tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 22 października 2016r, godz. 07:36
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Bożonarodzeniowe stoły zastawili kociewskim jadłem

Opublikowano: Środa, 09.12.2009, 00:00. Ilość komentarzy: 4

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W ostatni weekend w tczewskiej "Fabryce Sztuk" odbył się I Powiatowy Przegląd "Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu". Było smacznie i bardzo świątecznie. Kociewskie specjały na bożonarodzeniowe stoły przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Bałdowa, Bielawek, Gogolewa, Lipiej Góry, Miłobądza, Morzeszczyna, Radostowa, Rożentala i Waćmierza.

Celem przeglądu była ochrona dziedzictwa kulinarnego Kociewia, pobudzenie aktywności społeczeństwa wiejskiego w zakresie kultywowania tradycyjnej kuchni i obyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, integracja społeczności wiejskiej i miejskiej, wymiana doświadczeń oraz promocja folkloru Kociewia. Co znalazło się na przygotowanych przez gospodynie stołach? Tradycyjne potrawy bożonarodzeniowe - m. in. barszcz, paszteciki z kapustą i grzybami, kapusta z grzybami, czy ryby pod różnymi postaciami. Były też słodkości - nie zabrakło świątecznego makowca, sernika, czy tortu makowego:

- Był to pierwszy przegląd stołów bożonarodzeniowych na Kociewiu. Do tej pory podobne imprezy były organizowane na szczeblach wojewódzkich, np. pomorskie stoły organizowane w Starym Polu przez ODR. My również postanowiłyśmy tradycje naszego regionu, szczególnie powiatu tczewskiego, zebrać i poprosić do współpracy panie z Kół Gospodyń Wiejskich, bo one najlepiej potrafią przyrządzać według starych receptur. - wyjaśnia Krystyna Gierszewska, prezes Kociewskiego Forum Kobiet - Mam nadzieję, że przegląd odbędzie się też w przyszłym roku i w następnych latach. Jesteśmy bardzo wdzięczni za życzliwe przyjęcie przez Alicję Gajewską - dyrektor CWRDW.

Pysznych specjałów skosztował obecny na imprezie wicestarosta Adam Kucharek, który podziękował paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za przygotowanie wyśmienitych potraw oraz wręczył przedstawicielom kół upominki i prezenty. O wprowadzenie w nastrój świąt zadbał chór Deesis z Zespołu Szkół Katolickich w Tczewie pod kierunkiem Agaty Sowy, który odśpiewał kolędy. O tradycjach bożonarodzeniowych na Kociewiu opowiedziała Kamila Gillmeister z CWRDW. Impreza mogła się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Tczewie i Banku Spółdzielczego. Jej organizatorem było Kociewskie Forum Kobiet wspólnie z Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Tczewie.

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet
z siedzibą w Lignowach Szlacheckich to organizacja, która powstała 4 lipca 2006r. Skupia w swoich szeregach przedstawicielki KGW powiatu tczewskiego, wspiera ich inicjatywy, jest reprezentantem oraz rzecznikiem interesów w kontaktach z innymi organizacjami oraz z administracją samorządową. Celem Stowarzyszenia jest aktywizacja i integracja mieszkańców, dbałość o kulturę, tradycje i dziedzictwo kulturowe oraz szerzenie kultury kulinarnej.
Więcej na stronie http://www.forumkobiet.org.pl/pl/
 
Autor: jac/red
drukuj
Artykuł przeczytano 2826 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - "Quo Vadis" na Skwerze Różanym
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (4)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
co za lans ~ henryk_gość
IP: 83.25.xxx.xx7
Data: 09.12.2009, 00:28
czy na pierwszym zdjeciu, w czarno czerwonej kreacji widać przedstawicielke koła gospodyń wiejskich miasta Tczewa?
Brak zdjęcia
0
Tak to ~ Wiesława_gość
IP: 79.162.xx5.xx7
Data: 09.12.2009, 07:15
wieloletnia przedstawicielka gospodyń w Tczewie - Wisława Qwela
Brak zdjęcia
0
ala ~ _gość
IP: 88.199.xx8.xx5
Data: 09.12.2009, 19:21
Tak tą panią to można wszędzie spotkać pcha się wszędzie . Drzwiami ją wywalą to oknem wchodzi.Teraz działa na Al ZWYCIĘSTWA.
Brak zdjęcia
0
gość_gość
IP: 83.25.xx3.xx9
Data: 09.11.2010, 23:08
To fakt!Ta Pani ma parcie na szkło i popularność.
 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew