Zmarł Prof. Kazimierz Denek - Honorowy Obywatel Miasta Tczewa

Kazimierz Denek - Honorowy Obywatel Miasta Tczewa
Zmarł Prof. Kazimierz Denek - Honorowy Obywatel Miasta Tczewa
4 lutego zmarł Kazimierz Denek - prof. Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, wybitny Polak odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Polonia Restituta oraz Złotym Laurem Medalu POLONIA MATER NOSTRA EST oraz Honorowy Obywatel Miasta Tczewa.

Droga życiowa Prof. zw. dra hab. Kazimierza Denka rozpoczęła się 12 listopada 1932 roku w Krzemieńcu. Wojenne losy przywiodły go do Tczewa, gdzie w latach 1949-1953 był wychowankiem Domu Dziecka i uczniem Państwowego Liceum Administracyjno-Handlowego. Profesor Kazimierz Denek miał to wielkie szczęście, że spotkał w swoim życiu znakomitych nauczycieli i opiekunów. Jego wychowawczynią była pani Olimpia Swianiewicz - nauczycielka biologii i geografii. W szkole opiekowała się Kołem Krajoznawczym Młodzieży Szkolnej Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, do którego już w klasie pierwszej wstąpił Kazimierz Denek, a w latach 1950-1952 był jego przewodniczącym. Koło Krajoznawcze Młodzieży Szkolnej PTK było w tym czasie organizatorem biwaków i rajdów w najbliższe okolice Tczewa - na Kociewie i Powiśle, wycieczek do Malborka, Trójmiasta, Warszawy, Lublina, Kazimierza, Puław i Nałęczowa oraz uczestniczyło w rajdzie na Pola Grunwaldzkie i w obozie górskim w Beskidzie Śląskim.

W latach 1953-1957 Kazimierz Denek studiował w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu. Po ukończeniu studiów w latach 1957-1958 pracował jako nauczyciel arytmetyki gospodarczej, ekonomiki handlu, księgowości, statystyki i planowania w swojej tczewskiej szkole. Doświadczenia zdobyte w Kole Krajoznawczym Młodzieży Szkolnej PTK wykorzystał przy organizowaniu Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego im. Benedykta Dybowskiego, którego opiekunem był do 1958 roku. Równocześnie pełnił funkcję prezesa Koła PTTK Nr 8 zrzeszającego nauczycieli Technikum Ekonomicznego oraz sekretarza Oddziału PTTK w Tczewie. W latach 1959-1966 był nauczycielem przedmiotów ekonomicznych w Technikum Handlowym, a następnie w Liceum Ekonomicznym im. Oskara Langego w Poznaniu. Tam także założył Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne im. Leopolda Węgrzynowicza.

W 1965 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Od września 1966 roku został adiunktem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na Wydziale Filozoficzno-Historycznym tej uczelni uzyskał w 1972 roku habilitację. W latach 1975-2003 kierował Zakładem Dydaktyki Ogólnej. W 1980 roku został profesorem nadzwyczajnym, a w 1989 roku profesorem zwyczajnym.


Swoje zainteresowania naukowo-badawcze Profesor Kazimierz Denek koncentrował wokół problemów: dydaktyki (ogólnej, szkoły wyższej i zawodowej), pedeutologii (kształcenie, dokształcanie i doskonalenie zawodowe nauczycieli), przemian w edukacji, aksjologii i teleologii w pedagogice, ekonomiki kształcenia, krajoznawstwa i turystyki. Od 1978 roku przewodniczył Radzie Programowej miesięcznika krajoznawczo-turystycznego „Poznaj swój kraj”. Był również członkiem rad redakcyjnych wielu czasopism m.in. „Dydaktyka Literatury”, „Kultura i Edukacja”, „Nauczyciel i Szkoła”, „Problemy Rozwoju Edukacji”, „Ruch Pedagogiczny”, „Toruńskie Studia Dydaktyczne”.

Profesor Kazimierz Denek jest autorem i współautorem dziesiątek publikacji. Zredagował wiele prac zbiorowych z autorstwem zawartych w nich opracowań własnych i opublikował ponad tysiąc rozpraw, studiów, artykułów i recenzji. Do najbardziej znanych i cenionych książek autorstwa Profesora Kazimierza Denka należą: „Rola szkolnictwa zawodowego Wielkopolski w przygotowaniu kadr dla gospodarki narodowej w latach 1945-1960" (1968), „Efektywność nauczania programowego w szkole wyższej" (1971), „Pomiar efektywności kształcenia w szkole wyższej" (1980), „Krajoznawstwo i turystyka w wychowaniu dzieci i młodzieży szkolnej" (1989), „Wartości i cele edukacji szkolnej" (1994), „Wycieczki we współczesnej szkole" (1997), „O nowy kształt Edukacji" (1998), „Aksjologiczne aspekty edukacji szkolnej" (1999), „W kręgu edukacji, krajoznawstwa i turystyki w szkole" (2000), „Poza ławką szkolną" (2002) oraz „Ku dobrej edukacji" (2005) oraz „XX lat edukacji jutra. U stóp Giewontu” (2014).

Swoje wyniki badań i przemyślenia publikował na łamach ponad pięćdziesięciu czasopism polskich i zagranicznych. Znaczące miejsce zajmują opracowania w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, rosyjskim, ukraińskim, białoruskim, słowackim i czeskim. Począwszy od roku 1982 opiniował osiągnięcia naukowe samodzielnych pracowników naukowych ubiegających się o tytuł lub stanowisko profesora. Brał także udział - jako recenzent - w dziesiątkach przewodów habilitacyjnych i doktorskich. Osobiście wypromował wielu doktorów i magistrów.

Wyrazem uznania zasług, jakie Profesor Kazimierz Denek położył w zakresie edukacji i nauk o niej oraz krajoznawstwa i turystyki było m.in. dwukrotne nadanie przez Międzynarodowe Centrum Biograficzne w Cambridge tytułu „Międzynarodowego Człowieka Roku" (1991/1992 i 1995/1996) oraz przyznanie przez Biuro Międzynarodowych Badań Amerykańskiego Instytutu Biograficznego prestiżowego tytułu „Człowieka Roku" 1993.

Profesor Kazimierz Denek utrzymywał stały kontakt z Tczewem, przede wszystkim z Zespołem Szkół Ekonomicznych i Domem Dziecka, uczestniczył w szkolnych uroczystościach, spotkaniach z młodzieżą i nauczycielami przekazując im swoje refleksje z pobytu w szkole oraz wygłaszając prelekcje na różne tematy m.in. „Moja duża i mała Ojczyzna", „Myśląc Ojczyzna", „Edukacja na wirażu. Konieczność reformy" i inne. W 1993 roku Profesor Kazimierz Denek otrzymał tytuł Honorowego Członka Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Profesor Kazimierz Denek był autorem pomysłu przygotowania na jubileusz 50-lecia powstania Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie monografii pt. „Wspólny fragment biografii" i był jej promotorem. Podczas jubileuszu 60-lecia tej placówki wygłosił referat okolicznościowy pt. „Sześćdziesiąte urodziny szkoły". Na bieżąco dzielił się też ze społecznością szkolną swoją wiedzą pedagogiczną i krajoznawczą przekazując bibliotece szkolnej ZSE oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie własne publikacje.

Z okazji Dnia Tczewa upamiętniającego historyczny fakt powrotu miasta do Macierzy w 1920 roku odbył się 30 stycznia 1997 roku zjazd wybitnych tczewian. Wśród dziesięciu znamienitych gości był również Profesor Kazimierz Denek, któremu Rada Miejska w Tczewie nadała w następnym roku najwyższe wyróżnienie „Honorowy Obywatel Miasta Tczewa". W swojej uchwale tczewski samorząd podkreślił niezwykle bogatą twórczość i wybitne osiągnięcia naukowo-dydaktyczne i turystyczno-krajoznawcze oraz promowanie miasta Tczewa w kraju i za granicą.

Profesor Kazimierz Denek aktywnie włączył się w działania III Kongresu Kociewskiego. Podczas Dnia Tczewskiego wygłosił referat pt. „Walory turystyczne Kociewia szansą rozwoju w Europie regionów". Zainteresowania Profesora Kazimierza Denka znajdują odzwierciedlenie na łamach „Kociewskiego Magazynu Regionalnego", gdzie opublikował około 12 artykułów m.in.: „Ojczyzna podstawowa wartość edukacji, kultury, krajoznawstwa i regionalizmu" (1997/4), „Źródło kultury" (1998/2). „Walory turystyczne Kociewia szansą rozwoju w Europie regionów" (2005/4), „Sześćdziesiąte urodziny szkoły" (2005/4).

Biogramy prof. zw. dr hab. Kazimierza Denka znajdują się m.in. w: „Aktualizacje encyklopedyczne", Media, Poznań 1998, t. 11; „Dictionary of International Biography", Cambridge 1995 i 2001 (Wielka Brytania); „Encyklopedia. Kto jest kto? Polska 1992/1993"; „International Who is Who of Contemporary Achievement" Releigh, North Ca-rolina 1995, (USA); „Kto jest kim w Polsce", Warszawa 2001; „Kto jest kim w Polsce nowego millennium (2000-2002)", Poznań 2002; „Kto jest kim w Poznaniu, Poznań 1997; „Leksykon pedagogiki pracy", Radom 2004; „Nowy słownik pedagogiczny", Warszawa 1996,1998,2001 i 2004; „Pedagogika", Warszawa 2000; „Popularna encyklopedia mass mediów", Poznań 1999; „Poznański słownik biograficzny", Łódź 1992; „Słownik pedagogiczny", Warszawa 1992; „Who is Who in the World?" New Yersey 1993 i 2001 (USA); „Who is Who w Polsce", Zug 2002 i 2005 (Szwajcaria); „Współcześni uczeni polscy", Warszawa 1999; „Złota księga nauk humanistycznych", Gliwice 2004; „Złota księga nauki polskiej", Gliwice 1999 i 2001; „Złote myśli ludzi wielkiego serca, umysłu, talentu. Przesłanie Polaków. Księga 2001", Warszawa 2001.

Za swoją pracę i działalność naukową, dydaktyczną, wychowawczą i krajoznawczo-turystyczną Profesor Kazimierz Denek odznaczony został m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1978), Krzyżem Kawalerskim Orderu odrodzenia Polski (1981) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001). Otrzymał też Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego, Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytetu Szczecińskiego, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz wiele odznaczeń turystyczno-krajoznawczych i nagród. Otrzymał również tytuł doktora honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (2003) i Instytutu Regionalnej Administracji i Ekonomiki w Kirowogradzie na Ukrainie (2004).

Profesor Kazimierz Denek cieszył się od dawna dużym szacunkiem i uznaniem, nie tylko w świecie naukowym pedagogów oraz znawców turystyki i krajoznawstwa, lecz także czytelników jego ogromnego dorobku naukowego. Dzieło Profesora Kazimierza Denka - to nieustanne budzenie innych do godnego i twórczego życia, a jego największym wyznacznikiem i darem jest mądrość umysłu i serca. Działania Profesora ukierunkowane były na tworzenie nowych wartości. W różnych okolicznościach życia i w różnych sytuacjach granicznych Profesor Kazimierz Denek był zawsze sobą, tego też uczył i uczy swoich uczniów.


Kazimierz Ickiewicz

Źródło: www.wrotatczewa.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • xxxxx_gość

    05.02.2016, 21:57

    wspomnienie

    Pięknie wspomnienie, opisane przez profesora Kazimierza Ickewicza.

    Odpowiedz
    IP: 83.23.xx5.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.