tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 3 grudnia 2016r, godz. 18:44
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Elektrownia w Opaleniu. Vatenfall nie będzie inwestował w powiecie tczewskim

Opublikowano: czwartek, 21.10.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 7

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Wiadomo już, że na terenie powiatu tczewskiego nie powstanie elektrownia koncernu Vattenfall. Szwedzki inwestor miał ją zbudować w nadwiślańskim Opaleniu. Z jednak pomysłu zrezygnowano, a koncern tłumaczy swoją decyzję wprowadzeniem nowej strategii firmy.

Przedstawiciele szwedzkiego koncernu Vattenfall tłumaczą, że firma stawia teraz na konsolidację działalności na terenie Szwecji, Niemiec i Holandii. Rozbudowa inwestycji w Polsce jest w tym wypadku niemożliwa.

- Dwa projekty, czyli elektrownia w Puławach i Opaleniu nie będą realizowane przez Vattenfall - tłumaczył "Dziennikowi Bałtyckiemu" Łukasz Zimnoch, rzecznik koncernu energetycznego. - W przypadku Puław miał to być wspólny projekt z Zakładami Azotowymi. W obecnej sytuacji będziemy jedynie Puławom doradzać, nie będziemy już inwestować w to przedsięwzięcie. Jeżeli chodzi o Opalenie, to analizujemy czy możliwa jest sprzedaż inwestycji.

Decyzja szwedzkiego inwestora zmartwiła władze gminy Gniew, które do tej pory włożyły sporo wysiłku, by do realizacji doszło. Zmieniono m. in. zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego województwa i w wojewódzkiej strategii energetycznej. Sam Vatenfall zdążył już przeprowadzić inwentaryzację środowiskową. Elektrownia dałaby spore wpływy z podatku do kasy gminy i co najmniej kilkaset miejsc pracy, dlatego samorządowcy mają nadzieję, że w miejsce Vatenfalla znajdzie się inny inwestor, który rozpocznie swoje działania w Opaleniu.

Rajkowy wciąż aktualne

Według planów na początku 2016 roku w pobliskich Rajkowach ma być gotowy pierwszy z dwóch bloków elektrowni węglowej. Inwestor - Elektrownia Północ należąca do grupy Kulczyk Investments - uzyskał już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy elektrowni. Obiekt ma być bardzo nowoczesny i wybudowany z zachowaniem wszelkich wymagań w zakresie ochrony środowiska przewidzianych przez Unię Europejską na rok 2020. Elektrownia ma zajmować obszar 200 ha na terenie gminy Pelplin - i będzie sporą szansą na podratowanie lokalnego runku pracy - przy budowie obiektu pracę będzie mogło znaleźć 3 tys. osób, zaś docelowo elektrownia zatrudni około tysiąc osób.
 
Autor: JP
drukuj
Artykuł przeczytano 3094 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Ci dwaj mężczyźni mogą mieć związek z podpaleniem Retmana
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (7)   Zmień kolejność
 
user_ico_stary zając
+5
No i po ptakach ~ stary zając
Uż. zarejestrowany
Data: 21.10.2010, 01:45
Stary zając cieszy się że nam Lasu truć nie będą.
Brak zdjęcia
+2
topik_gość
IP: 109.207.xx1.xx0
Data: 21.10.2010, 08:51
i bardzo dobrze ze nie bedzie tam takiej elektrowni. Przy o becnej technice stac nas na bardziej zaawansowane projekty niz stare weglówki.
Brak zdjęcia
+1
_gość
IP: 109.207.xx5.xx9
Data: 21.10.2010, 10:11
Ale jedna z tych węglówek prawdopodobnie i tak powstanie. Ciekawe czemu akurat w naszym regionie (i niewielkiej odległości) miałyby powstać aż dwie elektrownie węglowe?
 
Brak zdjęcia
0
... ~ Doktor Granat_gość
IP: 109.207.xx4.xx4
Data: 21.10.2010, 23:26
Już Ci tłumaczę ~_gościu. Gdy spojrzymy na rozmieszczenie elektrowni w Polsce, to północ naszego kraju jest niestety obszarem deficytu energii - niestety dużo jej tracimy na liniach przesyłowych. Zgadzam się też z opinią, że są inne sposoby pozyskiwania energii, a właściwie tylko jeden konkretny w naszym przypadku - elektrownia atomowa. Poza tym nie jestem zwolennikiem opinii o tzw. "GLOBOCIEPCIU" i nawet węglówka jest koncepcją bardzo racjonalną w naszym regionie. Tylko nie ośmieszajcie się z wiatrakami - te są dobre, ale dla Don Kichota.
 
Brak zdjęcia
+1
Gwajer_gość
IP: 84.38.xx5.xx0
Data: 21.10.2010, 10:18
Przecież mówiłem, że tak się stanie. Wszystko po to, aby wykosić konkurencję. Co na to pan starosta?
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 109.207.xx5.xx0
Data: 21.10.2010, 10:39
Cóz i możliwość źródła prądu i miejsc pracy przeszła koło nosa.
Brak zdjęcia
0
ania_gość
IP: 109.207.xx2.xx9
Data: 21.10.2010, 14:34
Też się cieszę, że nic z tego, szkoda tej pięknej okolicy
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew