tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 5 grudnia 2016r, godz. 03:26
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Zima nie odpuszcza, dlatego ćwicz "poślizg"

Opublikowano: Środa, 20.01.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 10

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Zimowe warunki jazdy wymuszają na kierowcach zachowanie szczególnej ostrożności. Poślizg jest zjawiskiem niekorzystnym podczas normalnej jazdy, dlatego najlepiej byłoby do niego nigdy nie dopuszczać. Niestety, praktyka wskazuje, że nie zawsze można go uniknąć. Skoro musimy się z nim liczyć - najlepiej go oswoić. Aby sprawdzić, jak twoje auto zachowa się na drodze podczas trudnych warunków jazdy - wprowadź je w poślizg kontrolowany.

Co robić, kiedy na śliskiej drodze tracimy panowanie nad pojazdem? Po pierwsze, nie traćmy głowy i postarajmy się odzyskać panowanie nad kierownicą. Podstawowa zasada mówi, że przy poślizgu nie wolno hamować. Druga zasada mówi, że podczas poślizgu należy starać się nie dopuszczać do obracania się pojazdu wokół własnej osi. Proste? Sprawdź, jak to wygląda w praktyce.

- Gdy tylko wyczujemy, że samochód "ucieka", czyli zaczyna zajmować położenie ukośne do planowanego kierunku jazdy, musimy bezzwłocznie temu przeciwdziałać przez utrzymanie kierunku toczenia się kół przednich zgodnie z kierunkiem jazdy. Osiągniemy to, zwracając przednie koło w tę stronę, w którą "ucieka" tył pojazdu, a musimy to zrobić tym silniej, im bardziej samochód ustawia się ukośnie do planowanego kierunku jazdy. Po tej czynności pojazd powraca do prawidłowego położenia jazdy na wprost. Jeśli jednak o sekundę spóźnimy się z koniecznym teraz powrotem kół przednich do położenia jazdy na wprost, tył samochodu "ucieknie" w stronę przeciwną niż poprzednio i będziemy zmuszeni zareagować ponownie. Tylko spokojna, opanowana reakcja kołem kierownicy umożliwi wytłumienie tych wahań i zlikwidowanie poślizgu. - radzi naczelnik tczewskiej Sekcji Ruchu Drogowego, podinsp. Krzysztof Bielski.

Wyprowadzenie samochodu z poślizgu jest podstawową umiejętnością kierowcy. Niestety, nie uczą tego na ogół na kursach nauki jazdy. Celowym więc jest, by każdy posiadacz prawa jazdy dołożył starań, aby w bezpiecznych warunkach poznać zachowanie się pojazdu podczas poślizgu i nauczyć się go opanować.

- Każdy może to uczynić na oblodzonej nawierzchni placu wolnego od ruchu kołowego i pieszego. Wystarczy jechać 20 km/h i chwilowo naciskać pedał gazu z jednoczesnym, lekkim skrętem kół w lewo. Spowoduje to usunięcie się tyłu samochodu w prawo i jego ukośne ustawienie do kierunku jazdy. Teraz należy zastosować powyższe wskazówki. - dodaje szef tczewskiej "drogówki".

Trening spowoduje, że na poślizg będziemy reagować odruchowo i prawidłowo. Gdy poślizg wystąpi, nie będzie czasu na zastanawianie się. Trzeba będzie zachować zimną krew, nie wpadać w panikę i z opanowaniem likwidować zagrożenie. Niektórzy kierowcy też nie wiedzą, że nie należy hamować "pulsacyjnie" pojazdem wyposażonym w urządzenie bezpieczeństwa ABS. Zatem rozwaga i opanowanie na drodze pomogą nam przetrwać zimowe warunki jazdy.
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 2637 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (10)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+6
wszystko pięknie ładnie w teorii ~ PogodneMyśliJohnnegoBravo
IP: 84.38.xx5.xx1
Data: 20.01.2010, 05:50
ale gdzie ćwiczyć? Placów brak a jak już się jakiś znajdzie to uprzejmy mieszkaniec doniesie na policję a ta przyjedzie i się zacznie czepiać i nie przemówisz im do rozumu, że trenujesz po to by siebie/kogoś w przyszłości nie zabić. No ale co poradzić Panie podinsp. pracowników czasami macie z ciężkim zapłonem ;-).
Brak zdjęcia
+1
Ludek_gość
IP: 83.18.xx4.xx8
Data: 20.01.2010, 08:45
Najlepiej to chyba na parking pojechać pod marketem jakimś jak już zamkną i parking pusty
Brak zdjęcia
-2
trening treningiem ale.. ~ echhh_gość
IP: 88.199.xx2.xxx
Data: 20.01.2010, 10:12
Sam trening nie pomoże jak ludzie beda jezdzic na zużytych czy na letnich oponach. Ile razy na drodze widac ze samochod slizga sie w takim miejscu gdzie powinien normalnie jechac.
Brak zdjęcia
0
Czego oni ucza na kursach ~ Max_gość
IP: 194.88.xx2.xx5
Data: 20.01.2010, 12:37
Juz od dawna zadaje pytanie. Dlaczego na kursach prawa jazdy wałkuje się parkowanie a na egzaminach z tego ostentacyjnie oblewa się kursantów jak by od tego zależało ich życie. Parę parkowań w parkingu podziemnym i na pewno się nauczy. Ale wystarczy ze raz wpadnie w poślizg i drugiej szansy na jego trening można nie mieć. Wiec pytam DLACZEGO wychodzenie z poślizgu nie jest obowiązkowym punktem kursu prawa jazdy?
Brak zdjęcia
0
C>K>M_gość
IP: 84.38.xx5.xx6
Data: 20.01.2010, 17:05
Bo wtedy cena takiego kursu skoczyłaby o 100% w górę w związku z czym mniej by było kursantów, mniej pracy dla egzaminatorów etc. Smutne, ale widocznie biznes jest ważniejszy niż kilka ludzkich żyć.
 
Brak zdjęcia
0
Max_gość
IP: 194.88.xx2.xx5
Data: 21.01.2010, 10:54
Cena wcale nie musi skoczyć o 100% - tak naprawdę aby ćwiczyć poślizgi kontrolowane wystarczy niewielki nakład kosztów w postaci rampy z dodatkowymi kółeczkami które zakłada się na tylną oś samochodu. Takie niepozornie urządzanie w bardzo dobrym stopniu symuluje poślizg i "zachodzenie" tyłu samochodu. No ale cóż może faktysie jest łatwiej oblewać z parkowania gdyż interes sam się kręci.
 
Brak zdjęcia
-1
panie podinsp. ~ rychu_gość
IP: 83.25.xx2.xx5
Data: 20.01.2010, 20:21
Dzięku za radę "wuju"
Brak zdjęcia
-2
jo tam ino wszyscy bonki kreco juz na tych ~ bryk_gość
IP: 195.117.xx7.xx0
Data: 21.01.2010, 09:17
parkingach poraszka totalno, ale co zrobic trza sie wbic
Brak zdjęcia
-1
bmw_gość
IP: 83.25.xx0.xx3
Data: 21.01.2010, 15:49
A co z samochodami z napędem na tył panie inspektorze ??
Brak zdjęcia
0
poślizg ~ adam_gość
IP: 164.127.xx2.xx9
Data: 07.12.2012, 20:18
Bardzo fajny artykół ,sam cwicze i na prawde pomaga. Gadanie ze,, mam prawko od 1945 i żadnego wypadku '' jest jak powiedzenie że pijak stał się mniejszym pijakiem bo zamiast 10 piw pije tylko 9 dziennie.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew