Święto Niepodległości - w Tczewie na słodko i z Soyką, w Gniewie - parada, Pelplin - msza i wspólny przemarsz

Również w tym roku nie zabraknie słodkości w narodowych barwach (fot. tcz.pl)
Święto Niepodległości - w Tczewie na słodko i z Soyką, w Gniewie - parada, Pelplin - msza i wspólny przemarsz
Dzisiaj (11. listopada) Narodowe Święto Niepodległości. Okazją do uroczystych obchodów jest 95. rocznica odzyskania przez Polskę wolności po 123. latach rozbiorów. Powód to radosny, ale jeszcze do niedawna 11. listopada był dniem celebrowanym w atmosferze żałoby i patosu. Teraz jest inaczej - sprawdź, co przygotowano w Tczewie, Gniewie i Pelplinie.

Tczew

Msza za ojczyznę, przemarsz do miejsc pamięci - przed pomnik Piłsudskiego, bądź nad groby tych, którzy o wolność walczyli, złożenie kwiatów, sztampowe przemówienia lokalnych oficjeli - tak w większości polskich miast wygląda świętowanie Dnia Niepodległości. Świętowanie to smutne, pełne patosu, w atmosferze przygnębiającej listopadowej szarości. A przecież 11. listopada to okazja do radosnego świętowania - dzień nie upamiętnia przecież ofiar jakiegoś pogromu, czy powstania, ale fakt ponownego zaistnienia przez Polskę na mapie świata po latach rozbiorów. W naszym kraju wciąż zdajemy się o tym nie pamiętać, chociaż niektóre miasta przełamują powoli tradycje smutnego świętowania "nad grobami". Od kilku lat radosne parady, na których można zobaczyć m. in. pojazdy, czy żołnierzy w umundurowaniu z epoki międzywojnia, organizują Gdańsk i Gdynia, a także Gniew. W Tczewie do tej pory wszystko było organizowane według starego scenariusza - wszystko zmieniło się w ub. roku. W tym będzie podobnie.

Obchody zostaną podzielone na dwie części - patriotyczno-religijną oraz kulturalną, rozrywkową.


- Uczestnikom porannych uroczystości będziemy rozdawać kotyliony oraz flagi narodowe. - informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego ratusza. - Z kolei po południu w CKiS odbędzie się koncert Stanisława Soyki. Na wszystkich czekać będą pączki narodowe oraz biało-czerwony tort. Na zakończenie - losowanie nagród prezydenta Tczewa za "Paszporty wolności". Bezpłatne wejściówki na koncert cieszyły się sporym zainteresowaniem mieszkańców - bardzo szybko je rozdano.

Część patriotyczno-religijna:

- godz. 9.30 - zbiórka uczestników w Parku CKiS
- godz. 9.45 - wymarsz do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św.
- godz. 10.00 uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny
- ok. godz. 10.55 (po mszy) - przemarsz do Pomnika Pamięci Poległych za Niepodległość (cmentarz „stary”)
- ok. godz. 11.10 - uroczystości przy pomniku (do ok. godz. 12.00).

Część kulturalna

Wolność jest słodka
- od godz. 15.45 w Centrum Kultury i Sztuki

W programie: występ chóru Passionata (pod dyr. Moniki Bławat), projekcja filmu „Animowana historia Polski” ( w reż. Tomasza Bagińskiego, 10 min.), spotkanie z autorem rysunków satyrycznych - Zbigniewem Jujką, koncert fortepianowy w wykonaniu Gerharda Giel’a (gość z miasta partnerskiego Witten), wykonanie utworów patriotycznych przez publiczność raz gwiazda wieczoru - STANISŁAW SOYKA.

Na wszystkich czekać będą pączki narodowe oraz biało-czerwony tort.
Na zakończenie - losowanie nagród prezydenta Tczewa za „Paszporty wolności” .


Imprezy towarzyszące:

- 9 listopada: XXIII Uliczny Bieg Sambora z okazji Narodowego Święta Niepodległości
godz. 11.00 - Bieg Mały Sambor
godz. 12.00 - Bieg Sambora.

- 9-10 listopada - Turniej Bokserski (hala II LO)

Gniew

Gniewianie w wyjątkowy sposób świętować będą 95. rocznicę odzyskania Niepodległości. To narodowe święto uczczą paradą ulicami swojego miasta. Tego dnia każdy mieszkaniec gminy Gniew może być częścią tego wydarzenia.

11 listopada kojarzy się przede wszystkim z polskim czynem zbrojnym i krwawą ofiarą narodu na ołtarzu państwowej niepodległości. Jednak jest to święto niezwykle radosne, bowiem czcząc heroiczną przeszłość, jako obywatele tego kraju, otwieramy pełną nadziei przyszłość.

Od kilku lat miasto i gmina Gniew dokłada wszelkich starań, by miejskim uroczystościom Święta Niepodległości nie zabrakło blasku i radosnych akcentów. Zgodnie więc z tradycją również w tym roku w Gniewie zorganizowana zostanie Parada Niepodległości z pochodniami pod przewodnictwem Marszałka Józefa Piłsudskiego, która wyruszy spod kościoła św. Mikołaja. Wszyscy uczestnicy marszu będą mieli możliwość wcześniejszego pomalowania twarzy w barwy narodowe oraz wzięcia udziału w pokazach modelarskich przy Hali Sportowej Gminnego Ośrodka Sportu w Gniewie.

Uroczystość obchodów Święta Niepodległości zakończy się o godz. 18.30 paradą ulicami miasta. Towarzyszyć jej będą wiwaty, śpiewy patriotycznych pieśni w wykonaniu Gniewskiej Orkiestry Dętej oraz pokazy artystyczne na rynku Starego Miasta.

W programie:

Godz. 15.00 - Pokazy modelarskie przy Hali Sportowej GOS

Od godz. 16.00 - Malowanie twarzy w barwy narodowe (Pracownia Orange, Gniew, Plac Grunwaldzki 45)

Godz. 16.30 - Złożenie przez władze miasta wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Pomordowanych na gniewskim cmentarzu

Godz. 17.00 - Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele św. Mikołaja

Godz. 17.45 - Wspólne patriotyczne koncertowanie w kościele św. Mikołaja

Godz. 18.30 - Gniewska Parada Niepodległości z pochodniami pod przewodnictwem Marszałka Józefa Piłsudskiego, która wyruszy spod kościoła św. Mikołaja w Gniewie (organizatorzy zapewniają pochodnie)

Organizatorzy wydarzenia:

Gniewskie środowisko Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej,
Parafia św. Mikołaja w Gniewie,
Fundacja Eskadra Rzeczpospolitej,
Stowarzyszenie Centrum Aktywnych - Gniew,
Urząd Miasta i Gminy Gniew.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane jest ze środków Gminy Gniew oraz Powiatu Tczewskiego.

Pelplin

Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin zaprasza na obchody 95. rocznicy odzyskania Niepodległości Polski.

Co roku święto obchodzone jest dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Narodowe Święto Niepodległości ustanowione zostało w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

Pelplin, 11 listopada 2013 roku

Program

Cmentarz parafialny
9.45 Złożenie wiązanek kwiatów przed pomnikiem pierwszego wojewody Pomorskiego Stefana Łaszewskiego przez delegację samorządu Pelplina
Bazylika katedralna
10.0 sza św. w intencji Ojczyzny
Po Mszy św. (około 11.00) przemarsz na Plac Wolności z Pelplińską Orkiestrą Dętą
Plac Wolności
11.0 Odśpiewanie hymnu narodowego
Wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin
Złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje
około 11.30 Przemarsz ulicą do Ośrodka Kultury
Miejski Ośrodek Kultury
11.40 Poczęstunek (kawa, herbata, „marcinowe” rogale)
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod nazwą Kiedy myślę Polska.
Prezentacja prac, wręczenie nagród laureatom.
Program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Pelplinie

O wszystkich tych wydarzeniach informowaliśmy wcześniej na bieżąco w naszym Kalendarzu Imprez . Zachęcamy do korzystania z niego.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (18)
dodaj komentarz

  • _gość

    11.11.2013, 00:16

    Najważniejsze to nie oglądać dziś TVNu. Pamiętam ich relację gdzie reporterka pytana czy są hasła wzywające do nienawiści odpowiedziała: "Tak, są hasał Bóg, Honor, Ojczyzna". Polecam krótki filmik w którym pięknie pokazana jest manipulacja mediów. Gościem jest Górski z kabaretu Moralnego Niepokoju http://youtu.be/qjQ92MyO_Io

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx2.xxx 
  • Łukasz Rościszewski ;P

    11.11.2013, 01:36

    Święto odzyskania niepodległości w mojej ocenie powinno być obchodzone radośnie i kolorowo. Ci co walczyli o wolność chyba tego by chcieli, chyba o to właśnie walczyli, by po 123 latach niewoli na twarzach zmęczonych Polaków pojawiła się radość. I to święto powinno łączyć Polaków. Elitom jednak bardziej zależy na tym, by dzieliło. Mamy brzydkie i perfidne elity polityczne. http://www.wolnytczew.blogspot.com

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • zabawne_gość

    11.11.2013, 11:55

    Rościszewski jesteś zwykłym tęczowym lewakiem albo niedouczonym lemingiem, wystarczy wejść pod twój link by zobaczyć hasło " Na pohybel tczewskiemu dresiarstwu, moherstwu, zaściankowości i zakompleksieniu.". Tu natomiast piszesz okrągłe hasełka o wspólnym świętowaniu? Na pohybel - czyli na zgubę, na zatracenie, na śmierć - no gratuluję tolerancji. Pamiętaj że te mohery to niejednokrotnie ludzie którzy za komuny wycierpieli najwięcej, a dziś patrzą jak ich oprawcy biorą emerytury po kilkadziesiąt tysięcy, a oni (mohery) nie mają na lekarstwa. W takich okolicznościach też nie dziwię się ich frustracji. Ja tylko przypomnę, że do Polski z dokładnie z takimi hasłami jak masz na swoim blogu, wchodziła czerwona hołota w onucach by nieść nam nowoczesność i oświecenie. Jakoś tak się dziwnie składa, że to twoje całe oświecone tęczowe towarzystwo jest w prostej linii spadkobiercami komunistów (Patrz Grodzka, przed obcięciem sobie nazywał się Krzysztof Bęgowski i był aparatczykiem PRLowskim) Tak na marginesie, to lewakom zarekwirowano kilkadziesiąt kastetów, pał i innych narzędzi którymi lewica pokojowo chciała świętować.

    Cytuj
    IP: 213.158.xx6.xx2 

    ........._gość

    11.11.2013, 12:08

    Kolorowo? Znaczy tęczowo czy różowo? Ja chcę radośnie i w barwach narodowych !

    Cytuj
    IP: 213.158.xx6.xx8 

    wal_gość

    11.11.2013, 12:43

    niepodległość

    Polacy nie wywalczyli niepodległości tylko ją otrzymali od zwycięzców I Wojny Światowej.

    Cytuj
    IP: 109.197.xx9.xx9 

    kotek_gość

    11.11.2013, 16:18

    blogier

    Nie mądry w swoim rozumie.

    Cytuj
    IP: 83.25.xx5.xx6 

    Antychryst_gość

    11.11.2013, 21:22

    dobra katolickie "lemingi"

    zobaczmy jak Kościół walczył o Polskę wolną i niepodległą. Oto kilka cytatów z prasy międzywojennej: „Agitację polsko-narodową wnieśli na Śląsk Górny z zewnątrz redaktorzy gazet, a ruchu tego politycy polscy nie będą podzielać, przeciwnie, będą się starać o utrzymanie stanu posiadania centrum...” Ks. Jażdżewski w sejmie pruskim 4.III.1891 „Potępiam propagandę polską na Górnym Śląsku, bo w tej dzielnicy, oddzielonej na podstawie prawno-państwowej przez 5 czy 6 stuleci od Polski; a zatem w czasie, w którym uczucia narodowego w naszem zrozumieniu wogóle nie było, rozbudzanie tego uczucia nie posiada w dobie dzisiejszej żadnego uprawnienia.” Ks. Stablewski w 1894 r. Polska Zachodnia 16.VIII.1933 r. „Należy bić się o Austrię, bo żołnierze opuścili domy swe, a jak słychać opuścili je z ofiarną gotowością i w poczuciu, że sprawiedliwą jest wojna, podjęta przez katolickie państwa w obronie kultury i chrześcijańskich zasad. Żołnierze nasi spełnią swój obowiązek i zaświadczą zarazem, że umieją być wdzięczni ukochanemu i sprawiedliwemu monarsze za to, że nam pozwolił być Polakami.” Odezwa do Galicjan, Ks. Arcybiskup Bilczewski 4 sierpnia 1914. Polski kler nienawidził nowego państwa polskiego i nienawidził też marszałka Piłsudskiego - List pasterski ks. Biskupa Łozińskiego z Pińska skierowany do tamtejszego korpusu oficerskiego: ” Marszałek Piłsudski jest człowiekiem, na którym leży odpowiedzialność ogromna i który ma przed sobą bardzo wielkie trudności do pokonania. Pierwszem życzeniem naszem i pierwszą modlitwą za niego powinno być, aby nie zapominał, że główny i najważniejszy obowiązek jego jest ten sam, co każdego człowieka: zbawić swą duszę, bo P. Jezus powiedział, jaką korzyść mieć będzie człowiek, jeśliby cały świat pozyskał. a na duszy swej szkodę poniósł {Mat.162 b.). Życzcie mu też i módlcie się, aby wszystko dla Boga robił, o grzechach popełnionych nie zapomniał, ale za nie pokutował i żeby nie ulegał tak łatwym w jego pozycji pokusom próżności i zarozumiałości, które największego człowieka czynią małym i w zarodku niszczą wszelką zasługę i tak łatwo nadają postępowaniu naszemu kierunek zgubny. Życzcie mu i proście Boga, aby trwała w nim i oczyszczała się wciąż miłość prawdziwa dla Polski, aby w każdem swem zarządzeniu i posunięciu jej dobro rzeczywiste miał na celu, żeby pamiętał, iż można jej służyć tylko takiemi środkami, jakie katechizm, nasz zwykły katechizm nazywa uczciwemi i honorowemi; żeby też umiał wszystkich do pracy dla Ojczyzny pociągnąć i jednoczyć, nie zaś przez swój charakter i metodę rozbijać siły narodu.”

    Cytuj
    IP: 89.200.xx6.xx1 

    Antychryst_gość

    11.11.2013, 21:31

    c. d

    „Stosunek kleru do naszych zagadnień kresowych jest b. znamienny. Na zachodzie kler, nawet polski, stanowi bardzo poważne oparcie dla niemczyzny. Charakteryzuje to korespondencja „Polski Zachodniej" z dnia 29.IV.1932 r. w artykule p. t.: „Tam (to jest na Śląsku Opolskim) kler okrutną macochą wobec Polaków, tutaj czułą, forytującą opiekunką Niemców": „Musimy kategorycznie stwierdzić, że w parafjach naszych w Województwie w sposób wprost uderzający forytuje się ruch niemiecki. Jako ,przykład wskażemy na znamienne objawy na terenie parafji kościoła N. M. P. w Katowicach, gdzie proboszczem jest ksiądz Polak, odznaczony nawet złotym krzyżem za poprzednie zasługi narodowe. Zobaczymy teraz, czyje to życie „kulturalne" rozwija się pod opieką wspomnianego urzędu parafjalnego. Oto na murach zabudowań tego kościoła figurują w ostatnich czasach niemal wyłącznie plakaty niemieckie, reklamujące coraz ta inną imprezę jakiegoś „Katholische Verein'nu" odbywającą się w domu parafjalnym. Te afisze niemieckie, bogate, rzucające się w oczy, panują tam niepodzielnie. Gdy zaś jakaś organizacja polska urządza tam zresztą dziwnie rzadko — jakąś imprezę, to jej ubożuchnego ogłoszenia trzeba szukać dopiero na sąsiednim płocie.”

    Cytuj
    IP: 89.200.xx6.xx1 
  • adam p._gość

    11.11.2013, 08:52

    boks

    Turniej Bokserski w II LO był tydzień wcześniej!

    Odpowiedz
    IP: 195.191.xx0.xxx 
  • .........._gość

    11.11.2013, 12:04

    Lewizna nazywająca się liberalni-demokraci ma dziś problem. Kiedyś jak byli w PZPR to świętowali Lenina, rewolucję październikową i manifest PKWN... Teraz mogą co najwyżej protestować .... przeciw faszyzmowi oczywiście hehe

    Odpowiedz
    IP: 213.158.xx6.xx8 
  • gość_gość

    11.11.2013, 16:55

    Tymczasem na 11 listopada w rządowej Gazecie Wyborczej czytamy : "Rozbiory Polski były triumfem. Oznaczały postęp i modernizację". Jutro TVN wytłumaczy lemingom, że podległość jest fajna i kolorowa

    Odpowiedz
    IP: 178.180.xx7.xx4 
  • łowca_gość

    11.11.2013, 19:37

    Nie bądźmi smutasami

    Zamiast smutno obchodzić można się chichotać z polskiej nędzy i 1 tysiąca emerytury, jak - nie przymierzając - pan Komorowski na Okęciu w chwili przywozu trumien ze Smoleńska lub pan Tusk z Putinem na smoleńskim pobojowisku. Każdy przeżywa na swój sposób, jeden smutno drugi radośnie.

    Odpowiedz
    IP: 83.11.xx2.xx8 
  • lada

    11.11.2013, 21:28

    pisopsychole

    Hej pisowskie psychole, zalozcie wlasny portal - nienawidzewszystkich.pl i tam zioncie swoim jadem a nie zasmiecacie ogolnodostepne strony swoimi wypocinami. Mowiac o lemingach bardziej przychodza mi na mysl wyznawcy jaroslaw polske rozbaw i rydzyka ktorzy wierza w kazde ich brednie. Pozdrowienia dla normalnych.

    Odpowiedz
    IP: 46.77.xx4.xx9 
  • gosc_gość

    11.11.2013, 21:35

    swieto

    Dzielimy sie tylko oplatkiem cala reszta szkoda pisac

    Odpowiedz
    IP: 189.9.xxx.xx2 
  • PLUSUJEMNY_gość

    12.11.2013, 09:18

    Żenujący program....

    z żenującymi "siłowymi"komentarzami.Óbecność tego śmiesznego "doktora"TARGALSKIEGO nie dziwi,natomiast,że Robert dał się w to wciągnąć?ŻENUA!

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx7.xx7 
  • _gość

    17.11.2013, 17:25

    My zadymiarze, jak mamy być grzeczni, skoro jak byliśmy mali, to oglądaliśmy Tarzana, który chodził półnago i żył z małpami. Kopciuszek wracał o 12.00 w nocy. Pinokio kłamał. Alladyn był złodziejem. Batman jeździł 320km/h. Królewna Śnieżka mieszkała z 7 chłopakami. Papaj palił fajki i miał pełno tatuaży. Pacman biegał po ciemnej sali i jadł kolorowe pigułki od których dostawał energii. Bolek i Lolek oraz Tola żyli w trójkącie. Żwirek i Muchomorek byli parą. Pan Kleks czytał poradniki Młodego Zielarza, Kaczor Donald chodził bez majtek, a Smerfetka była tylko jedna na wioskę!

    Odpowiedz
    IP: 213.238.xx2.xx2 
  • _gość

    17.11.2013, 17:58

    Jak można popierać PO, przecież to PiS BIS!!! Jeśli chodzi o gospodarkę, to PiS i PO wspólnie opowiadają się za prywatyzacją. Prywatyzowało się za czasów PiS i za czasów PO. W obu przypadkach prywatyzowane zakłady prawie zawsze przechodziły w obce ręce. To samo, jeśli chodzi o światopogląd. I w PO i w PiS znajdziemy fałszywych katolików i bałwochwalców. Nie dziwota, bo PiS i PO to największe zbieraniny dawnych członków AWS-u, partii na którą głosowali głównie słabo wykształceni. Czy dzisiaj ludzie zasiadający w PO (także byli członkowie PiS-u, np. Sikorski) w jakiś magiczny sposób zmienili swoje poglądy albo stali się bardziej inteligentni niż za czasów AWS-u?

    Odpowiedz
    IP: 213.238.xx2.xx2 
  • matka polka_gość

    17.11.2013, 19:55

    ,zenada

    Kryzys najgorszy dla Polski od 80 lat. Emerytury i renty zagrożone? A w PO zabawa trwa świat inny wymiar ma. Rostowski chce odejść? Dziś pan Rostowski obywatel brytyjski powinien przed sądem stanąć a najlepiej pod murem. A dokąd to a dokąd to tak pospiesznie Vinceto ucieka. Na wyspę do królowej tam raj go czeka. Dobił Polskę i co Boni go nie goni??? Kołodko.... Belki.... pod nogi mu nie podłoży bo Bielecki im coś zawsze dołoży. Do Polski przybył goły i wesoły a odjedzie jak wielkie pańsko z 40 milionami złotych. Miarka się przebrała!!! Chciałbym doczekać chwili, kiedy chociaż jednego decydenta, tak tylko jednego rozliczą i odbiorą mu to co zagrabił. Nie jest dla mnie ważne czy to będzie decydent z komunistycznego totalitaryzmu czy z tego nowego demokratycznego Magdalenkowego. więcej na stronie: sklave.manifo.com/polityka

    Odpowiedz
    IP: 213.238.xx2.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.