tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 23:45
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Mieli ręce pełne roboty - 2009 strażackich interwencji

Opublikowano: czwartek, 18.02.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 2

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Co 4 godziny 21 minut i 36 sekund interweniowali w minionym roku tczewscy strażacy - takie skrupulatnie wyliczone dane podano podczas rocznej odprawy, która miała miejsce w ub. tygodniu. Okazuje się, że w 2009 roku funkcjonariusze wyjeżdżali do interwencji... 2009 razy - to o 459 więcej niż w 2008 roku.

Tczewska straż przygotowała dokładne zestawienie zdarzeń, które miały miejsce w ub. roku. W 2009 roku mundurowi wyjeżdżali do 760 pożarów. Jednak większość strażackich interwencji stanowią miejscowe zagrożenia - m. in. wypadki drogowe, których w ubiegłym roku zanotowano aż 1227.

-Zanotowaliśmy prawie pięćset zdarzeń więcej niż w 2008 roku - tłumaczy Waldemar Walejko, komendant KP PSP w Tczewie - Jednak ubiegły rok należy zaliczyć do udanych. Udało się nam nieodpłatnie przekazać sprzęt jednostkom OSP. Oczywiście, szkoliliśmy też strażaków-ochotników, aby podnosili swoje kwalifikacje i sprawność podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Kontrolowaliśmy również stan wielu oddawanych do użytku obiektów. W tym roku udało się nam uzyskać już zapewnienie komendy wojewódzkiej, że w czerwcu otrzymamy nowy samochód ratownictwa technicznego, który będzie wyposażony w dźwig pomocny podczas działań na miejscu wypadków samochodowych. Takie auto kosztuje ok. 1,4 mln zł.

W powiecie tczewskim na jednego strażaka przypada 1218 mieszkańców, ale o bezpieczeństwo dbają również funkcjonariusze zrzeszeni w jednostkach ochotniczych - na terenie powiatu działa ich 38, z czego 14 zostało włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Ponad 1000 osób należy do jednostek OSP. W 2008 r. budżet tczewskiej jednostki wyniósł blisko 6 mln zł - czołowe miejsce wśród wydatków stanowią wydatki osobowe - ponad 4,3 mln zł. W tczewskiej straży pożarnej zatrudnionych jest 92 funkcjonariuszy (9 oficerów, 25 aspirantów, 47 podoficerów i 11 szeregowych).

Z wyjazdów alarmowych

W ub. roku jednostki straży pożarnej powiatu tczewskiego interweniowały:

• co 4 godz. 21 min. 36 sek.;
• przy pożarach co 11 godz. 30 min 36 sek.;
• przy miejscowych zagrożeniach co 7 godz. 8 min.;
• przy fałszywych alarmach co 16 dni 5 godz. 9 min.

W 2009 roku zanotowano 13 ofiar śmiertelnych, zaś ranne zostały 144 osoby, w tym dwóch ratowników. Straty oszacowano na ponad 5,7 mln zł

Charakterystyczne zdarzenia z kroniki strażackiej

- 14 października nad powiatem tczewskim przeszła wichura - powyrywane drzewa, uszkodzone samochody oraz linie energetyczne były przyczyną 133 wyjazdów,

- 2 lipca - droga krajowa nr 1 - Wypadek miał miejsce na 49. kilometrze drogi, w pobliżu miejscowości Subkowy. Po dojeździe na miejsce zdarzenia służby ratownicze zastały drastyczny widok. W wypadku brały udział dwa pojazdy VW Vento i Citroen C15 z przyczepą. W samochodzie VW znajdowało się trzech mężczyzn, których zgon stwierdził przybyły na miejsce lekarz pogotowia. W samochodzie marki Citroen podróżowało dwóch mężczyzn. Jeden kierowca znajdował się w pojeździe zakleszczony. Drugi natomiast pasażer znajdował się poza pojazdem, wydostał się z pojazdu przy pomocy świadków zdarzenia. Do czasu przybycia pierwszych zastępów straży pożarnej poszkodowanym pomocy udzielali funkcjonariusze nie będący na służbie st. sekc. Mariusz Lodko KP PSP Tczew, st. sekc. Anna Sarnowska KM PSP Gdańsk i dh Marcin Kosiecki OSP Pelplin

- 16 czerwca Powiatowe Stanowisko Kierowania odebrało zgłoszenie o pożarze budynku w miejscowości Malenin. Dom był całkowicie objęty pożarem - dach był już spalony, drewniany strop uległ zawaleniu, szyby w oknach były stopione. Zagrożony rozprzestrzenianiem się ognia był przyległy budynek mieszkalny. 5 osób ewakuowano - po ugaszeniu ognia przeszukano pogorzelisko.
 
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 3413 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Kino Helios w Tczewie
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (2)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+8
Chuba Powiatu i miasta Tczewa TO OSP I PSP ~ Florian_gość
IP: 79.200.xx1.xx3
Data: 18.02.2010, 08:07
Ta formacja ma charyzmat od zarania.Tkwi w niej czysty polski duch. W statystace pani redaktor zapomina o roli inteligentnych, eleganckich,sprawnych feministkach.
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 84.38.xx3.xx2
Data: 03.06.2010, 23:27
dobra fotka, szkoda, że to nie drapacz chmur ;)
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew