Zginęły dokumenty? O tym musisz pamiętać

Dowód osobisty (fot. tcz.pl)
Zginęły dokumenty? O tym musisz pamiętać
W przypadku zagubienia dokumentów warto jak najszybciej zastrzec je w Centralnej Bazie Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Kolejnym krokiem jest zawiadomienie o zagubieniu dokumentów urzędów, które te dokumenty wydały.

Wystarczy powiadomić oddział banku, w którym posiadamy rachunek, a gdy nie mamy konta - powiadomić oddział banku, który przyjmuje zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów. Tak postępujemy zarówno w przypadku zgubienia, jak kradzieży dokumentów. Chodzi o to, by dokumenty nie zostały wykorzystane np. do wyłudzeń. Powiadomienie polega na złożeniu w banku wniosku o zastrzeżenie dokumentu - dyspozycja jest potrzebna aby bank wpisał zastrzeżenie do Centralnej Bazy Danych Systemu DZ. Pisemne potwierdzenie przyjęcia dyspozycji może być wydawane na życzenie klienta.
Kolejnym krokiem jest zawiadomienie o zagubieniu dokumentów urzędów, które te dokumenty wydały. Zwykle jednocześnie składane są wnioski o wydanie nowych dokumentów.

Jeżeli jest to dowód osobisty to zgłasza się w najbliższym urzędzie miasta/gminy. Wymaga to osobistego stawiennictwa osoby, która utraciła dowód. Zgłaszający otrzyma zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie i jego dane.

W przypadku utraty paszportu należy zgłosić w jednym z punktów paszportowych (za granicą - w punkcie konsularnym).

O utracie prawa jazdy należy poinformować wydział komunikacyjny właściwego urzędu. Robi się to zwykle łącznie ze złożeniem wniosku o wydanie wtórnika.

Zawiadomienie o utracie dowodu rejestracyjnego pojazdu i wniosek o wydanie wtórnika należy złożyć w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta, który wydał nam dowód. Po złożeniu wniosku o wydanie urząd dokonuje rejestracji czasowej pojazdu na 30 dni.

Informujemy, że w przypadku zagubienia dokumentu i poinformowania o jego kradzieży organu ścigania, narażamy się na odpowiedzialność karną z art. 238 k.k.

Art. 238 Kodeksu Karnego mówi: Kto zawiadamia o przestępstwie lub o przestępstwie skarbowym organ powołany do ścigania wiedząc, że przestępstwa nie popełniono, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • mama_gość

    17.12.2014, 13:54

    Dziękuję za informację przyda się w razie czego.Tylko nic nie pisze o powiadomieniu policji,czy należy tez powiadamiać ?pozdrawiam

    Odpowiedz
    IP: 164.127.xx2.xx5 
  • _gość

    17.12.2014, 15:07

    zagubione dokumenty

    Uwaga tylko taka by się chwilę wstrzymać z wyrabianiem nowych(nie mylić ze wstrzymaniem zgłoszenia zagubienia). Chodzi o to, że w Tczewie mamy sortownię śmieci i tak jak w moim przypadku znalazły się tam wszystkie dokumenty około tygodnia po zagubieniu. Znaleziono do mnie kontakt zadzwoniono i odebrałem u nich wszystko. Pozdrawiam

    Odpowiedz
    IP: 195.191.xx0.xx5 
  • McK_gość

    18.12.2014, 00:11

    Jedno okienko

    Jedno okienko

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx1.xx5 
  • Martynuciak

    19.12.2014, 22:32

    Policja już nie przyjmuje zgłoszeń o gubie dokumentów.

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.