Społecznicy inwentaryzowali Park Miejski

Park Miejski powstał w XIX wieku (fot. tcz.pl)
Społecznicy inwentaryzowali Park Miejski
Ruch Inicjatyw Obywatelskich i Tczewa oraz członkowie Dawnego Tczewa w ostatnią sobotę przeprowadzili społeczną inwentaryzację Parku Miejskiego. Społecznicy chcą przygotować swój własny plan rewitalizacji i wspomóc w działaniach urzędników.

Zadanie jest realizowane w ramach programu "Masz głos, masz wybór" Fundacji Stefana Batorego w partnerstwie RIOT z Fundacją Pokolenia, Tczewską Inicjatywą Rowerową i Stowarzyszeniem Przestrzeń Kultury Zebra. W ub. roku w ramach tego samego działania społecznicy zorganizowali cykl konsultacji związanych z budżetem obywatelskim.

- Sprawdzamy miejskie plany dotyczące przyszłego zagospodarowania parku. Z kolei w sobotę przyjrzeliśmy się stanowi istniejącemu - chodzi o alejki, ścieżki. W przyszłości zajmiemy się roślinnością - chodzi o zlokalizowanie m. in. rzadkich gatunków roślin. Jeszcze w lipcu zostaną przygotowane ankiety, w których mieszkańcy Tczewa będą mogli opowiedzieć o swoich ulubionych miejscach, a także tych, które w parku wymagają zmiany. Na pytania będzie można odpowiadać w internecie, ale planujemy także ankietowanie na terenie parku. Planujemy współpracę z urzędnikami, by przyszłe zmiany w parku był jak najlepiej dostosowane do wymagań mieszkańców. Już podczas naszej sobotniej przechadzki zaobserwowaliśmy, że na terenie parku stosowane są ścieżki o sześciu różnych podłożach - mieszkańcy najmniej chętnie korzystają z tych wyłożonych tłuczniem. - mówi Łukasz Brządkowski z RIOT.

Tczewski park liczy około 15 ha i został założony w XIX wieku. Koncepcyjne plany jego rewitalizacji stworzone jakiś czas temu przez studentów zakładają m. in. budowę wypożyczalni sprzętu do minigolfa, placu zabaw, czy placu do gry w boule. Staw z żabkami miałby zostać podzielony na 3 części - w pierwszej znalazłyby się rośliny wodne, w drugiej fontanna, zaś w trzeciej płytkiej - brodzik dla dzieci, w którym podczas upałów mogły się chłodzić. Najpierw jednak na te zadania trzeba znaleźć środki w budżecie miejskim.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (14)
dodaj komentarz

  • .._gość

    15.07.2015, 08:31

    ...

    ...jaki park, to wygląda jak las z chodnikami, ciemno, wilgotno, zamiast zapachu kwitnącej roślinności wali zgnilizną, super zasyfiona "fontanna" obsr...e ławki, butle po piwie i wódzie takiego parku na pewno nie chciał Willy Muscate...

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx6.xx4 
  • PAD_gość

    15.07.2015, 08:33

    Dawny Tczew Brządkowski, RIOT Brządkowski ,most Lisewski Brządkowski otwierasz lodówkę Brządkowski. Normalnie strach wyjść na miasto.

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx6.xx1 
  • nie Brządkowski_gość

    15.07.2015, 09:12

    A ty co zrobiłeś, poza tym, że siedzisz przed kompem i wylewasz tu swoje frustracje?

    Cytuj
    IP: 5.172.xx2.xx4 
  • swen_gość

    15.07.2015, 08:50

    Park z XIX wieku i tak tez wygląda. Słuszna idea co rewitalizacji, skąd wziąć pieniądze, pociąć na złom zegar słoneczny za kupę pieniędzy, a odpowiedzialnego za taką "gospodarność" pociągnąć do odpowiedzialności - niech chociażby układa kostkę w parku - zmarnował sporo naszej forsy, którą w parku można by wydać na coś bardziej potrzebnego. Jak można w parku wyglądającym jak las w Waćmierku budować takie coś, należy zacząć od podstaw, eh żal.pl i tyle.

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx5.xx7 
  • wioslarz25_gość

    15.07.2015, 12:10

    Xix

    W XIX wieku park wygladal o wiele lepiej. Koncepcja studentów mi osobiście nie leży, moje zdanie. Uważam że jeśli chodzi o żabki to ten element warto zachować ale cały ten beton warto zamienić na bardziej naturalne podłoże. A dzieci i nie tylko mogą schłodzić się na basenie. Plac do gry w " kule " ;-) przecież jeden jest na bulwarze i czy ktoś z niego korzysta ? Robi się ładnie w Tczewie mamy już bulwar, przystanie, teraz czas na park z prawdziwego zdarzenia. Jest w tej kwestii dużo do zrobienia i wielki ukłon w stronę ludzi którzy społecznie się za to zabrali, choć są w urzędzie osoby odpowiedzialne za wygląd naszego miasta.

    Cytuj
    IP: 46.77.xx4.xx1 
  • maala_gość

    15.07.2015, 09:16

    wszystko fajnie i pięknie brzmi, ale przecież kilkanaście lat temu do stawu z żabkami wpuszczono łabędzie. Bezdomni łabędzie zjedli następnego dnia. Może rewitalizację parku zaczniemy od wprowadzenia w nim systemu monitoringu i objęciem terenu ochroną? Przecież po zmroku strach tam pójść, a teraz, w wakacje, można oberwać nawet w biały dzień.

    Odpowiedz
    IP: 62.233.xx0.xx2 
  • maaat_gość

    15.07.2015, 11:51

    Proszę powiedz,że żartujesz z tym łabędziem! Naprawdę wpuścili do sztucznego, wybetonowanego, malutkiego zbiornika łabędzia? I co niby on miał tam jeść? Z czego gniazdo w bezpiecznym oddaleniu od ludzi i zwierząt zbudować? Przecież to jest okrucieństwo! Jak w tym syfie miał być zdrowy? Co na to inspektor weterynaryjny? Paranoja!

    Cytuj
    IP: 84.38.xx2.xx2 

    gość_gość

    15.07.2015, 13:08

    do maala

    Daj spokój z monitoringiem. W mieście jest i co ? Coś lepiej?

    Cytuj
    IP: 109.207.xx3.xx3 
  • _gość

    15.07.2015, 10:22

    jedna z opcji moglby byc park linowy

    Odpowiedz
    IP: 94.40.xx9.xx3 
  • maaat_gość

    15.07.2015, 10:23

    Dobrze, że ktoś kto rozumie, iż zegar słoneczny nie działa w cieniu się tym zajął, bo jeszcze miasto kupiłoby panele słoneczne i umieściło je w cieniu każdego drzewa:-) Pomysł na zagospodarowanie stawku bardzo fajny. Powodzenia

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx2.xx2 
  • aga_gość

    15.07.2015, 11:20

    brawo

    Super inicjatywa tylko oby coś z tego wyszło park ciemny zaniedbany mało w nim atrakcji może jakaś siłownia plac zabaw tor przeszkód dla dzieci w stawku woda lekko chlorowana żeby tak szybko się nie brudziła i kamery potrzebne

    Odpowiedz
    IP: 94.40.xx2.xx3 
  • vbv_gość

    15.07.2015, 13:11

    woda

    Idź sobie na basen

    Cytuj
    IP: 78.88.xx6.xx6 
  • _gość

    15.07.2015, 13:22

    Dobrze, że się w końcu ktoś tym zainteresował. Dawno temu w zbiorniku z woda były łabędzie. Oczywiście dzikusy musiały je zabić. Przejść przez park wieczorem, zawsze było ryzyko. Tam rządzi menelstwo, ale menelstwo też rządzi wieczorem i w nocy na Starym Mieście, bo oni tam mieszkają, więc park siłą rzeczy, to jest ich teren. Zakochani, lepiej niech nie podziwiają w parku gwiazd, czy księżyca.

    Odpowiedz
    IP: 213.17.xx8.xx5 
  • mieszkaniec_gość

    15.07.2015, 17:57

    park

    na prawde nikt nie wpadl na to ze w parku nie rosnie trawa, smierdzi, jest wilgotno, brzydko itd a to wszystko ze wzgledu na gestosc samosiejek? rewitalizacja parku powinna obejmowac czesciowe usuniecie co 5tego drzewka samosiejki. boje sie tylko ze nasz UM jak przyciagnie pilarzy to zostana 2 drzewa bo nikt nie pilnuje zalesienia.... niestaty dbanie o park to nie tylko zgrabienie lisci raz w roku lub sciezki to rowniez kontrola ilosci drzew. zrobila nam sie puszcza a nie park. tyle w temacie.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx0.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.