tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 22 października 2016r, godz. 15:44
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Akademia Morska świętowała swoje 90-lecie

Opublikowano: poniedziałek, 21.06.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W ub. tygodniu w Tczewie odbyło się uroczyste posiedzenia Senatu gdyńskiej Akademii Morskiej. Miejsce nie było przypadkowe - to właśnie w grodzie Sambora 90 lat lat temu powołano Szkołę Morską z dwoma Wydziałami - Nawigacyjnym i Mechanicznym.

Władze gdyńskiej Akademii Morskiej nie zapominają o tczewskich korzeniach swojej placówki. To tutaj 90 lat temu - 17 czerwca 1920 roku - wiceadmirał Kazimierz Porębski podpisał akt powołania Szkoły Morskiej z dwoma Wydziałami: Nawigacyjnym i Mechanicznym. W 1921 r. Departament dla Spraw Morskich zakupił fregatę szkolną "Lwów". Z okazji jubileuszu w ub. środę (16.06) władze uczelni odwiedziły pierwszą siedzibę placówki - dzisiaj gmach I Liceum Ogólnokształcące, zaś w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Morskiej:

- Tak jak Szkoła Morska świętuje w tym roku swoje 90-lecie, Tczew obchodzi 750-lecie nadania praw miejskich. Wyrażam wielkie zadowolenie, że tak doniosły jubileusz Akademii Morskiej ma swoje związki z naszym miastem. - mówił do przybyłych prezydent Tczewa, Zenon Odya - Tczew docenia to, że Akademia Morska pamięta o swoich korzeniach. Staramy się wszelkimi możliwymi sposobami być związani z Akademią Morską. Są w naszym mieście elementy nawiązujące do historii - jest ulica Borchardta, Szkoły Morskiej, osiedle Garnuszewskiego, ale jest też Honorowy Obywatel Miasta Tczewa, były rektor profesor Józef Lisowski, który rozpoczął bliską współpracę z naszym miastem i zapoczątkował powrót Akademii Morskiej do korzeni. Mam nadzieję, że ta dobra współpraca będzie kontynuowana, a placówka kiedyś do nas wróci.

Podczas tczewskich uroczystości odbyło się m. in. wbicie gwoździ przez fundatorów w sztandar, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Absolwentów Szkoły Morskiej. Miniaturkę sztandaru inż. Lech Rezler przekazał prezydentowi Zenonowi Odyi. Z kolei historię szkoły przypomniał Kazimierz Ickiewicz, historyk i wiceprzewodniczący Rady Miasta:

- Po odzyskaniu niepodległości Polsce przyznano wybrzeże bez jakiegokolwiek większego portu morskiego. Zanim powstał port w Gdyni, adaptowano do celów związanych z żeglugą dawny port rzeczny w Tczewie. Podjęto również działania związane z utworzeniem placówki kształcącej kadry dla potrzeb floty handlowej i gospodarki morskiej. Doprowadziło to do powołania Szkoły Morskiej w Tczewie. - mówił - Szkołę przeznaczono dla kształcenia oficerów marynarki handlowej. Początkowo traktowano ją jako placówkę wojskową. Dyrektorem został mianowany komandor Antoni Garnuszewski.

Początki tczewskiej Szkoły Morskiej były bardzo trudne - w latach 20-tych na łamach prasy pisano, że placówka będzie fabryką bezrobotnych. Krytykowano również brak odpowiedniego wyposażenia. W 1930 roku szkoła została przeniesiona do Gdyni, do nowych gmachów przy ul. Morskiej, w których mieści się do dziś. Otrzymała też nowy żaglowiec szkoleniowy "Dar Pomorza".

Galeria zdjęć

Tczew - Akademia Morska świętowała 90-lecie
Tczew - Akademia Morska świętowała 90-lecie
Tczew - Akademia Morska świętowała 90-lecie
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 1807 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew