tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 5 grudnia 2016r, godz. 01:33
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

90 lat temu powołano w Tczewie szkołę morską - I LO świętowało

Opublikowano: Środa, 20.10.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 6

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie świętowano szczególną rocznicę - 90-lecie powołania pierwszej szkoły morskiej w naszym kraju. Miejsce nie było przypadkowe - to właśnie w grodzie Sambora 90 lat lat temu powołano Szkołę Morską z dwoma Wydziałami - Nawigacyjnym i Mechanicznym.

Władze gdyńskiej Akademii Morskiej nie zapominają o tczewskich korzeniach swojej placówki - na uroczystości, które odbyły się w ostatni poniedziałek (18.10) w I LO przybył m. in. Romuald Cwilewicz - rektor AM, a także włodarze miasta i powiatu, grono nauczycielskie i uczniowie placówki. To tutaj 90 lat temu - 17 czerwca 1920 roku - wiceadmirał Kazimierz Porębski podpisał akt powołania Szkoły Morskiej z dwoma Wydziałami: Nawigacyjnym i Mechanicznym. W 1921 r. Departament dla Spraw Morskich zakupił fregatę szkolną "Lwów". Oprócz okolicznościowych wystąpień i referatów z okazji rocznicy goście mogli posłuchać szant w wykonaniu Leszka Muzaja. Licealiści złożyli również kwiaty przy tablicy upamiętniającej Szkołę Morską oraz na zapalili znicze na grobach 19-letniego Zbigniewa Piekarskiego, który w 1924 roku popełnił samobójstwo w szkole oraz Floriana Hłaski, lekarza placówki.

- Tu uczęszczali uczniowie ze Lwowa, Poznania, Krakowa, Warszawy. To była szkoła elitarna, nauka nie była prosta. Uczniowie chodzili na lekcje również w sobotę. Dyrektorem szkoły zostaje znakomity człowiek morza - Antoni Garnuszewski. - mówił podczas uroczystej akademii z okazji 90-lecia poseł, Jan Kulas - Przez całe lata 20-te placówka się rozwijała. Tu bywali najlepsi żeglarze Polski międzywojennej. W ciągu 10 lat wykształcono 114 nawigatorów, przyszłych kapitanów Żeglugi Wielkiej i 90 mechaników. Kiedy później szkołę przeniesiono do Gdyni, jeszcze długo funkcjonował "klub tczewiaków" - absolwentów naszej placówki.

Dodajmy, że po odzyskaniu niepodległości Polsce przyznano wybrzeże bez jakiegokolwiek większego portu morskiego. Zanim powstał port w Gdyni, adaptowano do celów związanych z żeglugą dawny port rzeczny w Tczewie. Podjęto również działania związane z utworzeniem placówki kształcącej kadry dla potrzeb floty handlowej i gospodarki morskiej. Doprowadziło to do powołania Szkoły Morskiej w Tczewie. Szkołę przeznaczono dla kształcenia oficerów marynarki handlowej. Początkowo traktowano ją jako placówkę wojskową. Początki tczewskiej Szkoły Morskiej były bardzo trudne - w latach 20-tych na łamach prasy pisano, że placówka będzie fabryką bezrobotnych. Krytykowano również brak odpowiedniego wyposażenia. W 1930 roku szkoła została przeniesiona do Gdyni, do nowych gmachów przy ul. Morskiej, w których mieści się do dziś. Otrzymała też nowy żaglowiec szkoleniowy "Dar Pomorza". Dodajmy, że Tczew stara się pamiętać o swoim "morskim" epizodzie historycznym - jest ulica Borchardta, Szkoły Morskiej, osiedle Garnuszewskiego, ale jest też Honorowy Obywatel Miasta Tczewa, były rektor profesor Józef Lisowski, który rozpoczął bliską współpracę z naszym miastem i zapoczątkował powrót Akademii Morskiej do korzeni.
Autor: JP
drukuj
Artykuł przeczytano 3203 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Mural na Zamkowej
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (6)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+1
Historia zatacza koło ~ Dar_gość
IP: 79.188.xx3.xx4
Data: 20.10.2010, 08:05
Karol Olgierd Borchardt wspominał, jak to jeden z wykładowców Szkoły Morskiej w Tczewie przemawiał z okazji jakiejś narodowej rocznicy. „Otczizna nasza została podzielona na tri czensti. Jedną wzięli Germańcy, drugą – Awstryjcy, a trzecią – my”.
user_ico_Philips
+1
Znaczy Kapitan ~ Philips
Uż. zarejestrowany
Data: 20.10.2010, 21:45
Wydaje mi się, że opisane jest to w "Znaczy Kapitanie", a mówił to I oficer "Lwowa" Konstanty Maciejewicz :-) W końcu pochodził z zaboru rosyjskiego jak wielu oficerów w tamtym czasie. Jest tam opisany "ciekawy" sposób tłumaczenia przez nich języka angielskiego na polski i odwrotnie - przez rosyjski.
 
Brak zdjęcia
0
Kolego Janie Kulas ~ ka_gość
IP: 79.189.xx0.xx0
Data: 20.10.2010, 08:37
Kolego Janie Kulas. Myśmy też chodzili do szkoły w sobotę. I to zarówno w szkole podstawowej, średniej, jak i na studiach. Nie znaczy to wcale, ze kończyliśmy szkoły elitarne. Pozdrawiam ka
Brak zdjęcia
0
referat ~ wacek_gość
IP: 109.207.xx0.xx6
Data: 20.10.2010, 21:25
Panie Kulaś nie rozumiem dlaczego zabierałeś głos na tej uroczystości.Przez Ciebie nie przyszedłem .Nie mogę ciebie słuchać. Dlaczego dyrekcja nie wybrała Pana Ickiewicza. Przestań się pchać tam ,gdzie ciebie nie chcą !!!
Brak zdjęcia
0
poszukiwania ~ spo_gość
IP: 93.159.xx1.xx2
Data: 27.01.2011, 13:50
czy macie Państwo spis absolwentów i czy absolwentem byl Kazimierz lesiewski za informacje dziękuję
Brak zdjęcia
0
ds_gość
IP: 87.205.xx1.xx2
Data: 04.03.2011, 12:30
Wg. moich obliczeń przy obecnym programie, prowadzenie zajęć w soboty, nawet w mniejszym wymiarze tj 4h pozwoli skrócić rok szkolny o 1ok. ,5 miesiąca czyli zajęcia mogłyby się kończyć pod koniec maja i i tak byłaby większa ilośćgodizn niż obecnie
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew