tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 22 października 2016r, godz. 15:45
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Jest czwarty numer "Tek Kociewskich" - gratka dla miłośników Kociewia

Opublikowano: czwartek, 13.01.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 1

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Ukazał się kolejny, już czwarty numer "Tek Kociewskich". Publikacja zawiera m. in. materiały posesyjne z IV Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych, ale także mnóstwo innych cennych informacji dla osób, które interesują się sprawami Kociewia.

Co znajdziemy w kolejnym wydaniu "Tek"? W pierwszej części m. in. relację z VIII Pomorskiego Zlotu Przewodników, autorstwa Zdzisława Bergiela, przy którym pomagali członkowie oddziału. Następnie Michał Kargul zabrał głos w zamiarze podsumowania IV Kongresu Kociewskiego, Leszek Muszczyński apeluje o ratowanie żuławskiego kościółka, w położonym kilka kilometrów od Tczewa Gnojewie, a Tomasz Rejkowski przedstawia ciekawą, osobistą relację dotyczącą historii swojej rodziny oraz perturbacje związane z kontaktami jej członków mieszkających W Polsce, w Niemczech w Mołdawii i na Ukrainie. W kolejnym tekście Bogdan Wiśniewski przedstawia swoje refleksje związane z obchodami dwudziestej rocznicy funkcjonowania demokratycznych samorządów w Polsce. Ostatni artykuł w tej części, to niezmiernie ciekawe omówienie wyników badań socjologicznych dotyczących kultury regionalnej, jakie na potrzeby swojej pracy magisterskiej przeprowadziła w Gniewie Małgorzata Zielińska.

Kolejny dział, poświęcony historii, otwiera Karolina Czonstke, która omawia średniowieczne kontakty pomorsko-duńskie. Następnie Kazimierz Ickiewicz przypomina historię strajków w tczewskim "Polmo" w roku 1980, a Tomasz Jagielski, przypomina sylwetkę nauczyciela z małej żuławskiej wsi Wróblewo. Kolejny, niezmiernie ciekawy tekst, to opracowanie dotyczące historii tczewskiej piłki ręcznej w okresie PRL-u autorstwa Lecha Kordy, a Krzysztof Korda przedstawia ciekawe relacje źródłowe z okresu powrotu Tczewa do Polski w roku 1920. Równie warte uwagi jest opracowanie autorstwa Pawła Okulskiego prezentujące sylwetkę jego dziadka, Edwarda Okulskiego, przedwojennego komisarza straży Granicznej w Tczewie oraz tekst Bogdana Wiśniewskiego, prezentujący historie Komitetu Obywatelskiego w Pelplinie.

Trzeci dział, poświęcony działalności Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego na Kociewiu, otwiera relacja Małgorzaty Kruk z przebiegu IV Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych, którą uzupełnia zapis dyskusji, jaka w ramach tej imprezy, odbyła się 21 października 2010 r. Następnie prezentowane są sprawozdania z działalności Oddziałów Kociewskich Zrzeszenia w Pelplinie i Tczewie, a następnie tradycyjna już relacja z letniej wyprawy zagranicznej naszych członków, tym razem do Krymu.

Ostatnią częścią tegorocznego zeszytu jest "Śpiewnik na kociewsko-kaszubska nutę", przygotowany przez Radosława Kornasa, w którym poza piosenkami opartymi na wierszach Jana Karnowskiego, prezentujemy również aranżacje muzyczne tradycyjnych utworów kociewskich.

- Mamy nadzieję, że kolejny zeszyt „Tek” wzbudzi nowe dyskusje oraz dostarczy ciekawej lektury wszystkim zainteresowanym Kociewiem, Pomorzem oraz życiem i historią naszego regionu
- podkreśla Michał Kargul, prezes Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Tegoroczne "Teki Kociewskie" podobnie jak poprzednie zostały wydane drukiem oraz zamieszczone w Internecie, skąd można je pobrać bezpłatnie na stronie Kociewskiej Biblioteki Cyfrowej www.kbi.tczew.pl w zakładce czasopisma (bezpośredni link ). Wydawcą "Tek Kociewskich" jest Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Czasopismo zostało dofinansowane ze środków Samorządu Miasta Tczewa i Związku Miast Nadwiślańskich oraz Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
drukuj
Artykuł przeczytano 1526 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (1)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 89.200.xx8.xx6
Data: 13.01.2011, 10:31
Ciekawe czy będzie możliwość otrzymania wersji papierowej lepiej mi się czyta niż na kompie , bo fajnie się ją ściąga tylko przy dłuższym czytaniu z ekranu bolą oczy .
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew