Od lipca zapowiadane zmiany w ustawie śmieciowej

Śmieci (fot. tcz.pl)
Od lipca zapowiadane zmiany w ustawie śmieciowej
Kolejne zmiany przepisów regulujących gospodarkę odpadami ma zamiar w lipcu wprowadzić Ministerstwo Środowiska. Co to oznacza dla mieszkańców i samorządów?

Do tej pory, zgodnie z ustawą wprowadzoną w 2013 roku, mieszkańcy mogli decydować, czy chcą segregować, czy nie - jeśli tego nie robili, płacili więcej za odbiór odpadów. O systemie segregacji decydowały same gminy, jedne wprowadzając podział podobny jak w Tczewie, inne na śmieci suche i mokre.

Zgodnie z pomysłem resortu mamy tak segregować śmieci, by uzyskać pięć frakcji odpadów: biodegradowalne, szkło, plastik, papier i metal, a obowiązek segregowania będą nakładały na mieszkańców gminy. Według wstępnych pomysłów urzędników z resortu środowiska, dla każdej z frakcji przygotowane mają być oddzielne kolorowe kubły, a nie tylko worki.

- Temat znamy z medialnych doniesień, zatem na razie trudno mówić o kosztach tego pomysłu - mówi prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki - Na szczęście wprowadzony przez nas system w 90 procentach pokrywa się z tym przygotowanym przez resort. Problem będą miały gminy, które stosują system - suche - mokre. Nowe przepisy nie rozwiązują natomiast problemu z identyfikacją osób niepłacących za śmieci.

Jeśli chodzi o wprowadzenie nowych zasad, gminy będą miały czteroletni okres przejściowy, by dostosować się do nowych przepisów, w tym również zmienić obowiązujące z podwykonawcami umowy.

W najbliższych latach Unia Europejska ma wprowadzić b. surowe przepisy dotyczące odzysku - tylko 10 procent śmieci będzie mogło być nieprzetwarzane. W Polsce wciąż wiele śmieci nie jest przetwarzane.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • 2b_gość

    09.01.2017, 11:15

    I teraz ja mam poszerzać plac na pojemniki przy domu bo będę musiał 7 kubłów trzymać? Chyba komuś rozum odebrało.

    Odpowiedz
    IP: 213.17.xx8.xx5 
  • ..._gość

    09.01.2017, 11:42

    nie komuś, tylko urzędasom z pislamskiej republiki ludowej.

    Cytuj
    IP: 83.23.xx9.xx8 
  • szpieg szoguna

    09.01.2017, 11:58

    Już widzę walkę

    o ten kubeł z metalem :D, nie zdążysz wrzucić do środka bo obok będą czatować Mariany i inne Zdzichy.

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • eko_gość

    09.01.2017, 12:29

    To poproszę takie pojemniki jakie będą pasowały do infrastruktury na mojej posesji oraz wykluczenie placu zajmowanego przez te kubły z terenu objętego podatkiem. Najbardziej komiczne w tym wszystkim jest to, że ludzie mniej lub bardziej segregują odpady, a w efekcie wszystko trafia do tej samej śmieciarki. Znajomi płacą za odpady segregowane i to robią. Wystawiają według harmonogramu- wszystko jak należy. Mija dzień odbioru-ich śmieci nadal leżą przed domem w workach, po czym za dwa dni przyjeżdża śmieciara od zmieszanych i zabiera wszystko, łącznie z workami. Gdzie tu rozum??!! Z drugiej strony idąc ulicami to można się za głowę złapać, faktem jest to że część społeczeństwa ma totalnie w d.. i pierdzielnie śmieci albo w lesie, przez okno od samochodu- rowy pełne tego syfu. A pety od papierosów to jakaś plaga!

    Odpowiedz
    IP: 155.133.xx7.xx0 
  • aqw

    09.01.2017, 13:22

    Ekoterroryzm. Kompletna durnota. Socjalistyczna UE nie może znieść, ze jakaś dziedzin życia nie jest objęta przerostem przepisów. Przecież ja płace za wywóz tych śmieci a oni zachowują się jakby mi łaskę robili. Bo UE nie ważniejszych problemów niż to czy jest dodatkowy śmietnik czy nie. Skończona durnota

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.