tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 3 grudnia 2016r, godz. 22:53
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Będzie smacznie i po kociewsku - sympozjum "O jeściu"

Opublikowano: piątek, 15.10.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 1

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Już jutro (16 października) w Subkowach, o godz.10.00, odbędzie się sympozjum kulinarne "O jeściu na Kociewiu", organizowane przez Stowarzyszenie "Kociewskie Forum Kobiet", przy współpracy z Powiatem Tczewskim i Gminą Subkowy.

Będzie smacznie i po kociewsku - przekonują organizatorzy:

- W ramach IV Kongresu Kociewskiego rozmawiano dotychczas o historii, kulturze i edukacji regionalnej. My zajmiemy się tym, co dla człowieka jest jednym z przyjemniejszych zajęć w życiu, czyli jedzeniem - mówi Krystyna Gierszewska, prezeska Stowarzyszenia "Kociewskie Forum Kobiet". - Kolorowy kociewski korowód ruszy o godz. 10.00 z ul. Zamkowej w Subkowach do Domu Kultury, gdzie następnie rozpoczniemy sympozjum kulinarne.

Podczas sympozjum referaty na temat tradycji kulinarnych na Kociewiu wygłoszą: senator RP, Andrzej Grzyb, prof. Maria Pająkowska - Kensik oraz Kamila Gillmeister. Ubarwią je występy KGW Miłobądz, które przedstawi scenkę "Jesień w kuchni na Kociewiu" oraz występ zespołu regionalnego Subkowiaki. W trakcie sympozjum zostanie również zaprezentowana nowa książka kucharska autorstwa Krystyny Gierszewskiej pt. "Dawne smaki Kociewia", a także nowy produkt promocyjny Powiatu Tczewskiego.

Sympozjum zakończy podsumowanie konkursu literackiego skierowanego do młodzieży gimnazjalnej oraz konkursu kulinarnego na najdłuższego ogórka kiszonego na Kociewiu.

- W czasie sympozjum towarzyszyć nam będą kulinarne pyszności - zachęca Magdalena Olszewska, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Tczewie. - W Zespole Szkół w Subkowach od godz. 8.00 odbywać się będą warsztaty kulinarne, gdzie w przygotowywaniu specjałów kuchni kociewskiej - fefernusków, szandarów i golców pomagać będzie Agnieszka Perepeczko. Hitem sympozjum będą zaś smażone bómbómy z dekla.

Prócz straganów KGW, uczestnicy sympozjum będą mogli obejrzeć wystawę fotograficzną "Życie Kociewiaków w starej fotografii" oraz wystawę przedmiotów kuchennych "Kuchnia kociewska dawniej", przygotowaną przez Uniwersyteckie Katolickie Liceum Ogólnokształcących w Tczewie.
drukuj
Artykuł przeczytano 1654 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Połamane drzewa po wichurze w Gniewie
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (1)   Zmień kolejność
 
user_ico_hehehe
0
... ~ hehehe Zaufany użytkownik (1)
Uż. zarejestrowany
Data: 15.10.2010, 11:11
z dedykacja dla "czarujących" niewiast: http://www.youtube.com/watch?v=cM4sVlVnjUw link
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew