1000 miejsc czeka na pierwszaki. Rok poważnych zmian

W szkolnych ławach zasiądą też sześciolatki (fot. tcz.pl)
1000 miejsc czeka na pierwszaki. Rok poważnych zmian
Od 1 września 2015 r. wszystkie sześciolatki zostaną objęte obowiązkiem edukacji szkolnej. Jednak już od najbliższego roku szkolnego placówki czekają poważne zmiany - do szkół pójdą dzieci urodzone w pierwszym półroczu 2008 roku. W tczewskich szkołach podstawowych na pierwszaków czeka około 1000 miejsc.

W roku szkolnym 2014/15 we wszystkich szkołach podstawowych może być łącznie do 41 oddziałów (każdy maksymalnie do 25 osób). Placówki czekają poważne zmiany - w tym roku oprócz siedmiolatków, zgodnie z ustawowym zapisem, do szkół pójdą sześciolatki, urodzone w pierwszym półroczu 2008 roku. Dzieci rozpoczynających naukę może być zatem o połowę więcej niż zwykle.

- Policzyliśmy dokładnie, ile jest dzieci w takim wieku w całym mieście i pod tę liczbę daliśmy zgodę na utworzenie oddziałów dla pierwszoklasistów - mówi zastępca prezydenta Tczewa, Zenon Drewa. - Co do tych sześciolatków, które zgodnie z ustawą nie są jeszcze objęte obowiązkiem szkolnym, to rodzice reagują różnie - część decyduje się jednak wysłać dziecko do pierwszej klasy, by mogło kontynuować naukę z kolegami, z którymi zaprzyjaźniło się w zerówce.

W szkołach podczas przyjmowania obowiązuje rejonizacja, choć można zapisywać dzieci do placówek spoza rejonu. W przypadku jednak dużej liczby chętnych do danej szkoły - w pierwszej kolejności będą przyjmowane maluchy z danego rejonu.


Rodziców maluchów, które dopiero co rozpoczną przygodę z edukacją, najbardziej interesuje kwestia, czy szkoły są gotowe na przyjęcie sześcioletnich dzieci. Przedstawiciele tczewskiego ratusza przekonują, że tutejsze placówki rozpoczęły przygotowania do zmian, jak tylko rząd zaczął wspominać o objęciu obowiązkiem szkolnym młodszych dzieci.

- Nauczanie będzie przebiegać nieco inaczej - np. w klasach zamiast tradycyjnego ustawienia ławek, nastąpił podział na część typowo przeznaczoną do nauki i "zabawową" - z dywanem i miejscem do rekreacji. Zmiany widać również na przyszkolnych placach zabaw, które staramy się przystosowywać dla najmłodszych. Nauczanie najmłodszych odbywa się również w miejscu wydzielonym od pozostałych uczniów - np. w innym skrzydle szkoły. - dodaje wiceprezydent.

Dodajmy, że w Tczewie działa obecnie 7 szkół podstawowych. Od nowego roku mają zacząć też działać dwie placówki prywatne (w tym katolicka). Szkoły te jeszcze nie mają jeszcze wpisu na listę placówek edukacyjnych (w przypadku szkoły katolickiej procedury są już w toku, druga nie zgłosiła się jeszcze do ratusza).

Tczewskie szkoły podstawowe

Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte

► liczba uczniów: 567
► liczba oddziałów: 26
► klasy profilowane: sportowa o profilu pływanie, integracyjna
► zajęcia pozalekcyjne:

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Adama Mickiewicza

► liczba uczniów: 494
► liczba oddziałów: 20

► zajęcia pozalekcyjne:

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Stanisława Staszica

► liczba uczniów: 272
► liczba oddziałów: 14
► zajęcia pozalekcyjne:

Szkoła Podstawowa nr 8 im. św. Wojciecha w Tczewie

► liczba uczniów: 384
► liczba oddziałów: 17
► zajęcia pozalekcyjne:

Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. płk. Stanisława Dąbka

► liczba uczniów: 793
► liczba oddziałów: 34
► klasy profilowane: sportowa, rozszerzony język niemiecki, integracyjne
► zajęcia pozalekcyjne

Szkoła Podstawowa nr 11 im Mikołaja Kopernika

► liczba uczniów: 835
► liczba oddziałów: 33
► zajęcia pozalekcyjne

Szkoła Podstawowa nr 12 im. Bronisława Malinowskiego

► liczba uczniów: 1135
► liczba oddziałów: 44
► klasy profilowane: klasy sportowe
► język angielski (w kl. IV-VI - podział na grupy wg zaawansowania)
► zajęcia lekcyjne w godzinach 8.00-14.20

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • Mama 4,5 - latki_gość

    13.03.2014, 12:52

    a świetlica?

    Nie podano jednej ważnej informacji: Czy 6-latki będą mogły korzystać ze świetlicy? Co tu dużo mówić - przedszkole zapewnia opiekę 10-11 godz. Orientowałam się troszkę i usłyszałam że te młodsze dzieci nie będą mogły w świetlicy przebywać ( dopiero 7-latki), jesli się mylę, jeśli zostało to zmienione, prosze mnie poprawić. Żyjemy w kraju gdzie matki muszą pracować, nie mogą pozwolić sobie na bycie godpodynią domową i opiekunką własnych dzieci bo z jednej pensji partnera nie wyżyje się. Kogo stać na nianię? Babcie muszą pracować do 67 roku życia - nawet gdyby chciały nie pomogą, A samotne Matki ktoś o zdanie zapytał? To kobiety, które muszą pracować by zapewnić sobie i dziecku podstawowe potrzeby; Czy Mama 6-latka ma pracować na pół etatu? Czy za połowę pensji opłaci mieszkanie, kupi jedzenie i ubrania? ehh Polska.

    Odpowiedz
    IP: 87.205.xx5.xx4 
  • Paweł_gość

    13.03.2014, 19:53

    Masakra

    Głupota!!

    Odpowiedz
    IP: 109.243.xx1.xx8 
  • DB_gość

    14.03.2014, 10:19

    przystosowane?

    To żart jakiś... Niech ten kto mówi że szkoły sa przystosowane najpierw zorientuje się jak jest w rzeczywistości. W szkole nr 10 dla przykładu: moje w tej chwili już 6 ale do niedawna 5 letnie dziecko uczęszcza na zajęcia w zerówce. Zajęcia zaczynają się planowo 2 razy w tygodniu o godz 12 a kończą o 17! czy to normalne żeby tak małe dziecko o tak póxnej porze siedziało w szkole? Szkoła jest przepełniona skoro dzieci muszą siedzieć w niej do tak późnych godzin wieczornych. to jest przygotowanie? a kiedy dziecko ma się uszyć ? 6 latek będzie miał odrabiać lekcie o 18? 19? nie wiem kiedy w końcu ludzie się obudzą i zrobią coś z tym popapranym rządem który nie dość że zmusza nas do pracowania do późnej starości to jeszcze zabiera dzieciom rok dzieciństwa po to żeby jak najdłużej trwał "okres produkcyjny"

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx1.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.