Gniew. Ulica z dębowego drewna setki lat przeleżała pod ziemią

Nawierzchnia z dębu setki lat przeleżała pod ziemią (fot. gniew.pl)
Gniew. Ulica z dębowego drewna setki lat przeleżała pod ziemią
Ruszyły prace rewitalizacyjne w Gniewie - i już na samym początku natrafiono na ciekawe odkrycie - pod warstwą ziemi odnaleziono ulicę z dębowego drewna, pamiętającą jeszcze czasy średniowiecza.

Pierwszy etap procesu rewitalizacji rozpoczął się w czerwcu i polega na wymianie podziemnych sieci, instalacji wodno-kanalizacyjnych i jednocześnie budowie sieci ciepłowniczej w obszarze starego rynku. Już na samym początku prac udało się natrafić na ciekawe odkrycia.

- Podczas prac rewitalizacyjnych na ul. Wschodniej w Gniewie odkopano dębową drogę z drugiej połowy XIV wieku. Więcej informacji uzyskamy w najbliższych dniach po wizycie Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - informuje gniewski ratusz.

Przypomnijmy - gniewski projekt o nazwie "Gniew - miasto z charakterem" opiewa na blisko 6,9 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi ok. 4,1 mln zł. To największa unijna dotacja w dziejach samorządu gniewskiego. Nieatrakcyjne i zaniedbane dziś obszary Starego Miasta ograniczają rozwój gospodarczy, związany z turystyką. Przedmiotem projektu pn. „Gniew - miasto z charakterem” jest wykonanie prac budowlano-montażowych, polegających na przebudowie nawierzchni ulic i placów w obrębie wpisanego do rejestru zabytków Starego Miasta w Gniewie (plac Grunwaldzki i ulice: Piłsudskiego, Sobieskiego, Brzozowskiego, Wąska, Bankowa, Wschodnia, Wodna i część Zamkowej) oraz montażu małej architektury, zagospodarowaniu terenu fosy zamkowej i terenu zielonego za murami obronnymi (planty gniewskie). Celem nadrzędnym projektu jest przywrócenie śródmieściu Gniewu charakteru z przełomu XIX i XX wieku, co z kolei przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności i podkreślenia walorów kulturowych przestrzeni publicznej w ramach zabytkowego układu urbanistycznego miasta.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • pierre.dzoncy

    24.06.2016, 10:49

    Ciekawe odkrycie

    Niezłe odkrycie. Widać nawet koleiny wyjeżdżone przez konne powozy... Mam nadzieję, że zostanie to odpowiednio wyeksponowane i zakonserwowane, bo pod ziemią przetrwało setki lat, na powietrzu może się szybko rozpaść. Niedługo będę w Gniewie, może uda mi się to zovbaczyć.

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • pani08_gość

    24.06.2016, 11:29

    odkrycie

    Oby nie było tak jak z czarnym dębem znalezionym w zeszłym roku w Wielkich Walichnowach z którym nie wiadomo co się stało. Znalezione, nagłośnione i dalej cisza.

    Odpowiedz
    IP: 46.238.xx6.xx4 
  • MŚ_gość

    25.06.2016, 09:10

    Czarny dąb z Wielkich Walichnów został zakupiony przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, zanim zostanie wyeksponowany przejdzie długotrwały i kosztowny proces suszenia w Toruniu. Na Pomorzu żadna instytucja nie wyraziła zainteresowania znaleziskiem.

    Cytuj
    IP: 83.25.xx3.xx7 
  • Stefan_gość

    24.06.2016, 11:37

    a to ciekawe

    Gniew aspiruje i dobrze, ma potencjał.

    Odpowiedz
    IP: 79.186.xx0.xx6 
  • lolopindolo_gość

    26.06.2016, 09:49

    pierwsza niemiecka autostrada

    a stan techniczny lepszy niż robione przez współczesnych drogowców

    Odpowiedz
    IP: 164.126.xx5.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.