tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 4 grudnia 2016r, godz. 13:11
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

65. lat temu zakończyła się wojna - uroczystości w parku Kopernika

Opublikowano: poniedziałek, 10.05.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 3

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W ostatnią sobotę (08.05) minęła 65. rocznica zakończenia drugiej wojny światowej. Z tej okazji także w Tczewie odbyły się specjalne uroczystości. Przy obelisku upamiętniającym "tych, którzy wierność idei wolności potwierdzili czynem pod Monte Cassino, Falaise, Arnhem oraz w Powstaniu Warszawskim" spotkali się przedstawicie władz samorządowych miasta i powiatu, kombatanci, mieszkańcy Tczewa.

5 lat, 8 miesięcy i 8 dni to czas trwania najstraszliwszej w dziejach ludzkości wojny światowej. Wojna wciągnęła w swoja orbitę 61 państw i blisko 2 miliardy ludzi. Kosztowała życie 55 mln ofiar, codziennie pochłaniając 27 tysięcy istnień ludzkich. Po raz pierwszy liczba ofiar wśród ludności cywilnej przekroczyła liczbę poległych żołnierzy. Tych pierwszych zginęło 28 mln, drugich 27 mln. Na skutek ran odniesionych w czasie wojny 28 milionów ludzi pozostało inwalidami do końca życia.

- Większość z nas nie zna okrucieństwa wojny. Dlatego życzmy sobie i przyszłym pokoleniom - wszystkim - i młodzieży, i dzieciom, żeby nigdy nie poznały bestialstwa wojny. Nie wiadomo, jaka byłaby wojna w obecnych czasach. Ale pamiętać musimy zawsze i w każdym momencie o tych, którzy nam wolność przynieśli - walczyli o nią i ginęli. - mówił do zgromadzonych pod pomnikiem Ludwik Kiedrowski.

W uroczystościach w parku Kopernika wzięli udział przedstawicie władz samorządowych miasta i powiatu, kombatanci, młodzież szkolna i mieszkańcy Tczewa. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą.

Jeszcze do przełomu w 1989 roku we wszystkich krajach bloku wschodniego zakończenie II Wojny Światowej i wszystkie związane z nim uroczystości, miały miejsce 9 maja. Natomiast kraje Europy Zachodniej za oficjalną datę zakończenia największej z wojen świata przyjęły 8 maja. Kapitulacja nazistowskiej III Rzeszy wobec aliantów nastąpiła dnia 7 maja 1945 roku w Reims. W imieniu władz niemieckich podpisali ją generał Alfred Jodl, a w imieniu aliantów gen. Walter Bedell Smith oraz generał artylerii Iwan Susłoparow. Na żądanie Józefa Stalina kapitulację powtórzono (tą z dnia 7 maja nazwano wstępnym protokołem kapitulacji) dnia 8 maja w godzinach nocnych. Różnica w obchodzonych datach kapitulacji III Rzeszy wzięła się z faktu różnic w ramach stref czasowych - otóż podpisanie tego aktu nastąpiło o godzinie 23.01 czasu środkowoeuropejskiego dnia 8 maja, podczas gdy według czasu moskiewskiego była to już godzina 01.01 dnia 9 maja.
 
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 1924 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (3)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+11
CHWAŁA POLEGLYM ~ Tcz18W
IP: 109.207.xx3.xx9
Data: 10.05.2010, 11:06
Oby już nigdy taka wojna się nie powtórzyła... CHWAŁA POLEGŁYM
user_ico_MIO
0
MIO Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 10.05.2010, 13:34
I to jest rocznica którą powinno się świętować a nie (jak to miało miejsce wcześniej) rocznicę wybuchu II wojny.
user_ico_KSSK1488
-6
Pamiętamy [*] ~ KSSK1488
Uż. zarejestrowany
Data: 10.05.2010, 15:08
Tak a nie opodal pomnik radzieckich żołnierzy, którzy tak nas skrzywdzili.. jeżeli jest pomnik czerwonoarmistów to niech postawią pomnik dla żołnieży ||| Rzeszy ;] pomyślcie ludzie...
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew