Komunikacja publiczna zostanie przeniesiona na teren dworca PKS (fot. tcz.pl)
Tczew - W piątek (16.07) zmienia się lokalizacja dworca autobusowego

W piątek (16.07) zmienia się lokalizacja dworca autobusowego

Rozpoczyna się przebudowa okolic dworca PKP - pod koniec 2011 roku Tczew ma mieć nowoczesny węzeł komunikacyjny, ale przedtem - na czas prowadzonych robót - musimy uzbroić się w cierpliwość. Zmiany czekają i zmotoryzowanych, i osoby korzystające z komunikacji publicznej. Na początek musimy przyzwyczaić się do nowej lokalizacji przystanków przewoźników działających na terenie Tczewa.

Wielkie zmiany w okolicy tczewskiego dworca PKP. Rusza przebudowa istniejącego tam układu drogowego. Do końca 2011 roku w ramach projektu powstanie ulica Nowa Kolejowa wraz z parkingiem naziemnym z 252 miejscami postojowymi. Zbudowany zostanie również tunel, zlokalizowany w ciągu ul. Pomorskiej i Nowej Kolejowej. W piątek, 16. lipca, podróżni korzystający z komunikacji publicznej będą musieli przyzwyczaić się do zmian związanych z rozpoczynającą się budową zintegrowanego węzła komunikacyjnego - tego dnia sprzed budynku dworca PKP znikną przystanki wszystkich przewoźników. Autobusy i busy będą teraz odjeżdżać z terenu dawnego dworca PKS przy ulicy Saperskiej.

- Rano jeszcze wszyscy pasażerowie dojadą na dworzec, natomiast wracając z pracy popołudniu, będą już odjeżdżali z nowego przystanku. Tam znajdzie się cała komunikacja autobusowa obsługująca miasto Tczew. Przewoźnicy będą korzystać z tego miejsca do końca przyszłego roku - wyjaśnia nam zastępca prezydenta Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Na tymczasowym dworcu swoje przystanki rozlokuje Veolia, Latocha, Mateobus, Lisebus i autokary obsługujące połączenia międzynarodowe. Na czas prowadzonych prac z utrudnieniami będą musieli również liczyć się zmotoryzowani tczewianie. Znikną zlokalizowane w pobliżu dworca parkingi - kierowcy będą mogli skorzystać z płatnych parkingów - przy ulicy Kaszubskiej, miejsc zlokalizowanych na terenie dawnych zakładów miejskich, bądź ogólnodostępnych miejsc postojowych przy al. Zwycięstwa. Dojazd autem pod dworzec i na pocztę będzie możliwy, ale ograniczony - na czas prac wykonawca stworzy tymczasową drogę z kilkoma miejscami postojowymi dla osób odbierających i dowożących pasażerów. Auta będą dojeżdżały do dworca przez teren postoju taksówek. Całość zadania ma być gotowa do końca przyszłego roku. Później teren po dawnym dworcu PKS zostanie sprzedany. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka przewidziana jest pod budowę budynku mieszkalno-usługowego, z parkingiem i terenem zielonym. Dodajmy, że miasto ogłosiło niedawno przetarg na budowę w sąsiedztwie węzła galerii handlowej i kina - o jego wynikach przekonamy się w sierpniu.

Co to jest zintegrowany węzeł transportowy?

Zadanie będzie kosztowało 25 mln zł (kwota brutto) - ok. 50 procent jest finansowane ze środków unijnych. Prace ruszą w połowie lipca i mają zakończyć się w grudniu przyszłego roku. Przedmiotem projektu jest budowa infrastruktury regionalnego węzła komunikacyjnego, położonego przy dworcu PKP w Tczewie, jednym z trzech głównych dworców Pomorza. Tczewski dworzec odprawia dziennie ok. 25 tys. pasażerów. Węzeł obejmuje obszar 5,2 ha powierzchni obsługującej podróżnych korzystających z transportu kolejowego, autobusowego (miejskiego, krajowego i międzynarodowego) i parkingów. Do końca 2011 roku w ramach projektu powstanie ulica Nowa Kolejowa wraz z parkingiem naziemnym z 252 miejscami postojowymi. Zbudowany zostanie tunel, zlokalizowany w ciągu ul. Pomorskiej i Nowej Kolejowej, który przyczyni się do sprawniejszego niż dotychczas wykorzystania infrastruktury transportowej.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (15)
Dodaj komentarz

  • +8

    Saper_gość

    13.07.2010, 07:02

    zaklady miejskie

    nic dziwnego, ze w miejscu starych zakladow miesnych (nie miejskich) nadal brakuje inwestycji. platny parking w nadchodzacym okresie to zyla zlota. ktos mial leb na karku i sporo...hm - szczescia (?)

    Odpowiedz
    IP: 195.117.xx5.xx8 
  • -1

    miejskie ?_gość

    13.07.2010, 11:06

    mięsne-

    nie " łeb na karku " tylko wiedzę nie dostępną innym w swoim czasie ?

    Cytuj
    IP: 83.11.xx8.xx4 
    +3

    do czujnych powyżej_gość

    13.07.2010, 14:59

    macie rację panowie, dodam jeszcze, że na pewno ten ktos jest w układzie z ludźmi z UM. Razem kupili, bodajże 8, albo i 10 lat temu ziemię pod parking (zresztą pierwotnie miała to być zabudowa handlowa i mieszkaniowa), potem wymyślili wspólnie węzeł integracyjny, wciągnęli do kliki i układu marszałka województwa no i oczywiście p. Barroso szefa UE (w końcu węzeł za unijne euro) i teraz będą doić kasę. To jest pewnikiem ten cholerny układ. Utłuc gadzinę w zarodku, zaorać parking i rozgonić złodziei, malwersantów i kułaków. Witamy milusińscy w IVRP.

    Cytuj
    IP: 83.25.xx2.xx2 
    +1

    siedzący byk_gość

    14.07.2010, 19:36

    Skoro macie informacje o "przekręcie' to dlaczego nie powiadomiliście jeszcze prokuratury?

    Cytuj
    IP: 109.207.xx5.xx4 
  • -3

    buheehehe_gość

    13.07.2010, 07:46

    buhehehe

    jednym z trzech głównych dworców Pomorza. Tczewski dworzec odprawia dziennie ok. 25 tys. pasażerów. nieaktualne statystyki z 2006 roku buehehehhe

    Odpowiedz
    IP: 89.206.xxx.xx5 
  • -2

    Gwajer_gość

    13.07.2010, 07:54

    Zmiana miejsca dworca autobusowego do końca roku. A co dalej? Gdzie później będzie tymczasowy dworzec autobusowy? Bo jakoś nie wierzę, że do tego czsu będzie skończony węzeł przy PKP.

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx5.xx0 
  • +4

    podpowiadacz_gość

    13.07.2010, 08:18

    Dworzec będzie w tymczasowej lokalizacji do końca roku, ale 2011 - tak wynika z tekstu

    Cytuj
    IP: 89.200.xx2.xx4 
  • +4

    _gość

    13.07.2010, 09:02

    No to veolia gdzie indziej teraz ma swoje przystanki. Ale na szczęscie nie jest tak bardzo daleko od dworca. Jak ktos z autobusu podąża na pociąg.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx5.xx0 
  • Mała_gość

    13.07.2010, 10:47

    a co z budynkami na ulicy Gdańskiej?

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx2.xx7 
  • _gość

    13.07.2010, 11:44

    Ciekawość to pierwszy stopień do piekła!

    Cytuj
    IP: 188.147.xx8.xx6 
  • +2

    hmm

    13.07.2010, 12:12

    hm

    Hehe, przebudowywuje się w Tczewie wszystko a ulice z dziurami zostają ...

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • +9

    do hm_gość

    13.07.2010, 14:53

    widzisz i oceniasz, no i słusznie. Pamiętaj tylko o jednym To co się buduje, przebudowuje i rozwija to miejskie inwestycje, a to co leży i kwiczy, czyli ulice to fragment miasta pod rządami Starosty. Wnioski, no cóż ... wystarczy odrobina umiejętności łączenia faktów z ocenami.

    Cytuj
    IP: 83.25.xx2.xx2 
  • +1

    czesio_gość

    13.07.2010, 15:44

    :)))

    zdjęcie adekwatne do temperatury i pogody na zewnątrz :)))

    Odpowiedz
    IP: 89.200.xx8.xx7 
  • -6

    tcz45

    13.07.2010, 19:26

    Tczew się zmienia

    pierwsze fotografie już są ..tylko czekają na odpowiedni moment do pokazania

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • -1

    pheel_gość

    14.07.2010, 00:27

    parking

    Nie wiem czy wiecie ale z pewnego źródła wiem, że ten płatny parking należy do " Dziczka" także wszystko jasne... Na układy nie ma rady...

    Odpowiedz
    IP: 79.163.xx8.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia