Basen odkryty, TCSiR
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (5)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+2
a kasa ~ zenek_gość
IP: 109.207.xx4.xx4
Data: 10.08.2011, 14:59
Nic nie piszą o finansowaniu tych zadań - politycznie obiecać możba wszystko a będzię...
Brak zdjęcia
0
baju, ~ baju_gość
IP: 83.7.xx2.xx7
Data: 10.08.2011, 22:04
...i żyli długo i szczęśliwie. koniec !
 
Brak zdjęcia
+3
no nieźle!!! ~ ja_gość
IP: 109.207.xx1.xx1
Data: 10.08.2011, 15:46
Czy liczba uczniów w klasie 26-28, a w gimnazjum 28-30, to normalne??? Może dojdzmy do 40, bo zmieści się w sali!!! Ale jakie będą wyniki???? Do 24 i wystarczy.
Brak zdjęcia
0
liczba osób ~ ktoś_gość
IP: 109.197.xx6.xx8
Data: 11.08.2011, 11:29
Ja miałem w klasie 32 osoby i nie było problemu, no ale moje pokolenie nie cierpiało na plagę adhd ,a nawet jak ktoś przejawiał jakąś nadpobudliwość i brak koncentracji zostawało mu to natychmiast wybijane całkiem fizycznie z głowy .Osobiście współczuję współczesnym pedagogom , nie mają żadnych skutecznych form dyscyplinarnych, dodając do tego jakieś dziwaczne przeświadczenie rodziców ze szkoła wychowie im dzieci i jest odpowiedzialna za wszelakie zło na świecie , niedługo 10 osób w klasie okaże się tłumem nie do ogarnięcia .
Brak zdjęcia
0
bzdury ! ~ iga_gość
IP: 83.30.xx2.xx7
Data: 11.08.2011, 12:25
jaka edukacja w tczewie? z czym do ludu? szczytem marzeń jest skończenie liceum i do....pracy, albo na bezrobocie.. w tym mieście nie ma perspektyw edukacyjnych i niestety nikt kto tu zostanie wielkiej kariery naukowej nie zrobi ! więc o czym "radzą" radni? chyba nie mają się już naprawdę czym zająć !
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew