tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 21 października 2016r, godz. 15:16
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

CKiS działa od 35 lat - koncerty, wystawa i pokaz teatru ognia na jubilleusz

Opublikowano: czwartek, 16.09.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 2

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Centrum Kultury i Sztuki świętuje w tym roku jubileusz 35 - lecia działalności. Oficjalne uroczystości z tej okazji odbędą się w najbliższą sobotę, 18 września. Organizatorzy jubileuszu przygotowali dla mieszkańców grodu Sambora mnóstwo atrakcji.

Działalność tczewskiej placówki kulturalnej sięga roku 1975, kiedy to w dawnym Domu Socjalnym Pomorskiej Fabryki Gazomierzy powstał Tczewski Dom Kultury z siedzibą przy ul. Kołłątaja. Już w tamtym okresie, pod kierownictwem pierwszego dyrektora Jana Morusa, zaczęło funkcjonować wiele klubów, w tym najsłynniejszy Dyskusyjny Klub Filmowy "Sugestia". Kolejne lata funkcjonowania TDK charakteryzują się różnorodnością działań na rzecz kultury lokalnej. Przy placówce, powstał wydający publikacje i czasopisma Kociewski Kantor Edytorski. Organizowano także: Wojewódzkie Konkursy Filmów Amatorskich, wystawy plastyków i fotografów, Dni Kultury, Oświaty, Prasy i Książki, Festiwal Pieśni Chóralnej, Jesienny Przegląd Filmów Polskich, Festiwal Muzyki Rockowej, Tczewskie Sobótki, spotkania z Mikołajem oraz dyskoteki i zabawy. Powstały także: Młodzieżowe Sceny Dramatyczne, Studia Prób Teatralnych oraz Dziecięce Teatrzyki. TDK wspierał także istniejącą od 1947 roku Harcerską Orkiestrę Dętą, Chór Męski "Echo" (rok powstania 1923) oraz Dyskusyjny Klub Filmowy "Sugestia". W roku 1995 Tczewski Dom Kultury został połączony z Domem Kultury Kolejarza i w ten sposób powstało Tczewskie Centrum Kultury, które z kolei w 2003 roku zostało przeniesione z obiektu przy ulicy Kołłątaja 9 do obiektu przy ul. St. Kard. Wyszyńskiego 10. W budynku funkcjonują: Fundacja Domu Kultury, Stowarzyszenie Integracji Humanistycznej "Pomost" i Tczewskie Towarzystwo Kulturalne "Brama". Kilka lat temu nastąpiło połączenie Tczewskiego Centrum Kultury z Tczewskim Domem Kultury. W lipcu 2007 r instytucja przeszła kolejną reorganizację w wyniku której mamy obecne Centrum Kultury i Sztuki.
Obecnie tczewska placówka, kierowana przez Tadeusza Żmijewskiego, to prężnie rozwijająca się instytucja, która kieruje swoją bogatą ofertę kulturalną zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Sekcje zainteresowań, liczne festiwale, koncerty i wernisaże - to najlepsza wizytówka obecnego Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

Co na jubileusz?

Uroczystości rozpoczną się w sobotę (18.09) o godz. 18.00, w sali widowiskowej CKiS (Tczew, ul. Wyszyńskiego 10). W programie:

• uroczysty koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej PROGRESS
• recital Agaty Sowy z akompaniamentem Joanny Klekowieckiej
• wystawa fotografii z działalności CKiS
• w Parku przy CKiS - koncert folkowego zespołu PSIO CREW + pokaz tańca z ogniem w wykonaniu Teatru Ognia WANDALO z Gniewa


Psio Crew to łamiąca wszelkie stereotypy fuzja stylistycznie odległych od siebie muzycznych światów - drum’n’bassu, electro, dubu, hip-hopu, raggamuffin, smooth-jazzu i...beskidzkiej góralszczyzny. Wstęp na koncert wolny.

Klip Hajduk


"Psio Crew" (wym. "psio krew") jest sekwencją dźwięków, używanych w celu rozładowania napięcia wynikającego z uniesienia emocjonalnego. "Psio Crew" należy do grupy nieprzyzwoitych zwrotów słownych i jest reakcją, odpowiedzią na bodźce, które docierają do nas z otaczającego świata. Potencjał energetyczny uwolniony w czasie występowania tego gwarowego przekleństwa, może wywołać stan nadmiernego podekscytowania i przyspieszenie czynności serca, a u niektórych przedstawicieli gatunku homo sapiens nawet oburzenie i inne działania niepożądane.
Ten niegroźny wulgaryzm (złać. vulgaris - ludowy) w najbardziej trafny sposób definiuje dokonania wyżej wymienionej grupy. Psio Crew pojawiło po raz pierwszy w 2004 roku w Bielsku-Białej. Powstało z przyczyn naturalnych, w mieście, które położone w dolinie beskidzkich gór stworzyło specyficzny mikroklimat twórczy dla zaistnienia tej fuzji.
Występujące w składzie substancje aktywne:

• Katarzyna "Katka" Dyga - głos, drzewo deszczu, instr. perkusyjne
• Anna Kukioła - skrzypce prym, śpiew
• Karolina "Karolcia" Żur - skrzypce prym, śpiew
• Ryszard Cieślar - altówka węgierska sekund, okaryna, śpiew
• Krzysztof "Biedroń" Pyter - skrzypce sekund, zbyrcoki,śpiew
• Mikołaj Stachura (perkusja)
• Maciej "Kamerski" Szymonowicz - śpiew, kontrabas, piszczałka pasterska, beat box
• Yoyo (Piotr Jakimów) - sample, gitara elektryczna
• Zonq - syntezator, beat box

Psio Crew zagrało na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach i imprezach: Siget Festival (Budapeszt, Węgry), Fusion Festival (Larz, Niemcy), Bul Bul Festival (Baku, Azerbejdżan), Przystanek Woodstock (Kostrzyn, Polska), Terra Polska (Berlin, Niemcy), Colours of Ostrava (Ostrava, Czechy). Zespół wystąpił też w słynnym klubie jazzowym Porgy&Bess w Wiedniu, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz na Zadymce Jazzowej 2006 (Lotos Jazz Festiwal). W 2008 wystąpili m.in. w słynnym Rudolstadt (Niemcy) i Jerusalem Art&Craft Fair (Izrael), Open'er Festival (Polska) i Mayday (Polska), wywołując entuzjazm zróżnicowanej i wymagającej publiczność festiwali. Grupa otrzymała Machinera za Debiut w roku 2007, nagrodę przyznawaną przez miesięcznik Machina, III nagrodę radiowego festiwalu "Nowa Tradycja" i pierwszą nagrodę Tatrzańskiej Majówki 2006 w Zakopanem. W 2008 roku zespół został nominowany do Fryderyka w dwóch kategoriach: Album Etno/Folk i Nowa Twarz Fonografii. W roku 2009 koncertując w Tbilisi wzięli udział w Polsko-Gruzińsko-Afrykańskim projekcie "Strefa Artystyczna*" organizowanym przez Fundację Inna Przestrzeń. W ramach projektu został zarejestrowany wspólny utwór "Sissa", który ukaże się na najnowszej płycie Psio Crew.

Więcej na www.psiocrew.pl i www.myspace.com/psiocrew

- Teatr Ognia WANDALO - to młodzi zapaleńcy z Gniewa, połączeni wspólną pasją. Istnieją od roku 2007 i realizują pokazy tańca z ogniem oraz spektakle parateatralne.
drukuj
Artykuł przeczytano 2551 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Śmiertelny wypadek w Opaleniu
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (2)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+2
mamaj_gość
IP: 83.25.xxx.xx5
Data: 16.09.2010, 08:09
Jubileusz jest podwójny - CKiS ma 35 lat a budynek równe sto.
Brak zdjęcia
+2
pimke_gość
IP: 79.188.xx0.xx5
Data: 16.09.2010, 10:49
35 lat i taki skromny program? A gdzie jakiś koncert kapel związanych od lat z Centrum? A tak. z Domu Kultury kapele zostały usunięte bo dla najgorszej orkiestry świata czyli harcerskiej trzeba było zrobić miejsce. Żenada
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew