W Gniewie mają saunę

Sauna w Gniewie (fot. tcz.pl)
W Gniewie mają saunę
W listopadzie ubiegłego roku w Gniewie zainaugurowano salon SPA i Welness w Pałacu Marysieńki, a 3 lipca Gminny Ośrodek Sportu w Gniewie otworzył nową atrakcję obiektu - saunę parową. Budowa sauny wyniosła łącznie około 14 tys. złotych.

Salon odnowy biologicznej umożliwia korzystanie z sauny oraz wanny z hydromasażem, wyposażony jest on także w zaplecze sanitarne. Sauna otwarta jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 16.00 do 20.00. Korzystanie z odnowy biologicznej obywa się za wcześniejszą rezerwacją, pod numerem telefonu: 782 842 106. Jednogodzinne korzystanie z salonu to koszt 12 złotych od osoby.

W uroczystym otwarciu sauny uczestniczyli: pracownicy GOS-u z dyrektorem Maciejem Mosińskim na czele, radny Rady Miejskiej w Gniewie Piotr Mroziński oraz radny Rady Powiatu Tczewskiego i kierownik MGOPS-u w Gniewie Stanisław Lamkiewicz.

Budowa sauny wyniosła łącznie około 14 tys. złotych. Połowę kosztów pokryła firma Rolls-Royce w Gniewie, dofinansowując inicjatywę, zaś całość prac własnym sumptem wykonali pracownicy Gminnego Ośrodka Sportu.


Jak prawidłowo korzystać z sauny? Oto kilka porad, by odnowa biologiczna była dla nas zdrowa i przyjemna.

Kąpiel wstępna - wchodzimy od natrysk, zmywamy ciało - w trakcie kąpieli pory skóry otwierają się, co sprzyja lepszemu poceniu się, a co za tym idzie - lepszemu wydalaniu toksyn z organizmu. Następnie zaleca się wytrzeć ciało do sucha - powoduje to jeszcze lepsze i szybsze pocenie się w saunie.
Wejście do sauny - wchodzimy bez klapek i z ręcznikiem. Należy siadać na ręczniku oraz trzymać na nim stopy. Ręcznik powinien być rozłożony tak, aby żadna część ciała nie stykała się z powierzchnią drewnianą.
Nagrzewanie ciała - ciepło przenoszone jest za pomocą krwioobiegu do całego ciała. Zalecana temperatura suchego powietrza to około od 60°C do 100°C. Podstawą kąpieli jest duża różnica temperatur, im wyższa temperatura w saunie, tym pobyt w niej powinien być krótszy, a późniejsze ochładzanie dłuższe.
Wilgotność powietrza - zwiększamy ją polewając wodą kamienie za pomocą drewnianej chochli lub tzw. nawilżacza „serce sauny” - w ten sposób odkrywamy duszę sauny. Para wytwarzana przy polewaniu kamieni wodą, korzystnie jonizuje powietrze, co zgodnie z fińską tradycją ludową zapobiega zmęczeniu i nerwowości, a zatem relaksuje i oczyszcza organizm z toksyn.
Nie należy - pozostawać w saunie zbyt długo, dobra kąpiel to przynajmniej dwa - trzy seanse od 5 do 15 minut każdy. Jest to czas wystarczający na spocenie się oraz otwarcie porów skóry. Procedura powinna być powtarzana do chwili, dopóki gwarantuje dobre samopoczucie. Jeżeli sauna wyposażona jest w nawilżacz, który powoduje, że temperatura jest łagodniejsza można pozostawać w niej dłużej, nawet 20 - 30 min.
Schładzanie ciała - po każdym seansie wskazany jest hartujący, chłodny prysznic lub zimna kąpiel w wannie.
Uzupełnianie utraconych płynów - utrata wody w trakcie wypacania wynosi ok. 10 g/min. Równa się to ok. 0,5 litra wody na seans. Najbardziej wskazane do uzupełniania utraconej wody są: woda mineralna, soki owocowe i herbaty ziołowe. Nie wolno spożywać napojów zawierających alkohol! Wówczas cały końcowy efekt relaksacji, jakim jest pobyt w saunie jest nieefektywny!

Co zabrać ze sobą do salonu?

Idąc do sauny koniecznie zabieramy ze sobą: ręcznik kąpielowy a najlepiej dwa, klapki basenowe, szlafrok, mydło lub kosmetyki do mycia ciała, wodę mineralną do picia. Dodatkowo warto zabrać ze sobą plastikową torbę na mokre rzeczy po skorzystaniu z sauny.

Relaksująca kąpiel w saunie gwarantuje dobry sen, dlatego wskazane jest, aby kąpiel w saunie była ostatnią czynnością dziennego programu zajęć (dodatkowo należy pamiętać, że organizm, choć jest wciąż ochłodzony, może jeszcze się intensywnie pocić). Ludziom zdrowym, biorącym kąpiel w celach profilaktycznych zaleca się korzystanie z sauny nawet do trzech razy w tygodniu.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • Kąśliwy Dżon

    15.07.2014, 07:27

    Hahah zapraszam do Przewozów Regionalnych!

    Tam nawet w klimatyzowanym, zmodernizowanym "kiblu" jest jak w saunie. No ale jak się nie ma dostępu to kolei to jakoś trzeba sobie radzić ;-)

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • _gość

    15.07.2014, 16:22

    wow tosz to szok

    Odpowiedz
    IP: 84.212.xx4.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.