tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest wtorek, 25 października 2016r, godz. 12:25
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Stoczniowcy z wypowiedzeniami, wierzyciele chcą powołać radę

Opublikowano: wtorek, 11.10.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 3

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Wraca sprawa tczewskich stoczniowców. Majątek zakładu i pracowników przejęła ponownie syndyk masy upadłościowej. W stoczni trwają teraz zwolnienia grupowe. Tymczasem Urząd Miejski przygotowuje się do stworzenia rady wierzycieli.

Jeszcze na początku września wydział pracy Sądu Rejonowego w Malborku wydał pierwszy wyrok w sprawie tczewskich stoczniowców - zasądzono, że siedmiu pracownikom Stocznia Tczew SA w likwidacji z siedzibą w Chojnicach ma wypłacić zaległe wynagrodzenia oraz ustawowe odsetki. Wyrok czekał na uprawomocnienie. Tymczasem teraz zmienił się pracodawca stoczniowców - przejęła ich syndyk masy upadłościowej Stoczni Tczew sp. z o.o:

- Pracownicy otrzymają wypowiedzenia w trybie zwolnień grupowych (chodzi o 61 osób - przyp. red). - mówi Sebastian Justyński, naczelnik Wydziału Gospodarki Mieniem Komunalnym w tczewskim magistracie. - Liczymy na to, że wkrótce dojdzie do spotkania prezydenta z panią syndyk. Z naszej strony będzie złożony wniosek do sędziego komisarza o powołanie rady wierzycieli, jeżeli otrzymamy informację od głównych wierzycieli, że wyrażają chęć uczestniczenia w takim programie.

Zaległości stoczni wobec miasta - np. z tytułu podatku od nieruchomości - cały czas narastają i mogą sięgać już kilku milionów. W chwili ogłoszenia upadłości przez stocznię wynosiły ok. 700 tysięcy złotych - było to w 2004 roku. Głównym wierzycielem zakładu już ZUS. W radzie znajdą się wierzyciele, wobec których stocznia miała zobowiązania w momencie upadłości. Teraz władze miasta chcą spotkać się z syndykiem, by rozmawiać m. in. o przeznaczaniu terenów stoczniowych i pomóc w poszukiwaniu inwestora.

- Stocznia na tym etapie nie ma możliwości zdobywania zleceń, dlatego pani syndyk podjęła decyzję o zwolnieniach grupowych. To i tak jest lepsza sytuacja niż ta, którą mieliśmy do tej pory - dotąd pracownicy i tak byli bez pracy, a nie mogli podjąć nowej, bo nie mieli świadectw pracy. Mamy nadzieję, że zbliżamy się do rozwiązania tej patowej sytuacji. - mówi prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Przypomnijmy, że kłopoty tczewskich stoczniowców rozpoczęły się jeszcze w ub. roku. Przedsiębiorstwo miało zostać sprzedane spółce Zremb Chojnice. Umowę przedwstępną nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa stoczni podpisano w lipcu 2010 roku - transakcja miała być ostatecznie sfinalizowana w kwietniu br. Tymczasem pracownicy stoczni od grudnia ub. roku nie otrzymują wynagrodzeń, dlatego w styczniu zdecydowali się podpisać pozwy, którymi zajął się sąd pracy. Pozwy dotyczą Stoczni Tczew SA. Od sierpnia ub. roku stocznia nie produkowała, jednak w planach pojawił się pomysł sprzedaży znajdującej się w stanie upadłości firmy Zrembowi Chojnice, a konkretnie wchodzącej w jego skład spółce Stocznia Tczew S.A. Ta ostatnia wypłacała pensje pracownikom. W grudniu pieniądze jednak nie wpłynęły na konta stoczniowców, a w tle toczył się spór między syndykiem a Stocznią Tczew S. A. Zremb odstąpił od umowy argumentując, że w jej zapisie było wiele nieprawidłowości. Zarzuty odpierała syndyk Stoczni Tczew. Tymczasem pracownicy stoczni wciąż pozostawali bez wynagrodzeń, nikt nie chciał im również wydać świadectw pracy. W zakładzie pracowało ponad 70 osób - spawacze, elektrycy, monterzy kadłubów okrętowych, rurarze, a także piaskarze.
drukuj
Artykuł przeczytano 1713 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Szpitale Tczewskie - parking
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (3)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+3
Stocznia Tczew z siedzibą w Chojnicach ?? ~ lokis_gość
IP: 89.200.xx9.xx1
Data: 11.10.2011, 06:36
I tak dobrze, że nie w Ustrzykach Górnych... Do bani z taką organizacją polskiej gospodarki. PS. Proponuję zrobić tam Marinę z prawdziwego zdarzenia.
Brak zdjęcia
+2
stocznia ~ kajot551_gość
IP: 109.207.xx7.xx4
Data: 11.10.2011, 18:57
Tak dziś traktuje sie pracownikow 9 mcy czekaja na wyrok sadu ,na realizacje beda czekali dwa lata .Gdyby znow powstala SOLIDARNOSC zapewne trzeba by zbudowac duzo wiezien i poczynajac od syndyka ,a konczac na sedziach do wiezienia na kilka lat bez praw obywatelskich,rozliczenie z majatkow .
Brak zdjęcia
0
CO TAM 9 M-CY ... ~ ALFER_gość
IP: 109.207.xx1.xx8
Data: 12.10.2011, 17:19
Kilkumiesięczne oczekiwanie na wyrok sądu to pikuś (mały) w porównaniu z posłanką PO - Beatą Sawicką . Przecież ona na wyrok ( winna lub niewinna ) czeka już ponad 4 lata . Choć teraz wymiar sprawiedliwości wyzbędzie się wątpliwości i wyda oczekiwany uniewinniający wyrok . " Kaczor " na deskach , Ziobro w Brukseli -niema się czego bać ...
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew