tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest czwartek, 27 października 2016r, godz. 20:49
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Uniwersytet Gdański nie uruchomi na razie pod Tczewem swojej bazy dydaktycznej

Opublikowano: wtorek, 16.11.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 19

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Podtczewski Swarożyn nie stanie się na razie miejscem, w którym zaroi się od studentów. Po dwóch latach rozmów pomiędzy przedstawicielami Uniwersytetu Gdańskiego i władzami powiatu, okazało się, że nie ruszą kierunki związane m. in. z ogrodnictwem, bowiem brakuje środków na modernizację bazy w Swarożynie. Na razie nie dojdzie również do studenckich praktyk w bazie Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących, które mieli tu odbywać studenci agrochemii.

Rozmowy władz Uniwersytetu Gdańskiego z przedstawicielami powiatu tczewskiego dotyczące utworzenia w Swarożynie filii lub oddziału zamiejscowego UG ciągnęły się ponad 2 lata. Teraz okazuje, że ambitne plany, przynajmniej na razie, nie wejdą w życie:

- Atrakcyjne wydawało się uruchomienie tu kierunku ogrodnictwo, gdzie był pomysł, by wykorzystać bazę szkoły. Niestety, głównie sprawy finansowe spowodowały, że do tego nie dojedzie. Aby prowadzić zajęcia w szkole w Swarożynie, trzeba by przeprowadzić modernizację sal, na co ani władze lokalne, ani uczelnia, nie mogą sobie pozwolić. Dodatkowo w związku z wymaganiami ustawy o szkolnictwie wyższym, trzeba mieć zatrudnionych kilku specjalistów i pracowników naukowych - na to również uczelnia nie może sobie pozwolić w aktualnej sytuacji finansowej. - tłumaczy prof. Grzegorz Węgrzyn, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Gdańskiego.

Jeszcze w ub. tygodniu wydawało się, że szansa na wykorzystanie bazy szkoły w Swarożynie wciąż jednak jest. Wydano już bowiem zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie kierunku agrochemia. Tworzą go wspólnie Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy w Bydgoszczy. Odbył się pierwszy nabór studentów - naukę rozpoczęło około 60 osób. Zajęć kursowych w Swarożynie co prawda miało nie będzie, ale część ze studentów miała tutaj odbyć praktyki. Ostatecznie okazało się, że studenci praktyki będą odbywać w Bydgoszczy.
Co można robić po agrochemii? Studenci będą kształceni m. in. w kierunku wykorzystania chemii do tworzenia środków ochrony roślin, czy nawozów. Przedstawiciele UG tłumaczą, że Swarożyn byłby dobrym miejscem do zbierania materiału do prac dyplomowych - są tam pola doświadczalne, sprzęt rolniczy - wszystko, czego brakuje w Gdańsku.

- Studenci zajęcia na trzech pierwszych semestrach odbędą w Gdańsku, bowiem wtedy będą poznawać ogólną wiedzę chemiczną. Natomiast kierunki specjalistyczne realizowane byłyby w Bydgoszczy, zaś ostatni semestr znowu w Gdańsku, gdzie piszą prace dyplomowe. Materiały do nich mogliby zbierać w Swarożynie - wyjaśnia Andrzej Semborowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, który brał udział w rozmowach z uczelnią.

Władze trójmiejskiej uczelni nie wykluczają, że rozmowy z powiatem tczewskim o ściągnięciu w ten rejon województwa studentów będą kontynuowane. Najpierw jednak trzeba znaleźć środki na rozbudowę zaplecza laboratoryjnego. Przedstawiciele UG uważają, że w przyszłości można szukać środków na ten cel w programach UE. Do napisania wspólnego wniosku przymierza się już Wydział Funduszy Europejskich tczewskiego starostwa.

Na prośbę internautów informujemy, że plany Uniwersytetu Gdańskiego nie mają nic wspólnego z planami starosty tczewskiego, Witolda Sosnowskiego, który jako kandydat do fotela prezydenta Tczewa postuluje o "doprowadzenie do powstania uczelni - Tczewskiej Wyższej Uczelni, która realnie ożywi Starówkę" (cytat z programu RiO). Więcej na temat planów dotyczących wyższej uczelni można było usłyszeć podczas naszej debaty. Zainteresowanych odsyłamy tutaj
 
Autor: JP
drukuj
Artykuł przeczytano 3529 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Targowisko Manhattan
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (19)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+4
obietnice ~ Witka_gość
IP: 83.25.xx1.xx0
Data: 16.11.2010, 00:12
zaczęło się na szczęście jeszcze przed wyborami wyszło szydło z worka - dziękujemy panie starosto.
Brak zdjęcia
-3
Sosnowski mówi o innej wyższej uczelni ~ oko_gość
IP: 87.205.xx1.xx2
Data: 16.11.2010, 08:57
Sosnowski mówi o innej wyższej uczelni niż ta w artykule. Może pani redaktor dopyta starostę, czy to o tej uczelni jest mowa w programie rio ? Taka zwykła dziennikarska rzetelność. Bo z tego wychodzi, że ktoś tu kłamie, albo ktoś tu komuś robi kampanię wyborczą: Sosnowskiemu-negatywną, a Pobłockiemu- pozytywną.
 
Brak zdjęcia
-1
Sosnowski podpisał list intencyjny z PWSH ~ do goscia_gość
IP: 79.162.xx5.xx5
Data: 17.11.2010, 09:40
artykuł tendencyjny- zeby tylko wprowadzic mieszkanców w blad. Sosnowski podpisał list intencyjny i rozmawia z PWSH, a nie z Uniwerkiem. Widzę, że konkurencja nie może pewnych prostych spraw przeboleć, no i sukcesów konktrkandydata. Pani Redaktor WIECEJ RZETELNOSCI i MNIEJ TENDENCJNOSCI
 
Brak zdjęcia
+17
Dlatego uczelnia w Tczewie także nie powstanie ~ _gość
IP: 94.23.xx9.xx5
Data: 16.11.2010, 06:10
A to, że chce ją zrobić Pan Sosnowski to zwykła kiełbasa przedwyborcza o czym świadczy powyższy artykuł. Co "gorsze" Sosnowski pragnie kształcić w Tczewie humanistów, a Tczewowi potrzeba jest np. inżynierów, osób tzw. technicznych. Ale to zapewne jest za trudne do zrozumienia - lepiej kształcić filozofów (nie obrażając nikogo, zwracam tylko uwagę na problem). Podsumowując: uczelni wyższej w Tczewie nie będzie, a studiować jest najlepiej np. w Trójmieście - droga 60 minut jazdy do Gdańska nikogo nie zbawi tym bardziej, że w Tczewie w takim samym czasie można dojechać na Stare Miasto w momencie wielkich korków - co też zgotował nam Pan Sosnowski.
user_ico_hehehe
+3
... ~ hehehe Zaufany użytkownik (1)
Uż. zarejestrowany
Data: 16.11.2010, 07:54
pięknie ujęte, wszyscy wiedzą, że całe RYJO jest jak koncert życzeń :)))
 
Brak zdjęcia
0
Proszę o rzetelność i wyjaśnienia ~ oko_gość
IP: 87.205.xx1.xx2
Data: 16.11.2010, 09:03
Pani redaktor, czy uczelnia, o której jest mowa w artykule jest uczelnią, o której mówi w kampani prezydenckiej Sosnowski ?? TAK lub NIE. A jeżeli Pani nie wie, to ja jako czytelnik i wyborca chciałbym się dowiedzieć. Czy będzie Pani Redaktor uprzejma dopytać o to Sosnowskiego i przekazać nam tą wiedzę ?? Niecierpliwie na to czekam, bo inaczej uznam jak w moim komentarzu - wyżej. Mam nadzieję, że posty się ukażą.
 
Brak zdjęcia
0
sami o sobie ~ bez wazeliny_gość
IP: 109.207.xx7.xx0
Data: 16.11.2010, 21:15
i jak teraz wyglądasz ?
 
user_ico_C>K>M
+1
C>K>M
Uż. zarejestrowany
Data: 17.11.2010, 15:38
W Tczewie nie potrzeba inżynierów, tylko wołów roboczych:) Większość pracy którą wykonują inżynierowie w tczewskich "zakładach" może wykonywać średnio rozgarnięty chłopak po liceum lub technikum, najwyżej wyśle się go na 2 tygodniowe szkolenia.
 
Brak zdjęcia
+3
DZIĘKUJMY SOSNOWSKIEMU ~ _gość
IP: 195.117.xx9.xx3
Data: 16.11.2010, 06:55
Piać to on potrafi, ale coś zrobić.. czeka tylko na kase z miasta a zasługi sobie przypisuje! czego dokonał za czasu gdy był starostą hmmmmm..... NIC
Brak zdjęcia
-2
urzedasy ~ do hehhe_gość
IP: 87.205.xx1.xx2
Data: 16.11.2010, 07:59
to może pisać tylko urzędnik z UM.... czeka na kase z miasta- czy ktos kojarzy, że w powiecie jest 6 gmin- dla mnie bobma, że kase Sosnowski daje akurat na remont tczewskich np. wiaduktów...
 
user_ico_hehehe
+2
... ~ hehehe Zaufany użytkownik (1)
Uż. zarejestrowany
Data: 16.11.2010, 08:47
mam własna firmę i nie muszę liczyć na jałmużnę - a co do sosny - to gdyby miasto nie DAŁO to by nie miał, ciągle latał i prosił o pieniądze, co do Urbana - to bardzo dobrze, że zrobił w innych barwach banery (żółte) bo gdyby zrobił jak sosna - nikt by na niego nie zagłosował :)))
 
Brak zdjęcia
+3
...._gość
IP: 83.25.xx4.xx3
Data: 16.11.2010, 07:10
to nie jest porażka starosty, to rzeczywistośc i realia, a nie wyimaginowany świat lokalnych chłopców z ferajny. Do takich miejscowości przyjdzie co najwyżej "uczelnia" z 5 ligi. Wczoraj odbyła się debata w tetce, wszyscy wypadli słabiutko, bo może moderatorzynie byli w nie najlepszej formie miałem momentami wrażenie, że to oni startują w wyborach, ale tak prawde powiedziawszy, to p. Sosnowski był ciut lepszy od Genkowicza. Ten chłopina z dnia na dzień leci w dół, on naprawdę jest cienki jak nitka dentystyczna.
Brak zdjęcia
-1
bzdury! Kto studniował ten wie.... ~ go gość_gość
IP: 87.205.xx1.xx2
Data: 16.11.2010, 07:57
droga do Gdańska nikogo nie zbawi?? hmmm chyba nie o to chodzi.. jesli studiowałes- to zroumiesz, że droga do Gdańska to przede wszystkim koszty (np. samych pociagów, autobusów i skm-ek), czyli ok. 200 zł. Nie każdego na to stać. Dodatkowo to strata czasu- czyli około 3-4 godzin w plecy. Kto szanuje swój czas- nie jest w stanie sobie tego darować- stania na dworcu w deszczu,czy sniegu. Stek bzdur-rozumiem, że kampania niektórym do głowy uderza i nie sa w stanie racjonalnie myslec. Sosnowski zgotowął nam korki- co za manipulacja!! Sosnowski zdecydował sie na remont wiaduktu- bo ten zagrazałm naszemu bezpieczenstwu. Ach nie chce sie nawet odpisywac na Twoje wypowiedzi...
user_ico_C>K>M
+9
C>K>M
Uż. zarejestrowany
Data: 16.11.2010, 08:20
Płaciłbym i 300pln i stracił 5 godzin, żeby w CV wpisywać UG a nie "UG filia w Śwarożynie":)
 
Brak zdjęcia
+4
studia nie sa obowiazkowe ~ duch_wpicuje
IP: 91.198.xx9.xx7
Data: 16.11.2010, 08:25
a kto chce ten wytrzyma snieg czy deszcz i sobie poradzi (stypendia socjalne itp, mozna tez isc do pracy i studiowac wieczorowo),
 
Brak zdjęcia
0
Waga dyplomu ~ philips_gość
IP: 84.38.xx1.xx2
Data: 17.11.2010, 21:44
Dla niektórych ważny jest kwit. Może być z "z filii w Śwarożynie". Byle łatwiej go dostać. A potem kwik, że ma dyplom, a nie ma dla niego pracy, bo jednak zatrudniający zwróci uwagę, że to ze "Śwarożyna", a nie , w tym przypadku, z Gdańska.
 
Brak zdjęcia
-1
Dokładnie! ~ _gość
IP: 94.23.xx9.xx5
Data: 16.11.2010, 07:59
Sosnowski wypadł ciut lepiej niż GRZENKIEWICZ. Też to w wczorajszej debacie zauważyłem. Co za wstyd dla miasta i powiatu.
Brak zdjęcia
+3
_gość
IP: 195.117.xx9.xx3
Data: 16.11.2010, 09:13
"to może pisać tylko urzędnik z UM.... czeka na kase z miasta- czy ktos kojarzy, że w powiecie jest 6 gmin- dla mnie bobma, że kase Sosnowski daje akurat na remont tczewskich np. wiaduktów..." -nie pracuję w urzędzie tylko stwierdzam fakty, po drugie łaski nie robi wiadukty należą do powiatu, a gdyby nie dał kasy to zostałyby zamknięte bo w takim były stanie technicznym że niedługo by się zawaliły..,, tak,tak prawda w oczy kole nadal czekam na to co takiego zrobił w ciągu swojej kadencji :(
Brak zdjęcia
-1
TCZEW ZAŚCIANKIEM ~ STUDENT_gość
IP: 77.113.xx4.xxx
Data: 16.11.2010, 13:10
No tak jako to Starosta że nie potrafi nawet spełnić obiecanek ! miał być oddział w Swarożynie i co lip[a !!! NIE GŁOSUJMY NA SOSNOWSKIEGO !!!
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew