tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest czwartek, 27 października 2016r, godz. 16:54
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Będzie nowa atrakcja dla mieszkańców i turystów - zajrzymy do krypty

Opublikowano: Środa, 30.11.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 10

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Tczewski kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. doczeka się nowej atrakcji. Turyści i mieszkańcy, którzy będą zwiedzać gotycką świątynię, będą mogli oglądać odkrytą w tym roku kryptę pod kaplicą Czarlińskich. Być może będzie już gotowa w marcu przyszłego roku - w 20. rocznicę powstania Diecezji Pelplińskiej.

Archeolodzy odkryli podziemne pomieszczenie pod posadzką nawy bocznej podczas sierpniowych badań. Krypta znajduje się w kaplicy Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej - właśnie tam widnieje herb rodu Czarlińskich. Niestety, okazuje się, że wnętrze krypty zostało zrabowane. Wewnątrz znaleziono warstwę porozrzucanych trumiennych desek, zioła i fragmenty materiałowych wyściółek trumien. Były również kości, nie znaleziono natomiast czaszek, a jedynie żuchwę. Ze wstępnych ustaleń archeologów wynika, że jedną z pochowanych w krypcie osób jest Jan Franciszek Czarliński, proboszcz tczewski w latach 1683 - 1693. Potwierdzić to mają specjalne badania - m. in. DNA żyjących członków rodu - na ich wyniki musimy jednak jeszcze poczekać. Tymczasem już wiadomo, że kryptę będą mogli oglądać zwiedzający:

- Eksponujemy - zapowiada dr Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków. - Ołtarz, który powstał nad kryptą jest wyrazem szacunku dla pochowanego pod nią kanonika Jana Franciszka Czarlińskiego. Dokończylibyśmy "dzieła", przygotowując ekspozycję - z góry będzie można zajrzeć do krypty, a całość będzie trzeba zabezpieczyć kutą, ozdobną, barokową barierą. Zejście schodkami nie będzie udostępnione. Ściągnięta zostanie część sklepienia, dzięki czemu powstanie okno - raczej bez szyby, bo wilgoć mogłaby doprowadzić do zazielenienia i powstanie tam mchów i porostów.

We wnętrzu krypty znajdzie się ekspozycja - znajdą się zrekonstruowane trumny i to, co archeolodzy odkryli w krypcie:

- Wyglądałoby to podobnie jak w kwidzyńskiej katedrze. Chcielibyśmy, żeby krypta była gotowa na 20 rocznicę powstania Diecezji Pelplińskiej, która przypada 25 marca. - wyjaśnia ks. prałat Piotr Wysga, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. - Na 10 rocznicę ustawiliśmy Krzyż Lurdzki, na 15tą odremontowano Kaplicę Wiecznej Adoracji, teraz byłaby kolejna pamiątka.

Proboszcz staromiejskiej parafii chce też w kaplicy Czarlińskich zawiesić kopię obrazu z 1749 roku z prezbiterium świątyni w Lubiszewie, przedstawiającą potomka rodu Czarlińskich Ignacego, kanonika warmińskiego. Finansową pomoc w pracach nad stworzeniem krypty deklarują władze miasta.

Jak wpadli na ślad krypty?

Jeszcze do niedawna istnienia krypty w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. można było się tylko domyślać na podstawie przekazów starszych mieszkańców miasta. Do proboszcza ks. Piotra Wysgi dotarły informacje o tym, że po wojnie zapadała się posadzka w kościele. Dlatego ksiądz jest przekonany, że pod kaplicą Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej znajduje się krypta rodu Czarlińskich, z którego wywodzili się pelplińscy opaci i warmińscy kanonicy. Niedawne badania przeprowadzone georadarem wykazały, że pod posadzką średniowiecznej świątyni rzeczywiście coś jest - urządzenie nie było jednak w stanie określić, czy to rzeczywiście poszukiwana krypta, stąd konieczność badań archeologicznych. Te rozpoczęły się na początku sierpnia br. Uczestnikom badań - archeologom, studentom UG i osobom biorącym udział w obozie archeologicznym Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły - udało się odkryć kryptę.
 
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 4828 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Weekend za pół ceny
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (10)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
-1
Dajcie mu spokój!!! ~ Ghost_gość
IP: 109.197.xx7.xx5
Data: 30.11.2011, 00:28
Tyle lat sobie Jan Franciszek spokojnie leżał a tu w marcu koniec dobrego. Po co to komu potrzebne? Poniszczą pewnie kibole i tle z tego będzie. Bunkry na knybawskim moście niech otworzą!
Brak zdjęcia
+12
_gość
IP: 81.210.xx6.xx8
Data: 30.11.2011, 06:57
Wyjmij te łapy z kieszeni mówi Piotr
Brak zdjęcia
+7
Aronek_gość
IP: 84.38.xx8.xx6
Data: 30.11.2011, 07:29
Być może będzie już gotowa w marcu br. - w 20. rocznicę powstania Diecezji Pelplińskiej. Być może będzie już gotowa w marcu br. gotowa w marcu br. marcu br ???????????????????
user_ico_Venom
+6
Odpoczynek ?? ~ Venom
Uż. zarejestrowany
Data: 30.11.2011, 10:50
"Wieczny odpoczynek racz im dać panie" i do modlitwy powinna być gwiazdka * i dopis "nie dotyczy zwiedzających"
Brak zdjęcia
+7
tylko kremacja ~ gość_gość
IP: 109.207.xx0.xx1
Data: 30.11.2011, 13:21
właśnie dlatego warto się skremować.I tyle na ten temat.
Brak zdjęcia
0
super ~ gość_gość
IP: 195.117.xx7.xx9
Data: 30.11.2011, 13:59
wkońcu do tczewa będzie po "coś" przyjechać i to "coś" zobaczyć! bardzo dobry pomysł, będzie trzeba to później rozreklamować w mediach, a przy okazji zwiedzania można zrobić tablicę reklamującą bulwar i przystań i się będzie kręcić... duże brawa za pomysł :)
user_ico_JanekSkerka
0
Wątpię ~ JanekSkerka
Uż. zarejestrowany
Data: 30.11.2011, 20:24
Wątpię że po wczorajszej wypowiedzi Nergala u ''Kuby Wojewódzkiego'' Ktoś do nas przyjedzie zwiedzać!Prędzej będą się z naszego miasta śmiać jak on i Kuba.
 
user_ico_Pio14
+3
- ~ Pio14
Uż. zarejestrowany
Data: 30.11.2011, 16:13
Bedzie przez ok. rok otwarte. Potem pojawi się brak pieniędzy na remotny a potem bedzie niszczeć jak most !
Brak zdjęcia
+2
KRYPTA ~ OLD KACZY_gość
IP: 213.238.xx5.xx5
Data: 30.11.2011, 19:51
ZA CZYĄ KASĘ,SIĘ TYLKO PYTAM
Brak zdjęcia
+1
WOW ! ~ Cas_gość
IP: 109.207.xx4.xx4
Data: 30.11.2011, 22:56
Naprawdę będzie co oglądać! Normalnie CZAD! Już się nie mogę doczekać. Barierka mam nadzieję będzie ze składek kościelnych?
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew