Za mało miejsca dla koordynatorów pieczy zastępczej

PCPR funkjonuje w budynku przy ul. Wojska Polskiego (fot. tcz.pl)
Za mało miejsca dla koordynatorów pieczy zastępczej
Czterech koordynatorów pieczy zastępczej pracuje na rzecz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Każdy z nich pomaga 15 rodzinom. Więcej na razie nie będzie z powodu problemów lokalowych PCPRu.

Na terenie powiatu tczewskiego funkcjonuje 130 rodzin zastępczych. Każdy z koordynatorów współpracuje z 15 rodzinami. Resztą zajmują się m. in. pracownicy socjalni. O to, czy to nie za mało, pytał podczas czerwcowej sesji radny Waldemar Pawlusek.

- Są też rodziny zastępcze, gdzie wychowankowie skończyli już 18 lat - i nie ma potrzeby objęcia ich opieką - mówiła Ewa Pobłocka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie, jednocześnie przyznając, że placówka boryka się z problemami lokalowymi i sytuację ratuje fakt, że koordynatorzy większość czasu spędzają w terenie.

Jaka jest rola koordynatora pieczy zastępczej? Jest to szeroko pojęta współpraca z rodzinami zastępczymi i udzielanie im wsparcia w wykonywanych przez nich zadaniach. Koordynator zapewnia rodzinom zastępczym dostęp do specjalistycznej pomocy np. psychologicznej i reedukacyjnej, udziela też wsparcia pełnoletnim wychowankom rodzin zastępczych i pomaga rodzinom zastępczym w nawiązaniu kontaktu z rodziną biologiczną przyjętego dziecka.


Drukuj
Prześlij dalej